IS:n autopalstalla joku kommentoija väitti automaatin kertovan kuskin laiskuudesta(!), ja että se olisi mukavuusvaruste.
En ole kuullutkaan, että auton pitäisi olla jokin "käsityöpaja" käsiterapian tarvitsijoille LOL! Kädet rattiin ja keskittyminen ajoon! Kepin repiminen kuuluu museoon.
Päivän idiotismi!
12
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi repiä ja pitää Tomaatissakin heiluttaaa lähtiessä pysäköitäessä ja peruuttaessa ja lisänä isompi Co 2 maksu ja laiskempi auto
- Anonyymi
Automaatti huudattaa yleensä liian suurilla kierroksilla tai jurraa liian pienillä. Tekniikan kehitys ei ole vielä niin pitkällä että manuaalia voittaisi.
Toki heikot ajotaidot omaavalle automaatti on parempi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Automaatti huudattaa yleensä liian suurilla kierroksilla tai jurraa liian pienillä. Tekniikan kehitys ei ole vielä niin pitkällä että manuaalia voittaisi.
Toki heikot ajotaidot omaavalle automaatti on parempi.Kyllä huomaa, että olet pihalla asialla, eli manuaalimies. Ei huudata lainkaan, tietokone tietää otollisimmat vaihtopisteet ja ne ovat olleet itseoppivia kuljettajan ajotavan mukaan jo 80-luvun lopusta alkaen , kun Chrysler toi sellaisen markkinoille.
Kuinkahan paljon sinäkin pahennat ruuhkia risteyksissä , kun sähläät keppisi kanssa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Automaatti huudattaa yleensä liian suurilla kierroksilla tai jurraa liian pienillä. Tekniikan kehitys ei ole vielä niin pitkällä että manuaalia voittaisi.
Toki heikot ajotaidot omaavalle automaatti on parempi.Naisille automaatti on verraton laite, heidän ei tarvi katsella että missä se vaihdekeppi on, se on kuitenkin siinä ääriOikealla lattiassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä huomaa, että olet pihalla asialla, eli manuaalimies. Ei huudata lainkaan, tietokone tietää otollisimmat vaihtopisteet ja ne ovat olleet itseoppivia kuljettajan ajotavan mukaan jo 80-luvun lopusta alkaen , kun Chrysler toi sellaisen markkinoille.
Kuinkahan paljon sinäkin pahennat ruuhkia risteyksissä , kun sähläät keppisi kanssa.Et selvästikään ymmärrä autoista saati moottoreista mitään.
Nuo itseoppivat ovat lähinnä vitsi. Oppivat yhtä hyvin kuin luku ja kirjoitustaidoton lukiossa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Naisille automaatti on verraton laite, heidän ei tarvi katsella että missä se vaihdekeppi on, se on kuitenkin siinä ääriOikealla lattiassa.
Ja varsinkin feminismiin päin kallellaan olevan naikkosen (naikkonen siksi, että feminismiin päin kallellaan olevia löytyy myös miekkisosta, nähtävästi, joten päätin muodostaa uuden hybridisanan naisesta miekkosesta) mielestä vaihdekeppi = patriarkaalinen fallossymboli. Toisaalta - ihan rehellisesti puhuen - mun on kyl ollu vaikea asennoitua asiaan koskaan niin, että mä räpläisin jonkun *ullia aina kun vaihdan vaihdetta manuaalilla!? Mut ilmeisesti naikkosilla: siitä puhe mistä puute?
- Anonyymi
Niin, ja puhumattakaan niistä kaikista spetaaleista, joita on spetaaleita spetaalien vieressä että hyvä kun edes kaikkia huomaa.
Ainoa todellinen auto on aina automaattivaihteistolla. - Anonyymi
Koeajoin uuden pikkuturboautomaatin ja ainakin siinä automaatti vaihtoi liian nopeastti isommalle moottoriparka yritti jyrisemällä edetä
- Anonyymi
Eli olet päinvastasiella kannalla kuin tuo ylempänä kirjoittanut, joka valitti huudattamisesta ja sehän viitttaa liian myöhäiseen vaihtamiseen....heheee
- Anonyymi
Ja höpö höpö, teistä rahattomista tolvanoista ei näköjään yksikään ymmärrä autojen päälle yhtään mitään.
Vetäkää Hanskaan - Anonyymi
Olen itse ajellut automaatilla kuutisen vuotta 47 vuotisesta ajourastani. Helppoahan sillä automaatilla ajo on, mutta huonoissa keliolosuhteissa manuaali ilman luistonestoa etenee auromaattia huomattavasti ketterämmin.
- Anonyymi
Itse olen ajellut jo yli 10 vuotta automaatilla. En ole päivääkään kaivannut tuota manuaalin kepinhämmennystä. Automaatilla on hyvä ja vaivaton ajella ja jättää turhan kepinvatkauksen pois. Nykyinen 9-lovinen automaatti vaihtaa vaihdetta kuin unelma.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p545666Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "732782Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella182000No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol401885Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1601815- 181771
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5152881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191161Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy811141Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah66965