Eli viimeinen kerta kun äänestän. Eu vaalilaput roskiin. 100% varmuudella.
Se oli sitten siinä.
Anonyymi
21<50
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Niin rappiopuolueet sen haluavat. Pysyä vallassa minimikannatuksella
Kuvitelkaa+minkälaisella+äänimäärällä+nuo+populistiset+pienpuolueet+vasemmistovihreäruotsalainen+menivät+kuin+saluunan+ovista+vallankahvaan?
PS+vaaleissa+toiseksi+ihan+SDP,n+niskassa,+eikä+päässyt.
Äänestysprosentti+on+veikkaampa+4v+kuluttua+45%
Hallitukseen pääsemiseksi pitää osata myös neuvotella ja tehdä kompromisseja. Perussuomalaisilla on vähän se ongelma, jonka Halla-ahokin mainitsi; ei saisi tinkiä mistään, mutta hallitukseen olisi päästävä. Viimeksi, kun sinne päästiin, kääntyi kannattajien suosio äkkiä loputtomaksi vihaksi. Turvallisempaa on silloin jäädä oppositioon, nähtävästi.
Ehkä suosio kasvaa oppositiossa ja seuraavissa vaaleissa Perussuomalaiset pääsevät johtamaan hallitusneuvotteluita. Silloinkin kyllä samat taidot ovat tarpeen, mutta onhan tässä muutama vuosi aikaa miettiä ja petrata.
Puhut taas Soinin sinisistä joiden suosio ei lähtenyt edes nousuun.. toisin kuin persujen
Tiedämme kaikki, että edellisellä hallituskaudella Perussuomalaiset riitaantuivat keskenään ja hajosivat kahtia. Yhtenä puolueena sinne kuitenkin mentiin, mutta kuten sanottua, suosio vaihtui vihaksi hyvin nopeasti. Ne nykyiset siniset saivat edellisissä vaaleissa valtaosan Perussuomalaisten kannattajien äänistä.
Minun on vaikea uskoa, että kävisi kovinkaan eri tavalla, jos Halla-aho olisi jatkanut aloittamaansa joustavaa linjaa ja hankkinut pääsyn hallitukseen. Oppositio on turvallisempi.
Ihan Persujen omaa syytä.
Ei ollut kaunista katsottavaa kun Persut olivat hallituksessa. Loikkareiden puolue. Ja mitä siellä Soini puuhasi? Istui teeaamiaisella USA:ssa.
Lindström kiusasi työttömiä, minkä ehti.
Sotahullu Jussi Niinistö touhusi omiaan, ilman että jaksoi kysyä, mikä on maan tapa.
Suomi ei ole persujen valtakunta. Vaikka moni persulainen yrittää väkisin päästä hallitsemaan.
Olet ytimen asiassa! Populismi voi toimia valistumattoman väestönosan ääntenkalastelussa, mutta ei sillä ole edellytyksiä oikeaan vallankäyttöön, joka monipuoluemaassa on aina sopimista, kompromisseja ja neuvottelua. Tämänkin palstan persuviestien perusteella persujen peruskannattajien käsitys sekä siitä, mitä voi tehdä että siitä mitä kannattaa tehdä on totaalisen epärealistinen.
Peruspersun mielipiteiden mukaan jos mentäisiin olisimme hyvin pian rutiköyhä Venäjän alusmaa.
Älä ihmeessä heitä roskiin, käydään nyt kerran vielä tukemassa Galluppeja, sitten on aikaa huilata.
Älä nyt hosu, äänestetään Ps, läisiä ensin parlamenttiin.
aivan varmasti aion äänestää EU-vaaleissa - enkä minkään noiden hallitusneuvotteluja alkavien puolueiden ehdokasta
Mitäh! Hajoaako EU seuraavan noin 5 vuoden sisällä?
Näin on tutkijat ennustaneet. Voi tulla nopeastikin kun brexit pamahtaa ja slaavimaat häipyvät samassa.
Niin oli minullakin nyt viimeinen kerta, liian kallista on äänestää jos taksilla tai bussillakin joutuu menemään äänestyspaikalle, ellei sitten saa etukäteen 100EUR äänestyslipun yhteydessä jotta kannattaa äänestää, kun vaalitulos ei vaikuta joku despootti kuitenkin määrää kaiken kansan tahdosta huolimatta.
Suomella kovat ajat edessä, ulkomaanvelka paisuu kun loisia tulee pilvinpimein ja kallis sote ajetaan läpi. Pahimmat matuttajat, voi kauhistus meitä poloisia
Jokainen päätös olla äänestämättä sataa tuon suvakkiviisikon laariin. Se taitaa olla aloittajan uhonkin taustalla.
Hahhahaha+rajakkeja+vituttaa.+Muistakaapa+että+80%+äänesti+muita+eikä+kannata+äärilinjaanne
Olette tosi tyhmiä, jos ette äänestä jokaisessa vaalissa. Nyt se vasta tärkeää onkin, jos muut alkavat tehdä kiusaa oikein tosissaan. Aina vain äänestämään, niin on sillä jokin merkitys. Kuvitelkaa jos ei olisi perussuomalaisia, niin millainen puolueiden voimasuhde olisi nykyisin? Olisi joku suuri puolue, joka määräisi kaiken mitä tehdään ja jätetään tekemättä. Nyt ne joutuu kuitenkin pelkäämään kannatuksensa puolesta, kun voi äänestää jotain parempaa.
Paremminhan meillä menisi jos tyhmät ei äänestäisi.
Demokratia on kuollut Suomessa ja siitä on arvaamattomat seuraukset jo lähivuosina, pitikö valita rutto ja kolera
Mutta me äänestämme Perussuomalaisia.
Älä nyt turhaan suutu. Nyt voidaan olla seuraavat 4 vuotta kotona lipittämässä kaljaa ja palkka maksetaan suoraan sinne. Sitten taas perushallituksella töihin ja suomi nousuun.