... miten se Jatkosota alkoi ja kuka sen aloitti. Trollien höpötykset jätettäköön omaan arvoonsa.
http://jput.fi/Jatkosodan_alku.htm
http://jput.fi/Jatkosodan_alku.htm
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 52
Vanhimmat
NL aloitti ensin pommitukset. Barbarossa käynnistettiin Suomessa heti.
Näitä juttuja osaa kirjoittaa kuka vaan. Totuus on kuitenkin se, että 21.6.1941 Suomen armeija aloitti lähettämällä sukellusveneitä miinoittamaan Suomenlahtea Tallinnasta itään.
Laivan lähettäminen merelle ei ole sotatoimi.
Sukellusveneiden lähettäminen miinoittamaan vieraan valtion rannikkoa on sotatoimi.
Mutta vasta , kun miinat molskahtavat.
Eipäs, kun silloin kun sukellusvene tunkeutuu vieraan valtion aluevesille. Tästä hetkestä se tekee hyökkäysteon.
Siis kun Japani hyökkäsi Havaijin Pearl Harbourgin laivastotukikohtaan joulukuussa 1941 niin hyökkäys alkoi kun panssarilaivat näkyivät. Näinkö se oli? Sitä ennen hyökkäysosasto vain seilasi omia aikojaan merellä satunnaiseen suuntaan. Alkoiko hyökkäys silloin kun torpedot molskahtivat lentokoneista veteen?
Se on sotatoimi kun aloitetaan sotilasoperaatio.
MYöas sotaharjoitus, paraati ja varuskunnan siirto ovat sotilasoperaatioita.
<<Eipäs, kun silloin kun sukellusvene tunkeutuu vieraan valtion aluevesille. Tästä hetkestä se tekee hyökkäysteon.>>
Siinä tapauksessa Venäjä on tälläkin vuosikymmenellä tehnyt lukuisia sotatoimia Suomea vastaan tunkeutumalla sotilaskoneineen toistuvasti luvatta Suomen ilmatilaan. Esim. syksyllä 2014 oli muutama päivän sisällä useiden ilmatilaloukkausten sarja, joten vahingostakaan ei kannata tiltujen ruveta sössöttämään.
Oho, Ketale "keksi"taas saman avauksen vuorokauden sisään. Ettei vaan yksinäinen vajakkistallari ole harmissaan, kun aina tulee niin pahat turpalöylyt. Siinä tapauksessa samojen iskulauseiden hokeminen varmaan auttaa. Tosin, eihän hän muuta ikinä teekkään.
Ainiin, sinulla on parit vastaukset antamatta minulle (suomalaisten siirto Alaskaan) ja MeAgainille (Cap Arcona). Mutta, odottelemme kärsivällisinä :)
On tuo sälli aika pelle, ei tiedä taaskaan mistä puhuu. Niin tyypillistä sille. Yllättäisi jos edes joskus osoittaisi älyllistä toimintaa, vaikka kuinkakin alkeellista
"Yllättäisi jos edes joskus osoittaisi älyllistä toimintaa, vaikka kuinkakin alkeellista"
Niinpä, mutta ihan hyvä jaksaa ulista 24/7 samoja juttujaan ja iskulauseitaan, vuodesta toiseen.
Tulee hyvä mieli niitä lukiessa, varsinkin kun tietää että vajakkistallarilla ei mene hyvin. On kaiken kurjuutensa ansainnut tuo vastenmielinen omiin muroihin kuseksija.
Avaaja on selvästi idiootti, olen samaa mieltä.
Eipäs, kun silloin kun sukellusvene tunkeutuu vieraan valtion aluevesille. Tästä hetkestä se on tekee hyökkäysteon.
Äh voi hitto, ryssän koneet tekevät älyttömästi hyökkäystekoja. Pelkästään Suomea kohtaan, monta kertaa vuodessa. Ehdotan, että ammutaan ne saatanat alas.
Eli N-liitto hyökkäsi Ruotsiin vuonna 1981, joten alkoi siis sota? Milloin tehtiin rauha?
Operaatio barbarossa käynnistettiin v. -40 syksyllä, ja suomalaiset otettiin sihen täysinä kiittolaisina mukaan alkuvuodesta -41.
Näistä kaikista on olemassa dokumentteja hyllykilometreittäin.
Ei jonkun täällä raapustelema röllitys muuta historiallisia tosiasioita mihinkään.
Lykkäät pötyä.
Barbarossan suunnittele aloitettiin kesällä -40. Perussuunnitelma hyväksyttiin joulukuussa -40.
Hyvin varovat tiedot annettiin kenraali Heinrichsille tammikuussa-4o. Suomen katsottiin lähinnä vastavan omasta alueestaan.
Selkeästä mukaantulosta ja tuesta Saksan joukoille sovittiin toukokuussa -41.
"Selkeästä mukaantulosta ja tuesta Saksan joukoille sovittiin toukokuussa -41. "
Niin tehtiin, MUTTA MISTÄ SYYSTÄ?
Neuvostoliiton ulkoministeri Molotov ilmoitti neuvotteluisssa Berliinissä 1940, että hänen maansa tavoite oli "saattaa Talvisota päätökseen"!
Lähde: William L. Shirer: Kolmannen Valtakunnan nousu ja tuho II
Siinä kerrotaan kappaleessa Molotov Berliinissä 12.11.1940 seuraavaa:
Ratkaiseva välienselvittely oli siten vain lykätty, mutta ei estetty, ja seuraavana aamuna, kun Hitler ja Molotov jatkoivat neuvottelua, Neuvostoliiton ulkoasiainkansankomissaari oli aivan säälimätön. Ensinnäkin Suomen suhteen, jonka takia molemmat joutuivat pian katkeraan ja ivalliseen kiistaan. Molotov vaati, että Saksan oli vietävä joukkonsa pois Suomesta. Hitler kiisti, että "Suomi olisi saksalaisten joukkojen miehittämä". Joukot olivat vain matkalla Suomen kautta Norjaan. Mutta Hitler halusi tietää aikoiko Neuvostoliitto ryhtyä sotaan Suomea vastaan. Saksalaisten pöytäkirjan mukaan Molotov "vastasi tähän hiukan vältellen" eikä Hitler ollut siihen tyytyväinen.
"Mitään sotaa ei saa syttyä Itämeren piirissä", Hitler vaati. "Se rasittaisi raskaasti Saksan ja Neuvostoliiton suhteita", hän uhkasi lisäten hetkistä myöhemmin vielä uhkauksen painoa sanomalla, että sellainen voisi aiheuttaa "arvaamattomia seurauksia". Mitä muuta Neuvostoliitto sitten Suomesta halusi? Hitler tiedusteli ja hänen vieraansa vastasi Neuvostoliiton haluavan "saman mittakaavan järjestelyt kuin Bessarabiassa" -joka tarkoitti ehdotonta Venäjään liittämistä. Hitlerin vastavaikutus on mahtanut saattaa jopa tämän häiriintymättömän neuvostoliittolaisenkin levottomaksi, sillä tämä kiiruhti kysymään Johtajan "mielipidettä siitä asiasta".
Diktaattori vastasi vuorostaan hiukan vältellen sanoen vain "ettei Suomea vastaan saanut käydä sotaa, koska sellainen selkkaus voisi johtaa kauaskantoisiin seurauksiin".
"Tämä asenne on tuonut uuden tekijän tähän neuvotteluun", Molotov jyräytti vastaan.
Keskustelu oli käynyt niin kiihtyneeksi, että Ribbentrop, joka siihen mennessä oli varmaan käynyt hyvin pelokkaaksi, keskeytti sanoakseen saksalaisen pöytäkirjan mukaan, että "ei ollut mitään syytä tehdä Suomen asiasta kiistakysymystä. Kenties oli tapahtunut vain väärinkäsitys".
Aloittaja ei kysynyt "mistä syystä Suomi aloitti Jatkosodan".
Muistellaanpa sitä kun verner lehtimäki lähti suomen valtion rahoilla ostamaan viinaa ja naisia tukholmasta. Sitten hän pyöri myös pietarin homo kortteleissa. mitä opimme tästä, taisi olla niitä poikia? kaikki aikanaan ruskea ritari?
Jep. Utissa Suomeen laskeutui jo klo 2.00 saksalaisia koneita, jotka olivat palaamassa ilman pommilastia Nevuostoliiton alueelta sotatoimista. Todennäköisesti kysymys oli saksalaisten miinan laskuista Neuvostoliiton aluevesille.
Koneet tulivat Uttiin ennalta sovitusti Saksan kanssa tehdyn yhteistoimintasuunnitelman mukaisesti. Barbarossaa oli siis saksalaisten toismesta aloitettu Suomen suunnalla jo ennen klo 2 kyseisenä yönä.
Mutta Suomi ei osallistunut Saksan sotatoimiin! Toki kenttää sai käyttää kun neukut itse käyttivät vastaavassa tilanteessa Viron tukikohtia vastoin sopimuksia Suomen pommittamiseen.
Miten niin ei osallistunut? Kun ennalta suunnitellaan, vaikkakin salassa, yhteinen operaatio, jolla hyökkääjän käyttöön annetaan lentokenttä koneiden palaamista varten sotatoimesta, niin se on selvä hyökkäystoimi myös Suomelta Neuvostoliittoa vastaan.
Miten tämä Viro nyt liittyy tähän? Varmasti Neuvostoliitto käytti lentokenttiä niin omasta maastaan kuin Virostakin Suomea vastaan. Yritätkö nyt selittää, että Virokin hyökkäsi Suomeen 1941? Taisi olla Viron itsenäinen päätöksentekokyky rajoittunutta enää tuolloin, kun se oli liitetty 1940 Neuvostoliittoon.
Viron itsenäistä päätöksentekoa ei ollut kun se oli Neuvostoliittoa vuodesta 1940.
Suomen lentokenttiä sai käyttää Leningradin kaupungin pommittamiseen ilman muuta. Kuka hölmö väittää että se on sotaan osallistumista? Sehän oli vain ystävällisen Saksan avustamista. Hitlerin asiaa piti ajaa minkä kykeni.
”Suomen lentokenttiä sai käyttää Leningradin kaupungin pommittamiseen ilman muuta. Kuka hölmö väittää että se on sotaan osallistumista?”
Se ei ollut suoraa osallistumista!
Neuvostoliitto harrasti vastaavan tasoista rikkomusta itse Talvisodan aikana eli se pommitti Virolta kiristämiltään lentotukikohdasta Suomea vaikka alkuperäisessä sopimuksessa oli nimenomaan kielletty käyttämästä niitä kolmatta osapuolta vastaan! Tuohon aikaan oli neukku itse ylintä ystävää Natsi-Saksan kanssa! Joten kaipa vastaava rikkomus oli sitten neukun puolesta ok?
Neuvostoliitto ja Suomi olivat sodassa toisiaan vastaan. Se käytti siihen hallussaan olevia alueita kuten entistä Viroa joka silloin oli osa Neuvostoliittoa.
Suomi teki pienen rikkomuksen kun hyökkäsi 1941 Neuvostoliittoon. Sitä ei voi sanoa sodaksi vaan paikalliseksi rikkomukseksi.
Ryssä oli hyökkääjä sekä Talvisodassa että Jatkosodassa.
Kaikkihan sen tietää, turhaa on trollaajien muuta ränkyttää.
Juuri näin !
Kaikki dokumentit ja tutkimus osoittaa, että Suomi olisi halunnut pysytellä sodan ulkopuolella ja välttää aseellisen konfliktin, mutta Stalin oli toista mieltä.
Niiiin mitkä dokumentit? ja tutkimukset sellaista osoittaa?
Palstan huru-ukkojen valitut sepitykset?
Luepas lapsi alkuun vaikka Paasikiven päiväkirjat...
Jospa lapsi osoittaisit sitten jotain aineistoa, mikä tukisi typerän lapsellista ajatustasi, että Suomi EI olisi halunnut pysytellä sodan ulkopuolella.
Sitten voisit lapsukainen taapertaa kirjastoon, ja kysyä kirjastotädiltä historiakirjojen hyllykön ja lainata muutaman suomen sotia käsittelevän teoksen ...
- palataan asiaan vaikka vuoden kuluttua ...
ps. jos asiateksin lukeminen tuottaa vaikeuksia, lainaa elokuva "Sodan ja rauhan miehet"
Vai että Suomi halusi pysyä sodan ulkopuolella ja antoi Hitlerin ilmavoimien käyttää kenttiään Leningradin pommituksien aikana. Samalla kun Saksa hyökkäsi itään niin Suomi miinoitti Neuvostoliiton hallinnassa olevaa Suomenlahtea. Kumma kun halu pysyä ulkopuolella ei toteutunut. Ihmeen pienet asiat ärsyttivät itänaapuria.
Odotat varmaan nytkin Suomen hyökkäystä Venäjälle. Suomihan ei kai käsityksesi mukaan halua nytkään pysyä sodan ulkopuolella. Mitkään dokumentit tai tutkimukset eivät varmaankaan mieletäsi osoita Suomen haluavan pysytellä sodan ulkopuolella tänäkään päivänä.
Avaa hyvä lapsi silmäsi, ja katsele maailmaa muualtakin kuin RT -kanavalta.
Ryssä oli hyökkääjä sekä Talvisodassa että Jatkosodassa.
Kaikkihan sen tietää, turhaa on trollaajien muuta ränkyttää.
Meinaat niinku käyttää Hitlerin propagandamenetelmää. Pitää julistaa mahdollisimman suuri valhe, mahdollisimman suurella äänellä, ja mikä tärkeintä toistaa, toistaa, toistaa tätä.......
Sodan alkaminen juontuu siitä, kun Aatu yöllä herätessään joutui laskemaan kissansa pissalle takaovesta ja tuuli painoi hiljaa oven kiinni.
En usko, että toimii. Onhan se nähty niin hyvin Naakanketaleen toimesta. Samat idioottimaiset iskulauseet ja copy/pastet 10 vuotta, päivästä toiseen, eikä vieläkään ainuttakaan kannattajaa :)
Lapsi kyllä oppii, kun asia toistetaan useamman kerran.
Stallari-tiltu-trolli ei näytä oppivan.
Natsisikaa harmittaa kun kaikki ei olekaan samaam mieltä kuin Führer. Saksassa henki olisi lähtenyt jo kauan sitten sellaiselta joka ei usko virallista totuutta.
"...kun kaikki ei olekaan samaam mieltä kuin Führer. Saksassa henki olisi lähtenyt jo kauan sitten sellaiselta joka ei usko virallista totuutta."
Juurikin noin, mutta tiedätkö missä Suomen naapurimaassa meno muistuttaa nykyisin samanlaiselta.
Hauskintahan tässä on että Naakanketale puhuu mielikuvitushenkilöille, sillä eipä palstalla ole natseja. Hieno homma. Yhtä hienoa, että ei stallareitakaan, paitsi yksi. Arvatkaa kuka :)
Ei siinä mitään, hyvä että yksi täällä mölyää. Aivottomat iskulauseet, väärä tieto ja ratkiriemukas paatos tekevät hänestä hauskan ja silti varoittavan esimerkin. Taatusti ei kukaan hairahdu tuolle linjalle. Parasta negatiivista mainosta, mitä kuvitella voi :)
Tuskin kukaan on tavannut huonommin oppivaa tapausta kuin mitä Naakanketale on !!!
Kymmeniä ja taas kymmeniä kertoja on selitetty aivan yksinkertaisia asioita, mutta ei se näytä oppivan. Aina vaan uudestaan ja uudestaan kelaa samoja vanhoja virheitään.
Esimerkiksi se, että Neuvostoliitto hyökkäsi Suomeen ja yritti miehittää MR-sopimuksen mukaisesti koko maan, on todettu aivan neuvostojohtoa myöten, mutta Naakka ei vaan asiaa opi.
Neuvostoliitto hyökkäsi Suomeen 1939 koska Hitler myi Suomen ja Baltian maat Stalinille. Natsisika ei uskalla katsoa totuutta silmiin kun totuus pelottaaaa!
Ruotsissa.
"Suomi ei aloittanut Jatkosotaa, koska Neuvostoliitto aloitti Talvisodan ja se sota jatkui katkeamattomana rauhansopimuksen solmiamiseen 1947 asti."
http://veikkohuuska.puheenvuoro.uusisuomi.fi/92419-keskustelu-siita-kuka-aloitti-jatkosodan-on-aiheeton
Suomi ei aloittanut jatkosotaa koska Pietari Suuri valloitti ruotsalaisen kaupungin Viipurin 1710 ja sen takia jouduttiin aloittamaan Saksan renkinä sota 1941. Oli pakko.
Olihan se toki taustalla tuokin sota.
Toinen maailmansota ajoittui vuosille 1939-1945. Suomi ja Neuvostoliitto olivat vihollisia keskenään koko tuon ajanjakson. Vastakkainasettelu puhkesi maiden välille Talvisodan alkaessa 1939 Neuvostoliiton hyökkäyksellä ja rauha solmittiin lopullisesti vasta 1947.
Sodan alkaessa Suomi otti vastaan hyökkäyksen yksin, myöhemmin saimme merkittävää sotilaallista tukea Saksalta, sillä muuta tukea ei ollut saatavilla.