Liian heikkokuntoisia vanhuksia kotihoidossa

Anonyymi

7

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Karua kertomaa.

      • Anonyymi

        Monesti tätä "liian heikkokuntoisuutta" tuo esille vain ahneet perilliset jotka haluavat saada hallintaansa ja muuttaa rahoiksi vanhuksen omaisuudet.
        Tosiasiallisesti heikkokuntoisia on melko vähän.
        Toinen joka haluaa vanhuksen omaisuudet on valtio ja kunnat, jotka kaappaavat omaisuudet "hoitomaksuina", jotka yllätys yllätys, ovat asetettu varallisuuden mukaan esin 15.000€ kuukaudessa.
        Kun varat ovat loppu "lääkitään" vanhus hengiltä jotta saadaan uusille rahastettaville tilaa.
        Toivotan Kepu-Kokkareille antoisaa reissua omaan vanhuuteensa.


    • Anonyymi

      Ihmisiä kuollut...?
      Onko vanhuksella "velvollisuus" kuolla vain sydämen pysähdykseen?

    • Anonyymi

      On Suomi köyhä ja siksi jää.

      • Anonyymi

        Köyhyydessä pysymisen takaa SDP.
        Ennen oli se SKDL, joka kaiken tuhosi.
        Oli sanontakin: "Käyttäkää SKDL:ää, se kaiken tuhoaa"


    • Anonyymi

      Kyllä se on *****************************************************************************************!
      Pistää niin vihaksi!
      Rahaa on kyllä kun puhutaan maahantulijoista, mutta ei kun puhutaan tämän maan rakentajista.

    • Anonyymi

      Itse olin muutama vuosi sitten jonkinlainen omaishoitaja vanhemmilleni jotka olivat huonossa kunnossa.Työnantajani oli erittäin myönteinen asiaan ja sain siirrettyä työaikaani niin ,että ehdin ajoissa päivällä vanhempieni asioita hoitamaan.Kunnan sosiaalitantat arvostivat tekoani niin että saapuivat vittuilemaan ja arvostelemaan auttamistani ja sanoivat etten saa mitään rahaa tästä.Minä näille idiooteille sanoin etten minä isääni ja äitiäni rahan vuoksi autakkaan he ovat minun vanhempiani.Jos nyt jollain välähtää mieleen perintörahat,niin pettymykseksi voin tunnustaa, että hautajaiskulut saimme perinnöksi maksettavaksemme.Tosin valtio maksoi ne meille kyllä takaisin.Meitä auttajia on paljon ,mutta ei sitä oikein arvosteta varsinkaan valtio.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      89
      4694
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3872
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      191
      3723
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      73
      2123
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1192
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      155
      1147
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1055
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      924
    Aihe