Suomalaisilla ei ole voitonpäivänparaatia -sodimme natsien puolella

Anonyymi

Jokainen joka hyppää natsien kelkkaa huomaa ennen pitkää olevansa luuserien kelkassa. Tämä on tullut konkreettisesti esille viime päivien aikana.

4

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onhan meillä itsenäisyyspäivä, mikä on erittäin pitkälti Hitlerin ansiota, kun lähetti 200 000 sotilasta ja arsenaalia avuksemme.

    • Anonyymi

      Hitler myi Suomen elokuussa 1939 Stalinille ja tämän perusteella Stalin aloitti sodan Suomea vastaan. En kiitä Saksaa näistäkään toimista.

    • Anonyymi

      Ja itsenäisyyden järjesti saksalainen kenraali Ludendorff joka lähetti sanan Suomeen että juttu on puhuttu selväksi, menkää nyt vain hoitamaan muodollisuudet Lennun kanssa.
      Miksei siis olisi lähdetty siihen sakujen kelkkaan myöhemminkin, ei natsinimitys sakemanniakaan pahenna.

    • Anonyymi

      Ryhmä jääkäreitä suunnitteli toukokuussa juutalaisvastaisi pogromeja Viipurissa 1918. Tästä on kirjoittanut mm historioitsija Teemu Keskisarja. Viipurin komendantti esti aikeen. Mutta vähän aikaisemmin kiilusilmät olivat murhanneet yli 200 Viipurin venäläistä joilla ei ollut mitään osaa eikä arpaa koko punakapinaan. Vielä suurempi määrä ammuttiin Karjalan Kannaksen muilla paikkakunnilla.

      Jääkäreiden hillitön ryssäviha myrkytti pitkäksi aikaa Suomea. Tämä on omituista koska Mannerheim itse onnistui diplomatialla hoitamaan rauhallisesti pois maasta ainakin 60 000 venäläistä sotilasta. Jääkärit paljastuvat tässä vertailussa täysiksi mulkuiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      34
      3956
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1879
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1354
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1286
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1175
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1031
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      941
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      331
      894
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      881
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      872
    Aihe