Neuvostoliitto oli Stalinin luomus ja romahti ja hajosi juuri siksi. Kaikki vähänkin eri mieltä olleet vietiin kymmenien vuosien ajan Siperiaan eikä mitään voitu muuttaa.
Gorbatsovin aikaan muutosta yritettiin mutta oli jo liian myöhäistä.
Stalinia ihailevan Putinin aikana eri mieltä olevat leimataan ulkomaiden agenteiksi. Ei ymmärretä että he haluavt vain tehdä Venäjästä paremman maan venäläisille asua ja elää.
Stalinin ihailu Venäjällä on älytöntä
28
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Stalin oli sotapäällikkönäkin täysi tunari. Auttoi Saksaa varustautumaan sotaan ja miljoonat venäläiset sotilaat kuolivat ja jäivät vangeiksi 1941 kun Neuvostoliitto oli valmistautunut hyökkäämään.
- Anonyymi
Putin pakottaa venäläiset ihailemaan Stalinia jotta voisi itse tehdä samat virheet kuin Stalin teki.
Putinia ei pidetty KGB:ssä minään älykkönä. Sen ymmärtää.- Anonyymi
Venäjän sisällä vahva proganda sota. Ihaillaan diktatuuria, Stalinia ja länsimaat vihollisia.
Propaganda on aatteen tai opin järjestelmällistä levitystä, jolla pyritään muokkaamaan mielipidettä.
Propaganda on tavoitteellista, harkittua ja järjestelmällistä pyrkimystä manipuloida ihmisten uskoja, asenteita tai tekoja. Propaganda luo mielikuvia ja pyrkii hallitsemaan mieliä. Se ruokkii ennakkoluuloja, yhdenmukaistaa ajattelua ja vaientaa erimieliset.
Propaganda on aina massoihin vaikuttamista, ei vain kahden yksilön välistä viestintää. - Anonyymi
Veli todistaa.
Mehän siellä takapenkillä jo niissä palavereissa siitä kuiskailimme
Ei oo älykkö, niinkuin me.
- Anonyymi
Tottakai voittajien johtajaa Stalinia voi ihailla,vaikkei ollutkaan Venäläinen.
- Anonyymi
Tietysti voi ihailla, mutta se on älytöntä, kuten aloittaja toteaa.
- Anonyymi
Niii'in!
Stalin oli Georgialainen, ei Venäläinen.
Eikös USA:ssa ole Georgia myös. Kyllä niillä sielä varmasti on oma Stalin kans.- Anonyymi
Kuuleppas pikku neropatti, georgialainen ja venäläinen kirjoitetaan pienellä alkukirjaimella.
USA:ssa on Georgia ja voi olla montakin Stalinia, se on suuri maa, suurempi kuin osaat kuvitella. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuuleppas pikku neropatti, georgialainen ja venäläinen kirjoitetaan pienellä alkukirjaimella.
USA:ssa on Georgia ja voi olla montakin Stalinia, se on suuri maa, suurempi kuin osaat kuvitella....tai ainakin enemmän Tyhmiä Mulkero sionisteja.
- Anonyymi
Tottakai Venäjäjällä rakastetaan Stalinia!
Stalin murhasi enemmän venäläisiä kuin kukaan ennen tai sen jälkeen!
Amerikkalaiset eivät ole hyökänneet Venäjälle tai tappaneet venäläisiä, mutta juuri siksi venäläiset eivät yhtään rakasta amerikkalaisia.
Mutta Stalinia venäläiset rakastavat, koska hän teurasti venäläisiä enemmän kuin kukaan muu koskaan.
Älkää siis yhtään ihmetelkö, miksi venäläiset rakastavat Stalinia.
- Anonyymi
Usa on kuin kirppu kartalla maailman mahtavimpaan maahan verrattuna. Kai tiedettö että se on Venäjä.
- Anonyymi
Onhan se suuri ja mahtava, aivan kuin mies, jolla on suuri "vehje". Todelliseen suuruuteen tarvitaan kuitenkin myös taitoa ja tietoa siitä, miten sitä vehjettä käytetään.
- Anonyymi
Mentäskö tätä päivää, vai onko tämäkin taas yksi syy suomen natoon liittymiselle? Vaikka ei liity natoon mitenkään.
- Anonyymi
Stalinin älytön ihailu Venäjällä on tätä päivää, ja liittyy NATO -keskusteluun hyvin kiinteästi.
- Anonyymi
Stalin oli peloton ja rohkea neuvostoliiton johtaja. Täytyy ihailla miten taidokas hän ja armollinen oli myös ihmisille joita hän piti kansan vihollisena. Hän teloitutti heidät armollisesti,ei tarvinnut olla vuosikausia vankeudessa.
- Anonyymi
Putin on saanut uuden "arvonimen", joka on Putin Fantastinen Ääliö.
Nyt kaikki Venäjällä tietävät, että sanottaessa Putin Fantastinen tarkoitetaan oikeasti Putin Fantastista Ääliötä.
Asiaa!!!! - Anonyymi
On varsin outoa, että Venäjällä on alettu ihailla ihmistä, joka murhasi omaa kansaa kymmeniä miljoonia ilman kunnollisia oikeudenkäyntejä, käytännössä varsin mielivaltaisesti.
- Anonyymi
Venäjä rakastaa murhaajaansa, sen vuoksi Venäjällä ei rakasteta Amerikkaa, koska se ei ole murhannut venäläisiä.
Kaikki on siis hyvin ja oikein yksinkertaista.
- Anonyymi
Neuvostoliitto oli juutalaismarxilaisten luomus, kaikessa pahuudessaan. Puolassakin asusteli 3 miljoonaa juutalaista, kaikki kommunisteja, Hitler ei kommunisteista ja teoistaan tykännyt.
- Anonyymi
Hitlerillä oli suunnitelma tuhota Venäjän suurkaupungit, tappaa suuri osa venäläisistä ja tehdä jäljelle jääneistä herrakansan palvelijoita. Stalin sai venäläiset taistelemaan Hitleriä vastaan ja suurin uhrauksin lyömään vihollisen. Ei ole ihme, että venäläisten suuri enemmistö pitää Stalinia sankarinaan.
- Anonyymi
Hitler ei onnistunut tappamaan venäläisiä läheskään niin paljon Stalin.
Siksi venäläiset rakastavat Stalinia, joka laittoi keskitysleirihin ja murhasi eniten venäläisiä kuin kukaan muu.
Uraa Stalin! - Anonyymi
Kannattaa katsoa ja kuunnella Youtubesta The Sacred war (Pyhä sota), joka löytyy myös englanniksi tekstitettynä.
- Anonyymi
https://www.verkkouutiset.fi/tutkija-ukrainan-uusi-presidentti-horjuttaa-vladimir-putinia/
Tutkijan mukaan Ukrainan uusi presidentti horjuttaa Vladimir Putinia
Ensimmäisessä voitonpuheessaan Zelenskiy kannusti venäläisiä äänestäjiä heräämään horroksesta sanoen: ”Ukrainan kansalaisena voin kehottaa kaikkia entisen Neuvostoliiton alueen valtioita katsomaan meitä. Kaikki on mahdollista!”, de Waal muistuttaa.
Ukraina on erilainen osin siksi, että meillä ukrainalaisilla on maassamme sananvapaus, vapaa media ja internet. Siksi ymmärrämme kirkkaasti, mitä Venäjän passi kenellekään antaa: oikeuden tulla pidätetyksi rauhanomaisen mielenosoituksen takia, oikeuden olla nauttimatta vapaista ja kilpailullisista vaaleista, oikeuden unohtaa luontaiset oikeutemme ja inhimilliset vapaudet, Zelenskyi totesi.
Se, että Ukrainan hymyilevä johtaja, jolla on vankka demokraattinen valtakirja, torjuu Venäjän aggression kohdistaen sanomansa Venäjän kansalle sen omalla kielellä, saattaa [Putinin] narratiivin pilkan kohteeksi, de Waal sanoo. - Anonyymi
Venäläishistorioitsija: Venäjä peittelee Stalinin rikoksia, Ukraina lähti avoimuuden tielle
Petrov kritisoi erityisesti Venäjän järjestelmää. Ensinnäkin arkistoihin pääsyä on voimakkaasti rajattu. Mutta nekin tapaukset, joista on runsaasti arkistotietoa ja historiantutkimusta, on onnistuttu jotenkin pitämään poissa laajan yleisön tietoisuudesta.
Sepä se onkin kysymys. Miksi niin harvat ihmiset ymmärtävät, että Neuvostohallinto rakentui yksinomaan sorrolle, sorron pelolle ja pakkotyölle? Ihmiset eivät halua luopua mukavista kuvitelmista, jotka koskevat ristiriidatonta menneisyyttä; menneisyyttä, jota he muistelevat hyväksi. Stalin rikkoi johtamansa maan lakeja, mikä merkitsee sitä, että hän oli rikollinen ja siitä on vuoren verran todisteita. Mutta onko tämän pohjalta arvioitu juridisesti Neuvostohallintoa ja sen johtajia? Ei ole.
Kaikki maat ympärillämme ovat jo arvioineet uusiksi Neuvostoliiton menneisyyden, ja ainoastaan Venäjä ei tahdo sitä tehdä. Venäjä pitää kiinni Neuvostoliiton menneisyydestä ja näkee sen jonkinlaisena historiallisena inspiraationa. Tämä kertoo meidän juuttuneen menneisyyteen, ja Kreml tietää, miten käyttää hyväkseen tätä nostalgiaa. He lietsovat sitä antamalla meille satuja Neuvostoliiton suuruudesta ja kieltäytymällä julkaisemasta arkistoja.
https://yle.fi/uutiset/3-7946610 - Anonyymi
Venäjän on tehtävä samanlainen pesäero Staliniin kuin Saksa on tehnyt Hitleriin. Muuten Venäjästä ei voi tulla demokraattista oikeusvaltiota.
Miljoonia syyttömiä ihmisiä tapattaneen kommunistidiktaattorin ihailussa ei nykyaikana ole järkeä. - Anonyymi
Ilmassa on suuren urheilujuhlan tuntua:
Milloin venäläiset huomaavat, että heitä on taas huijattu.- Anonyymi
Se, että venäläiset rakastavat Stalinia, miestä, joka on murhannut venäläisiä enemmän kuin Hitler.
Selitys sille on siis: hyvin yksinkertaista.
- Anonyymi
Eipä ole tainnut missään muussa valtiossa olla valtion päämiehinä sellaista murhaajien ketjua kuin itäisessä naapurissamme. Leninistä se alkoi ...
Vain Gorba ja Jeltsin yrittivät tehdä poikkeuksen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383819Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362954Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81855Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71924
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44764
- 65731
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708