Hei kaikille!
Olisin kiinnostunut kysymään miten paljon jengi käyttää VPN-sovelluksia ja millaisia kokemuksia teillä on niiden toimivuuksista.
Jos joku ei tiedä miten VPN:n pitåisi toimia, niin noilla ohjelmilla pystyy vaihtamaan oman netin antamaa sijaintia, jotta voit katsoa esimerkiksi Suomesta estettyä ohjelma. Esimerkiksi Suomessa Areena ja Katsomo yms. ovat nähtävästi estettyjä ulkomailta katsoessa, joten ulkomailla olevat suomalaiset käyttävät VPN:ää voidakseen katsoa sitä.
Esim. Netflixissä on USA:n puolella moninvertainen määrä ohjelmaa verrattuna Suomen vastaavaan ja ne kaikki pitäisi pystyä katsomaan ihan vain vaihtamalla oma lokaatio Yhdysvaltojen palvelimelle. Se miksi olen nyt kiinnostunut tästä on se, että jääkiekon MM-kisat alkavat ja olen ulkomailla muutaman viikon, joten hyvälaatuinen striimi on tarpeellinen. VPN-SUOMI.fi-sivuston (https://vpn-suomi.fi/jaakiekko/mm/) mukaan Youtube esittäisi kaikki ottelut suorana ja englannin kielisellä selostuksella ja ne pitäisi olla mahdollista katsoa VPN:n avulla kun vaihtaa tietyn maan sijaintiin.
Itsellä se ongelma, etten ole aiemmin moista sovellusta tilannut ja ne ovat aina vaikuttaneet vähän kyseenalaisilta, vaikka ilmeisesti ovat laillisia. Olen viime kisoissa kokeillut jotain ilmaisia "striimejä" joiden laatu on kammottava ja ilmaiset VPN:t ovat vaikuttaneet todella hämäriltä, että niitä ei uskalla asentaa.
Eli onko porukalla jakaa kokemuksia VPN:stä ja mitä kaikkea olette sillä katsoneet? Olisiko vinkata luotettavia VPN:iä, jotka eivät olisi törkykalliita?
Lätkän MM-kisat ja VPN
1
126
Vastaukset
- Anonyymi
Ilmaisiakin VPNiä on olemassa. Itse käytän ProtonVPN:ä, jonka ilmaisversiolla voi valita muistaakseni alankomaalaisen, yhdysvaltalaisen tai japanilaisen verkon, mutta en ole koskaan käyttänyt sitä striimien katseluun. Olen tällä hetkellä kytkeytynyt alankomaalaiseen verkkoon ja näyttää siltä, että pystyn katsomaan esimerkiksi IIHF:n striimin YouTubesta. Ilman VPN:ä kyseinen video sanoo, ettei sitä voi katsoa maassani, mutta nyt alankomaalaisella IP:llä sanoo että alkaa 3 tunnin päästä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2375153Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1204201- 583853
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363619- 513560
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest413305Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv72704Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu202596- 232456
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo612397