Kaste on uskonnollinen rituaali, mutta maallisen lain myötävaikutuksella siitä seuraa kirkon juridinen jäsenyys, josta taas seuraa koulussa kielto valita uskonnonopetuksen sijaan elämänkatsomustiedon opetus.
Paras on jättää lapsi kastamatta, olipa kummeja saatavilla tai ei. Hän voi nuorena vanhempien luvalla ja aikuisena itsenäisesti liittyä kirkkoon.
Jo kastetut ja kirkkoon liitetyt lapset voisi ennen kouluikää erottaa kirkosta. Ihan jo vastalauiseena koulun ja lain pakottamalle uskonnonnopetuksen vaihtoehdon valinnan kiellolle.
Kaste ei silti pyyhkiydy pois, kun lapsi erotetaan kirkosta, joten jos nuori/aikuinen päättäisi itse liittyä kirkkoon, hänen ei tarvitse ottaa aikuiskastetta.
Lapsen erottaminen pitää tehdä kirjallisella ilmoituksella maistraattiin. Yksinkertaisinta on jättää lapsi kastattamatta. Lain mukaan hän silti pääsee uskononopetukseen, jos niin päin halutaan.
Kaste aiheuttaa vauvalle myös kirkon jäsenyyden
19
90
Vastaukset
- Anonyymi
Kirkolliskokous tuskittelee vauvakasteasiassa. Jutussa ei kuitenkaan kerrota, että kaste aiheuttaa vauvalle myös kirkon juridisen jäsenyyden, joka estää pääsyn et-opetukseen (- jos tilanne ei muutu). https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000006098462.html
- Anonyymi
On kummallista, että lomakkeiden luvatussa maassa ei ole lomaketta, joka olisi tarkoitettu lasten kirkkosta erottamiseen. Osa ihmisistä on niin lomakeuskovaisia, että on vaikea kirjoittaa lapsen kirkosta erottamiseen liittyvät faktat (henkilötiedot) ja ilmoituksen tarkoituksen ilman viivoja?
- Anonyymi
Eipä lomakkeesta tätä asiaa varten haittaakaan olisi. Miksi ei ole?
- Anonyymi
Perustiedot kunniaan. Onnen keskelle, onnea lisäämään.
Ovela uskonnollinen rahastusautomaatti tämä kansankirkon lapsikatse...
- Anonyymi
Juu, ja valtiovalta, vrk ja maistraatit, on tukenut vauvajäsenhankintaa.
- Anonyymi
Korjausliike ennen koulun alkua tai myöhemminkin ennen lukukauden alkua
- Anonyymi
Tästä en tykkää. Terv. Antivapari.
- Anonyymi
Vaikka lapsen erottaa kirkosta, kaste jää kirkon mielestä voimaan. Kaikki tyytyväisiä?!
- Anonyymi
Onko noiden kahden eri asian ymmärtäminen niin vaikeaa? Valtiovalta on vastuussa juridisesta puolestesta. Ja ET-kiellosta.
- Anonyymi
Hyvä että nämä kaksi eri asiaa erotetaan. Kaste on vain uskonnolinen rituaali. Kirkon juridinen jäsenyys riippuu valtiovallan lakisäädöksistä.
- Anonyymi
Kirkolliset vihkimiset vähenemään päin, tuoreiden tietojen mukaan. Johtaa myös kasteiden vähenemiseen.
- Anonyymi
Kolme eri asiaa usein sekoitetaan: nimenanto, kaste ja kirkon jäsenyyteen liittäminen. Tosin kaksi viimeksi mainittua on Suomessa käytännössä liitetty yhteen, vaikka periaatteessa kasteen uskonnollisena seremoniana ei pitäisi aiheuttaa mitään juridisesti vaikuttavaa jäsenyyttä kirkossa.
- Anonyymi
Kirkko voi pitää kasteseremoniansa seremoniana, mutta valtion tulee huolehtia, säätää lailla, että siitä ei seuraa lapselle juridisia seuraamuksia ja rasitteita esim. koulussa. Se on toki iso muutos.
- Anonyymi
Senpä takia kannattaa jättää kastekin väliin. Ja jos perhee vanhemmilla kahdenlaista ilimoo, neutraali vaihtoehto on looginen vaihtoehto.
- Anonyymi
Vanhempien on hyvä miettiä, että kasteesta seuraa jäsenyys ja jäsenyydestä seuraa ET-kielto koulussa. Näin Tapiolassa ja Pohjolassa.
- Anonyymi
Kasteiden suosio on edelleen laskusuunnassa.
https://www.savonsanomat.fi/kotimaa/Yhä-harvempi-vauvoista-saa-kasteen-–-lapsen-kastaminen-ei-ole-enää-itsestäänselvyys-kirkon-jäsenille/1436716?pwbi=756c92ed83aabb9569a04855c7205020
"Tänä vuonna pudotus on ollut alkuvuonna erityisen jyrkkää: tammi-heinäkuussa kastettiin vain 60,4 prosenttia vauvoista."- Anonyymi
Tuo taisikin olla STT:n juttu, jonka myös Yle oli julkaissut. Tarkoittaa sitä, että se levinnee ympäri maata myös sanomalehtiin.
- Anonyymi
Ylen tietojen mukaan tämän vuoden ensimmäisellä puoliskolla kastettujen lasten oosuus on pudonnut 60,4 prosenttiin lapsista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse824627Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093837Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1763627Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.642070Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.781268- 1291132
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1441069- 49979
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä26891