on tietenkin kaikki vihreitä ,muut ei saisi edes äänestää.Kyllä tiedemies vanhus puhui höperöitä Sannikka ja Ukkolassa.Jos joku persu olisi möläyttänyt vastaavaa että vain kansallismieliset saa äänestää,olisikohan painettu villasella niinkuin Valtaojan fantasiat. Voidaan vain ihmetellä mistä mustasta aukosta noinkin ihmisiä eriarvoistavia ajatuksia löytyy ja kuinka omahyväinen pitää olla että olisi poistamassa muilta demokratian perusoikeuksia.Löytyikö se oikea natsi nyt vähän yllättävästä suunnasta??
Esko Valtaojan fiksut äänestäjät
10
59
Vastaukset
- Anonyymi
Tutkijoita olisi hyvä olla hallitusneuvotteluissa ei Dan Koivulaaksoja.Tosin tutkijoitakin voisi sitten valkata jättämällä höperöisimmät omaan kaammioihinsa
- Anonyymi
Mies näyttää tietävän tuon taivaallisista turhista asioista varmaan paljonkin .Ihmisten aisoista ei niinkään.
- Anonyymi
Evolutionisti-agnostikolta ei nyt kovin kovin paljoa voi odottakaan...satusetä hänkin.
- Anonyymi
Se kuka puhuu kuin natsi, on natsi.
Riippumatta siitä minkä puolueen, tai kuinka hienojen "arvojen" edustajana muuten esiintyy. - Anonyymi
Ukkolan väittämä että huonosti koulutetut ja tienaavat äänestävät persuja ammuttiin alas aika yllättävältä taholta.Ylen uutispäällikkö nimittäin sanoi että tutkimuksen mukaan yli 50000 vuodessa tienaavia on paljon persuissa eli se siitäkin valheellisesta väittämästä.
- Anonyymi
Eihän Valtaoja suinkaan edellyttänyt, että on sopivaa äänestää vain joitakin tiettyjä puolueita. Hän toivoi vaikuttamisen tapahtuvan asia- ja tietopohjalta. Demokratia täyttyy vain muodollisesti, jos äänestäminen tapahtuu tuntematta lainkaan sitä, mitä varten joku edustaja valitaan. Yleensä on varmaan niin, että kaikkein tietämättömimmät jättävät äänestämättä. Sitten voi olla niitä, jotka äänestävät ehdokkaan ulkonäön perusteella, pituuden perusteella tms. syyllä. Esim. alaikäiset on rajattu pois tällaisten ymmärtömättömyyssyiden vuoksi. Autoa ei saisi ajaa ilman, että on suorittanut sitä varten vaadittavat tutkinnot.
Yleisistä asioista tietämätön on helposti manipuloitavissa jonkun asian taakse. Näinhän esim. Hitler saavutti suosiota ja pääsi valtaan.
Valtaoja kyllä käsitti, että tällaiset muutokset eivät ole helposti toteutettavissa, jos ollenkaan. Nykyinen edustuksellinen systeemi tarkoittaa kuitenkin käytännössä myös muuta kuin demokraattista edustamista. Se on tosiasiallisesti myös vallan siirtämistä tietyille henkiöille, ammattipoliitikoille, jotka sitten toimivat oman mielensä mukaan ja harvoin miettivät sitä, mitä heidän äänestäjänsä mahtaisivat jostain asiasta miettiä. Äänestään edelle menee monasti myös valituksi tulemisen jälkeen oman puolueen näkemys.- Anonyymi
No Valtaojan ajatus on perseestä,turha sitä on yrittää selittää.Tiedon perusteella nytkin äänestetään mutta se "tieto" vaihtele kun verrataan esim verorahoilla koulutettua ja elävää professoria ja joka kuukausi veroja valtiolle tilittävää pienyrittäjää.Kumman tiedoilla saisi sitten äänestää?
- Anonyymi
No nyt on kaikki väylät tukossa kun Brexitin jälkeen vaikerrettiin, ettei typerä kansa saa päättää isoista asioista.
Ja nyt on ehdokkaidenkin äänestäminen jo ylivoimainen vaatimus....saako enää kaäydä kaupan hyllyltä valitsemassa omaa purkkiakaan, vai tuleeko ilmastoasiantuntija ottamaan sinulle oikean matala-hiilitassunjälkisen tuotteen..??
Kansa hiiteen, eliiitti valtaan! - Anonyymi
Käskikö Esko taas ihmemään mynää?
- Anonyymi
Tyypillinen eliitin edustaja jota pännii kun köyhän lapset ovat kauniinpia
.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2593151Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy782598Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har281745Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään701655Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1851603Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j181280Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.691191- 661143
- 951043
- 24909