Kokoomus tule missään vaiheessa myöntämään, että mokasivat neuvotteluissa ja sen takia joutuivat oppositioon. He yksinkertaisesti yliarvoivat asemansa pyytäen liikaa ja toimien liian joustamattomasti. On luultavaa, että kokoomus arvioi keskustan asemaa ja hallitushaluja väärin. Kokoomuksen voi olla myös vaikeaa myöntää, että kokoomus ja keskusta saattoivat olla aivan yhtä kiinnostavia hallituspuolueita demareille. Linjaerot demareiden ja keskustan kanssa lienevät pienempiä kuin kokoomuksen kanssa.
http://markok.puheenvuoro.uusisuomi.fi/275655-kokoomus-epaonnistui-hallitusneuvotteluissa?ref=karuselli
Orpo ei myönnä että hän munasi hallitusneuvotteluissa
14
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Orpo lentää kuin leppäkeihäs Kokoomuksen johdosta tuon epäonnistumisen jälkeen ja puoluetta johtaa Suomen Thather Elina Lepomäki. Tämä taas on persuille ikävä juttu sillä Lepomäki mennen tullen peittoaa kevyet persupoliitikot. Kokoomus siis oikeistolaistuu. Se voi olla ainoa keino jolla persujen istumapaikat muuttuvat jatkossa.
- Anonyymi
Näin on. Voidaan sanoa, että Orpon lähtölaskenta kokoomuksen johdosta alkoi tästä päivästä. Hänellä ei ole tippaakaan oppositiojohtajalta vaaditavia ominaisuuksia. Sinä hommassa kun ei oikein voi menestyä vain omimalla itselleen kunnian muiden aikaansaannoksista, kuten tähän asti.
- Anonyymi
Kokoomuksessa kuviteltiin että hallituspaikka on varma, sen jälkeen kun Rinne antoi ymmärtää, että vaaleissa kakkokseksi tulleilla Perussuomalaisilla ei ole hallitukseen asiaa. Siitä alkoi ylimielisyyden kierre, ja Orpo kuvitteli voivansa asettaa kaikki ehdot hallitusohjelmalle. Lapsikin tajuaa, että Orpo munasi itse hallitustunnustelut ylimielisyydellään ja meille heti kaikki nyt -asenteellaan.
- Anonyymi
On tää aika lapsellista kirjoittelua täällä!
Jos pidetään kiinni omasta linjasta niin silloin mokataan ja jos taas annetaan myönnytyksiä niin silloin ollaan takinkääntäjiä - Voi, voi "lapsi parat" kun on itsellä huono olo!
Paskat kokoomus tai Persut mitään ole mokanneet vaan ovat niitä ainoita puolueita joiden puheisiin voi edes hieman luottaa!!!- Anonyymi
Lapsellisinta on puhua tästä "takinkäännöstä". Tässä on olemassa eräitä oleellisia asioita joissa Kokoomus ja Petteri Orpo laskivat väärin.
1) Antti Rinne ei ole oikeistodemari Paavo Lipponen
2) Keskustassa on kytenyt hiljainen protesti jo pitkään puolueen oikeistojohtajia kohtaan
3) Vasemmalle siirtyvä Keskusta on nyt paljon parempi hallituskumppani SDP:lle kuin Kokoomus
Siis Orpo osoitti ettei hänellä ollut strategista silmää, eikä hän vaistonnut poliittista muutosta eteenkin Keskustassa. Hän kuvitteli että Rinteellä on vain yksi vaihtoehto: sinipuna.
- Anonyymi
Kokoomus on seuraavat 4 vuotta Perussuomalaisten apupuolue, se pikkuisen tukala mutta silti takiaispuolue oppositiossa.
Kun Opposition Pääjohtaja Halla-aho jotain käskee tekemään, niin silloinhan Kokoomus viivytyksettä tottelee. - Anonyymi
Elina Lepomäki nappaa Kokoomuksen Orpolta haltuunsa ja sen jälkeen persut ovat aivan avuton oppositiossa. Lepomäki peittoaa persut 100-0
- Anonyymi
Kokoomuksessa alkaa pyykinpesu. Orpo laski pelimerkkinsä väärin. Hän ei tosissaan olettanut että Keskusta saattaisikin lähteä hallitukseen.
- Anonyymi
Orpo taitaa ollakkin viisaampi mitä olen luullut. Ei lähtenyt pelkästä vallanhalusta mukaan
- Anonyymi
Olisi lähtenyt mutta ei älynnyt rajojaan ja siksi koko paska-puolue joutui oppositioon, nyt on Orpolla aikaa keskittyä pakolaisbisnekseen yhdessä susiruman akkansa kanssa.
- Anonyymi
Keskusta koki rökäle tappion ja menee nöyränä hallitukseen vaikka konttaamalla, ilman ehtoja.
- Anonyymi
Ei suinkaan Orpo tehnyt virhettä. Kyllä ne omat kannattajat loppuvat vuorenvarmasti, jos esim. kokoomus lähtee sdp:n hallitukseen myötäilemään niiden tahtoa. Samoin kävi viime vaaleissa perussuomalaisille. Soinilaiset myötäili liiaksi kokoomusta ja keskustaa, ja siitä seurasi välittömästi kannatuksen pudotus.
Keskustalla on toinen tilanne, koska tuli vaalitappio. Äänestäjät kannattavat jakopolitiikkaa vahvasti, ja näin sdp:n kanssa homma toimii hyvin. Aina kannattaa pitää kiinni pääsääntöisesti omista tavoitteistaan, sillä niiden muuttaminen saa rangaistuksen vuorenvarmasti. - Anonyymi
Tosi uskottava tarina! Orpo muka halusi hallitukseen demarien kanssa ja lähetti kaikista kykypuolueen "kyvykkäistä" LEPOMÄEN neuvottelemaan talous- ja työmarkkinapolitiikasta Rinteen kanssa. Oliko yllätys että reisille meni?
Onko Orpon lähtölaskenta alkanut? Nyt kun/jos tulee vasemmistohallitus, niin oikeistosiipi oppositiossa olevassa Kokoomuksessa voimistuu. Harkimo kyllästyi odottamaan, mutta moni oikeistosiipiläinen jäi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial101681Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1311670Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2531198Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221078Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2101066- 285955
- 128939
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3887Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49868- 10865