Uudessa SDP Kepu Vas RKP Vihreät hallituksessa ei liene uskovia tai ainakaan ääriuskovia. Näin translaki ja homolait jne edistyvät. Persu uskovilla ei ole nyt vaikutusmahdollisuuksia.
Uudet tuulet hallitukseen
14
64
Vastaukset
- Anonyymi
Uusi hallitus kuten aktiivimalli antaa vain uutta intoa jatkaa päiviensä päättämisen suunnittelua. Sillä tästä kaikesta pääsee pois. Todella sikamaista että, Keskusta on hallituksessa vaikka vaalituloksen perusteella kuuluisi ilman pulinoita oppositioon. Onko tälläisillä vaaleilla mitään merkitystä? Kun kuitenkin joku Sipilä toinen päättää ketkä sinne hallitukseen pääsevät? Melkein alkaa toivoa, että tulis sota tähän maahan ja tekisivät perusteellista tuhoa sittenkin. Tuskin tänne kukaan jäisi vaan turvallisessa maassa seuraisivat tilannetta. Ei tälläisessä maassa ole mitään puolustettavaa.
- Anonyymi
"Kuitenkin hän pelasti hurskaan Lootin, jota rietasten vaellus irstaudessa vaivasi; sillä asuessaan heidän keskuudessansa tuo hurskas mies kiusaantui hurskaassa sielussaan joka päivä heidän pahain tekojensa tähden, joita hänen täytyi nähdä ja kuulla" (2 Pietari 2:7-8).
Elämme Lootin kaltaisia aikoja. Kepun lestasiipi samaan hallitukseen SDP:n ja Vasemmistoliiton kanssa? Ennustan ongelmia.
- Anonyymi
Aivan, mutta ku persut ja kokoomus olis päässyt, niin olis myötäilyt sinun ajatusmaailmaasi
- Anonyymi
Tuhon ja turmion tie, jos vain tuo hallituspohja toteutuu.
- Anonyymi
Pahempaan päin vain mennään. On ihan loogista ettei halua elämäänsä jatkaan koska hallituksen huonot päätökset vaikuttaa niin moniin asioihin eikä niitä kaikkia pysty väistämään kuin muuttamalla maasta tai kuolemalla pois. Muuten et pysty protestoimaan tälläistä asiaa. Tämä on tosiaan täysin erilainen hallitus kuin mikä oli äänestystulos, sillä miten ihmiset äänestää ei taida olla mitään merkitystä. Nyt se äänestysaktiivisuus varmaankin enemmän alenee kun ihmiset ajattelee että ei ole mitään merkitystä mitä äänestän kun ne kuitenkin keskenään päättää tai on keskenään kenties jo ennakkoon sopineet mikä kokoonpano tulee omaan. Tiedä mitä salaisia muitakin sopimuksia vaikkapa Rinteellä on ollut. Ei tämä mikään hyvä asia ole jos tämä menee kuten nyt näyttää.
Sipilänkin hallitus teki vaikka mitä heikennyksiä vaikka kuinka rukoiltiin tilanteen puolesta. Ja kaikki merkit viittaa siihen, että Rinne jatkaa siitä mihin Sipilä jäi mikään ei muutu paitsi huonommaksi :(- Anonyymi
Vappusatasta odotellessa....!
- Anonyymi
Petteri Orpo teki sen virheen, että laittoi heti perussuomalaiset pihalle. Hallitus kok, kepu ja persut on vähemmän haitallinen kuin nyt kasattava viher, vas ja sosialistinen hallitus. Orpon kannalta olisi ollut viisaampaa hyväksyä Jussi Halla-Aho, kuin jäädä oppositioon katsomaan, kun vihreät ja kommunistit saavat ministerisalkkuja sekä kepu saa maakuntauudistuksen kuin ilmaiseksi.
- Anonyymi
Ymmärrän pettyneet ajatukset asiaan liittyen. Itsekin olisin toivonut että, PS olisi ollut hallituksessa toisaalta olen samaa mieltä kuin J-H että, jos siellä ei voi tehdä sellaista politiikkaa kuin äänestäjille luvattu kannattaa jäädä oppositioon. Tämä tilanne on jokseenkin myös kaksipiippuinen juttu.
Mutta on vielä eurovaalit, kannattaa niissä äänestää esimerkiksi perussuomalaisia... mahdollisen Rinteen hallituksen huonoja päätöksiä voidaan yrittää torpata joiltain osin ainakin eu:sta käsin. Siinä olisi sellainen vielä yksi oljenkorsi tähän "hätään". - Anonyymi
Translaki on monen nuoren ihmisoikeusrikos, murkku aika on Jumalan luoma hetken kestävä kasvu aikuisuuteen.
- Anonyymi
Jos salliva laki, niin teini-iässä jotkut äkillisesti puperteetti ailahtelussa altistuvat lopulta sukuelinsilpomiseen tytöt peruuttamattomasti ja elettävä loppuelämä hoidon kanssa.
Varoituksena Islam uskonnosta on viestinyt hälyttäviä pakko silpomis ihmiskohtaloita
- Anonyymi
Äänestäkää eurovaaleissa kansallismielisiä ehdokkaita. Moniin tulevan Suomen hallituksen kristillisestä raamatullisesta näkökulmasta huonoihin päätöksiin voidaan vaikuttaa eu:sta käsin.
Nyt on sellainen kombinaatio muodostamassa hallitusta että, todennäköisesti siellä lähdetään läpiajamaan kaikenlaista mikä ei ole hyvä kristillisestä näkökulmasta.
Radio Patmoksen tänään lähetetyllä toimittajien tunnilla Juha Ahvio tiivisti tämän hyvin. - Anonyymi
Loppua kohti vain mennään. Jumalattomat saavat vallan. Kansa saa mitä tilaa.
- Anonyymi
Dan.7: 27.".. Ja valtakunta ja valta ja valtakuntien voima kaiken taivaan alla annetaan Korkeimman pyhien kansalle. Hänen valtakuntansa on iankaikkinen valtakunta, ja kaikki vallat palvelevat häntä ja ovat hänelle alamaiset.".."
Jaak.4:1."..Mistä tulevat taistelut ja mistä riidat teidän keskuudessanne? Eikö teidän himoistanne, jotka sotivat jäsenissänne? 2. Te himoitsette, eikä teillä kuitenkaan ole; te tapatte ja kiivailette, ettekä voi saavuttaa; te riitelette ja taistelette. Teillä ei ole, sentähden ettette ano. 3. Te anotte, ettekä saa, sentähden että anotte kelvottomasti, kuluttaaksenne sen himoissanne. 4. Te avionrikkojat, ettekö tiedä, että maailman ystävyys on vihollisuutta Jumalaa vastaan? Joka siis tahtoo olla maailman ystävä, siitä tulee Jumalan vihollinen. 5. Vai luuletteko, että Raamattu turhaan sanoo: "Kateuteen asti hän halajaa henkeä, jonka hän on pannut meihin asumaan"? 6. Mutta hän antaa sitä suuremman armon. Sentähden sanotaan: "Jumala on ylpeitä vastaan, mutta nöyrille hän antaa armon". 7. Olkaa siis Jumalalle alamaiset; mutta vastustakaa perkelettä, niin se teistä pakenee. 8. Lähestykää Jumalaa, niin hän lähestyy teitä. Puhdistakaa kätenne, te syntiset, ja tehkää sydämenne puhtaiksi, te kaksimieliset. 9. Tuntekaa kurjuutenne ja murehtikaa ja itkekää; naurunne muuttukoon murheeksi ja ilonne suruksi. 10. Nöyrtykää Herran edessä, niin hän teidät korottaa...."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "904219Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293203No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351358
- 10939
- 134931
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11770