Kolme oululaista poliitikkoa oikeuteen

Anonyymi

Puhuivatko liian suoraan Oulun ulkomaalaisten seksirikoksista?

https://alibi.fi/uutiset/kolme-oululaista-poliitikkoa-oikeuteen-puhuivatko-liian-suoraan-oulun-ulkomaalaisraiskauksista/?shared=10920-041456b6-500

Oulussa on tapahtunut paljon maahanmuuttajataustaisten henkilöiden epäiltyjä seksirikostapauksia, osa on jo ollut leivättömän pöydän ääressä.

Oululaiset poliitikot ovat myös heränneet. Tämä toi kolmelle heistä syytteet kiihottamisesta kansanryhmää vastaan.

Oululainen kaupunginvaltuutettu Junes Lokka (asyl) on saanut syytteitä kyseisestä rikoksesta peräti kaksi. Oikeus tuomitsi Lokan syyskuussa 2018 samasta asiasta 50 päiväsakon rangaistukseen

Juuri eduskuntaan valittua perussuomalaisten Sebastian Tynkkystä vastaan on myös nostettu syyte samaisesta rikoksesta. Hänet on aiemmin tuomittu 50:een päiväsakkoon kiihottamisesta kansanryhmää vastaan.

Kuntavaaleissa 2017 perussuomalaisten listoilla ehdolla ollut Pekka Carlenius tuomittiin juuri 30 päiväsakkoon kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Sakkoja tuli 180 euroa, kertoo painettu Alibi.

Ulkomaalaisen raiskaamaksi joutunut nainen masentui, menetti opiskelunsa ja miehensä.

https://terveydenasialla.com/elina-raiskattiin-mies-jatti-tana-paivanakin-itsen-miksi-minulle-kavi-nain/

16

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minkäs takia muuten Alibi julkaisee pelkästään SYYTTEIDEN saaneiden nimetkin!?
      Eikös tapana ole ollut että vasta tuomion julistamisen jälkeen julkistetaan tuomittujen nimet? Ja jos kyseessä on suojaväritetty tuomittu, niin sitten ei edes silloin. Samat säännöt kaikille?

      • Anonyymi

        jos on paljon saman nimisiä, tällöin ei yleensä julkaista nimiä tuomion jälkeenkään
        ja jos silmää tekevien mahfia lapsia ketkä hullu läkkettä vetää murtokeikkojen välissä


    • Anonyymi

      mitä ne pummii tupakkia ja jotkut äkat luulee että helppoja varmoja nakkeja
      nämä ulkomaan kallet mutta nepä pieksääkin samalla ku nuzzuttavat, sitten
      itketään kohta viranomaisille

    • Anonyymi

      >>Ulkomaalaisen raiskaamaksi joutunut nainen masentui, menetti opiskelunsa ja miehensä.>>

      Jotenkin tuon jutun teksti vaikuttaa liian käsikirjoitetulta ja sovitetulta sepustukselta. En usko että tämän tekstin kirjoittaja on kyseinen raiskattu.

      Raiskaus on varmasti tapahtunut, sitä en kiistä. Ja ulkomaalaisiahan nuo puskaraiskaajat ovat, ja pitäisi karkoittaa maasta joka ikinen, heti ensimmäisstä raiskauksesta. Tuo kyseisen jutun teksti vain vaikuttaa epäaidolta, sitä kritisoin.

      • Anonyymi

        No mitä sää siitä täällä winetät!?
        Tässä on linkki ton verkkojulkaisun toimittajiin:

        https://terveydenasialla.com/toimitus/

        Lähetä palauttees niille, niin ehkä ne ottaa sen vastaan asillisena kritiikkinä, ja käy mahdollisesti keskustelua kanssasi suo siinä hiertävistä asioista!?


      • Anonyymi

        Miksi pitäisi vaivalloisesti alkaa tuonna jotakin postailemaan? Eihän Hesarin tai YLE:nkään juttuja voi niiden omilal keskustelupalstoilal kritisoida, lennät justiinsa pellolle.

        Tuo raiskatun kertoma kertomus kookonaisuutena katsoen on epäuskottava. Juttuun on mahdollisesti keröilemällä keräilty useammasta eri raiskauskertomuksesta palasia.

        Sitten koottu niistä tuollainen lopputulos, joka ei vaikuta kenenkään oikeasti raiskatun henkilön omalta kertomukselta.


      • Anonyymi

        "En ole rasisti, sillä minulla on ulkomaalaisia kavereitakin jonkin verran, mutta minut raiskasi ulkomaalainen mies – ja valitettavasti tämä herättää minussa paljon pelkotiloja. Ei vihaa, miten voisin vihata tuntemattomia. Mutta pelätä voin."

        Edes raiskaus ei muuta rasistiksi.


    • Anonyymi

      Aiotteko perskokkareet Oulun tapauksella ratsastaa seuraavat 30 vuotta?

      • Anonyymi

        TUKI JO TURPASI saatanan räähkän oksennus!


      • Anonyymi

        Valitettavasti yhteen tapahtumaan takertumiselle ei ole tarvetta. Nämä sattumat ja tapahtumat kun ovat ns. uusiutuva luonnonvara eli niitä ilmenee koko ajan lisää.

        Persuilla tavoitteena olisi hidastaa tuon luonnonvaran uusiutumista rajoittamalla maahanpääsyä niiltä, jotka todennäköisimmin esiintyisivät tilastoissa.


      • Anonyymi

        Helsingissä raiskauksen tekijöistä yli puolet on matuja, joten joka päivä
        tuomitaan matu raiskauksesta. Teot ovat lisääntyneet joka vuosi, joten
        hyvin mahdollista, että tapahtuu myös lähipiirissäsi. Hullu saa olla, muttei
        tyhmä. Sinun kohdallasi saattaa olla jo myöhäistä.


    • Anonyymi

      >>Aiotteko perskokkareet Oulun tapauksella ratsastaa seuraavat 30 vuotta?

      Mitä enemmän raiskaavia matuja suvakit tuo maahan, sitä enemmän persujen kannatus nousee. Tällainen vaalista vaaliin kantava nopea ja valtava boostaus tuodaan ilmatteeksi nokan alle. Olisi aika hullua olla ottamatta tällainen luojan tarjoama etuisuus käyttöön.

      Ei purjeveneilijäkään jää sitä nyyhkimään ja pohtimaan, että mikä sen tuulen tällä kertaa aiheutti, Paahdetaan vaan meneen eteenpäin, purjeet pullottaen.

      • Anonyymi

        Jos ja kun nämä tapaukset vain jatkuvat seuraavat 30 vuotta niin ei kai sitä muuta voi.


    • Anonyymi

      En minä kyllä tajua tätä yhtään mitä tapahtuu.

      Miksi maailma tappaa jihadisteja lähi idässä ja sanoo että "asia on ok".

      Sitten kuitenki samoja paperittomia jihadisteja tuotiin ruotsista ouluun tuhansittain.. ja jos asiasta edes puhuu nii saa syytteen "kiihotuksesta"?

      Mikä tässä ei täsmää, mitä en oikein tajua? Jihadistit pahoja vai ei? Saa tappaa vai ei?

      • Anonyymi

        Varminta olis aina tappaa ne, vähän niinkuin rotatkin. Ei kaikki maailman rotat meille suomalaisille haittaa tee, mutta ne jotka löytyy omista nurkista niin ne tekee, ja ne täytyy tappaa pois.


      • Anonyymi

        Minusta ei ole asiallista yllyttää ketään tappamaan kolmea oululaista poliitikkoa. Joku vinksahtanut voi ottaa tosissaan!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      118
      4907
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      116
      3979
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      223
      3914
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1396
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1394
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      174
      1384
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      586
      1279
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1165
    Aihe