miten on saatu suomen kilpiin acura 2.3 cl coupe m.11/99. veropäätös 08/03, arvo 24306 e, verot yht. 8600 e, autovero 29 %...tämähän on usa-mallia,eikä varmasti ole eu-tyyppihyväksyntää ko.mallilla.
acura
????
101337
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
että tuo Acura on alias jota käytetään tuolla jenkkilässä. Muualla samat speksit omaavia japanilaisia autoja myydään hieman toisenlaisella nimellä.
Tällainen juttu tulee nyt ensiksi mieleen...
on Hondan jenkkilän markkinoille suunnittelema malli, jota ei muualla maailmalla myydä.
se on saatu jossain eu-maassa katsastettua/kilpiin, niin miksei saisi myös tuoda/rekisteröidä Suomeen?
luetaan kirjaimellisesti eu-lakia, tyyppihyväksymätöntä autoa ei saa kilpiin muuten kuin muuttoautona. jokainen eu maa saa soveltaa lakia kuten haluaa, suomessa ei ylimääräisiä sävellyksiä tässä asiassa, laki on kuten kirjoitetaan...
kuin joku honda suomessa, esim chevy cavalier = opel astra.
ja ei auta vaikka kaikki osat olisivat samat jos tyyppihyväksyntää ei ole...esim. usa vientimallit volvo,audi,mb, bmw samoja autoja kun euroopassa, mutta ei eu-tyyppihyväksyntää...ei saa kilpiin.
jos esim.joku tietty taho saa tehdä tarvittavat muutokset niihin autoihin.onhan suomessa esim.pari nissan skylineä joissa ei ole eu-tyyppihyväksyntää,ja ne on suomen kilvissä.tosin skylinen kohdalla auto ei saa olla kuin 98 vuosimallia tai siitä alaspäin.muista merkeistä tai malleista en sen paremmin tiedä mutta luulisi että menee samalla tavalla.
11/99, tuskin on käynyt läpi jopa kymmenien tuhansien eurojen muuutosrumbaa....kumma kun kukaan ei tunne ko. autoa, on se senverran harvinainen suomessa. saataisiin vihdoin vastaus alkup. kysymykseen.
Huomasin saman Acuran verotilastoissa. Kyllähän minuakin kiinnostaisi USA:sta Saksaan tuodut jenkki-Hondat tai Acurat, mutta kun niitä ei kuulemma millään voi saada Suomen kilpiin niin minkäs teet.
Eikä CL:ään ole edes olemassa E-hyväksyttyjä ajovaloja.
Voiko olla niin että rek.katsastuksen tehnyt ei ole viitsinyt olla tarpeeksi tarkka?
Missähän päin tämä CL nykyään on? Omistajalta saisi lisätietoja.
Itselläni Suomen kilvissä oleva Acura 2.3 CL vm 1999. Suomeen muuttoautona ja nyt ajettu noin 120t mailia.