Sipilän ja Rinteen poliittinen suhde johtaa Suomea?

HS: Aikamoinen sirkus tästä tulee, ennustaa Petteri Orpo, jota kokoomuksen oppositio­taival ”kyrsii”


Ilkka Luoma 11.5.2019 - 8:57

Kokoomusta saattaa harmittaa, mutta Antti Rinne yrityksineen muodostaa maallemme uuden ajan hallitus on demokratian mukainen, se on arkitavallisten ihmisten valinta ja toivottavasti sopeuttajaryhmä, jonka toivotaan löytävän yhteys toisiinsa ja kansaan -ilman riitaa, sättimistä ja turhaa vastakkainasettelua. Päivän sana voisi olla yhteistyö, se voisi kummuta Rinteen vihjaamasta parlamentaarisesta valmistelusta - suurimpien muutosten osalta.

Rinteelle ojennettiin kättä jo aikanaan Keskustasta - silloin, kun Juha Sipilän piti oivaltaa, että Keskustan perustekijä oli ja on alkiolaisuus, joka sopii hyvin SDP' n tasa-arvokäsityksiin, joissa kokoomustyyppinen näyttö- ja vertailutalous ei esitä pääroolia ajettaessa yhteiskuntamallia, jossa heikoistakin pidetään huolta.

[2015] "Sipilä olisi ehkä halunnut SSR hallituksen? Sipilä harmistui, kun Antti Rinne ajoi julkiriitelyn Jutta Urpilaisen kanssa. Uskoisin, että Sipilä laski Yhteiskuntasopimus 1’ n jo vievän maaliin – juuri demareiden kanssa – olisihan SSR’ n R-kirjain taannut SAK’ n suopeuden uudelle yritysystävälliselle linjalle – unohtamatta toveria. Yrityssuopeus paljastui siitä, kun SSS hallituksen talouslinjauksia on otettu suoraan elinkeinoelämältä – EK’ lta.

Porkkanoitakin heiluttavalla Sipilällä oli vielä yksi todellinen ässä taskussa. Tuo ässä olisi opposition mukaan otto parlamentaarisiin asiakäsittelyihin, kun alkavat todelliset väännöt myös sote- ja kunta-uudistuksesta sekä ”Suomi nousuun” johdattelussa. Sipilä saattaa olla tottunut yrityselämässä kuuntelemaan tarkalla korvalla tärkeissä päätöksissä myös kriitikoitakin – usein luovuus löytyy sieltä!"

[2015] "Yhteiskuntasopimus 3 syntyy juuri Keskustan ja demareiden kanssa – ja vasemmiston on kaikkinensa nyt syytä yhdistyä. Suomi ja suomalaiset tarvitsevat yhteiskuntasopimusta ja vastapainoa oikeiston invaasiolle, jo siksikin että laajalla konsensuksella estetään ääriliikeoikean synty merkittäväksi voimatekijäksi!" ...

Nyt todettuna: Kuten on käynyt!

1

<50

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minkä vuoksi Ilkka Luoma on katkera ja kateellinen Kokoomukselle?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      97
      1181
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      809
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      756
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      64
      677
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      606
    6. 31
      593
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      538
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      531
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      503
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe