Hallitukset joissa vasemmistolla merkittävä asema ovat olleet Suomelle voittopuolisesti hyviä. Ainoa poikkeus lienee Lipposen hallitus mutta pääministerihän oli henkisesti sairas ja kaunainen joten tätä on käsiteltävä poikkeuksena joka vahvistaa vain säännön.
Vasemmistohallitukset olleet lähes aina positiivisia Suomelle
10
<50
Vastaukset
- Anonyymi
WOOOOOOOOOOOOOT!?
Ai Kataisen-Stubbin hallitus (btw: Suomen suvereenisti *askin hallitus EVÖ!) oli positiivinen Suomelle!?
GTFOOH!- Anonyymi
Suomen talous EU-troikan ohjaukseen, työllisyysaste seitsemän prosenttia alle Euroopan tason. Siinä kisällinäyte mm. kolmikolta Urpilainen-Rinne-Ihalainen.
- Anonyymi
Kauheata natkutusta pienestä etumerkkivirheestä-
Sata tuhatta työpaikkaa. Sama kai oliko plussaa vai miinusta?
- Anonyymi
Terveydenhuollon kustannukset tulevat nousemaan, sillä työväenpuolueet hallituksessa tulevat nostamaan julkisen sektorin terveystyöntekijöiden (sairaanhoitajat ja lääkärit) palkkoja ja palkat muodostavat menoista yli puolet.
Tämäkin menolisäys voidaan kustantaa ottamalla lisää velkaa ja kiristämällä hyväosaisten verotusta. - Anonyymi
Jos katsoo milloin Suomella on tuo vaihtotase mennyt pakkaselle ja milloinka velka on oikein alkanut kasvamaan.
https://findikaattori.fi/fi/44
Ensimmäisen kerran meni vit*** 1990 .
Eli Holkerin hallituksen aikana.Siinä oli mukana Kokoomus, SDP, Ruotsalainen kansanpuolue
Sitten 1998 tilanne saatiin hallintaan eli Lipposen hallitus, onnistui kääntämään vaihtotaseen plussalle.
Lipposen hallituksessa oli mukana SDP, kokoomus, RKP, vasemmistoliitto sekä vihreät
2009 Vanhasen II-hallitus sitten taas sössi, ja sen jälkeen ei olla saatu vaihtotasetta ja velkaa kuntoon.
Vanhasen II hallituksessa oli , kokoomus,vihreät ja RKP - Anonyymi
Näin oli ennen 90-lukua. Niin että voittopuolisesti kyllä, mutta viimeiset 25 vuotta ovat systemaattisesti tuhonneet lähes kaiken minkä olivat aikanaan rakentaneet. Ja kohta mennään pakkasen puolelle ja rajusti.
- Anonyymi
Me oikea oppositio toivotamme teille vasureille onnea vaikeissa ratkaisuissa hallitustaivalta kulkiessanne ja mikäli te teette oikeita ja viisaita päätöksiä me onnittelemme teitä onnistuneesta hallitustyöskentelystä ja äänestämme teidän kanssanne lain läpimenon puolesta sillä oikea oppositio aina tukee hallitusta joka toimii oikein vaikka oppositio onkin toisella puolen eduskuntasalia.
Mutta mikäli te toimitte väärin me oikea perussuomalaisten oppositio teemme teille kysymyksiä eli välikysymyksen ,kysyen miksi ette toimi oikein jo itsenne ja tämän kansan takia,eli mikäli haluatte olla myös seuraavassa hallituksessa mukana teidän olisi viisainta kuunnella meitä oikeaa oppositiota jo itsennekin tähden.
Lisäksi muistuttaisin teitä nyt hallitusta kasaamassa olevia että parlamenttiseen systeemiin kuuluu myös mahdollisuus vähemmistöhallituksen luomiseen ,mikäli sopua ei muuten synny ja valitettavasti usein se näin on,siis oikeassa parlamentissa vähemmistöhallitus toimii paremmin kuin väkisin kasattu enemmistöhallitus joka riitelee jo keskenään ja voi äänestää toisiaan vastaan ,ainoana motiivina vain säilyttää oma ministerin virka ja palkka.
kissamies57- Anonyymi
Vasemmiston historiasta muistuttaisin esimerkin joka kaipaa kiitosta vielä vuosikymmenen jälkeen kun Arhimäen ryhmä oli vaa-ankieliasemassa ja sai puristettua kataselta 100 euron korotuksen kelan päivärahoihin joita ei ollutkaan korotettu sitten Esko Ahon ajoilta.
He toimivat ihan oikein ja heille kuuluu kiitos siitäkin että lähtivät tuosta vuotavasta paatista
hyvissä ajoin ennekuin se upposi omaan mahdottomuuteensa,Arhimäki sai kuitenkin sen satasen läpi jonka nyt keljukokoomus ja kepuliministerit yhdeää sinisten kanssa ottivat takaisin
luomalla aktiivimalliksi kutsutun järjestelyn jonka tarkoituksena oli pelkästään kurittaa kaikkein köyhintä väkeä maassamme ja ajaa viimeisetkin kelan päivärahoilta sosiaaliavun haltuun ,eli sille kaikkein viho viimeisimmälle avulle joka on tarkoitettu vain estämään nälkäkuoleman kituville ihmisparoille!
kissamies57 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vasemmiston historiasta muistuttaisin esimerkin joka kaipaa kiitosta vielä vuosikymmenen jälkeen kun Arhimäen ryhmä oli vaa-ankieliasemassa ja sai puristettua kataselta 100 euron korotuksen kelan päivärahoihin joita ei ollutkaan korotettu sitten Esko Ahon ajoilta.
He toimivat ihan oikein ja heille kuuluu kiitos siitäkin että lähtivät tuosta vuotavasta paatista
hyvissä ajoin ennekuin se upposi omaan mahdottomuuteensa,Arhimäki sai kuitenkin sen satasen läpi jonka nyt keljukokoomus ja kepuliministerit yhdeää sinisten kanssa ottivat takaisin
luomalla aktiivimalliksi kutsutun järjestelyn jonka tarkoituksena oli pelkästään kurittaa kaikkein köyhintä väkeä maassamme ja ajaa viimeisetkin kelan päivärahoilta sosiaaliavun haltuun ,eli sille kaikkein viho viimeisimmälle avulle joka on tarkoitettu vain estämään nälkäkuoleman kituville ihmisparoille!
kissamies57Arhinmäki sanoi näin:
"Meidän periaatteemme on se, että niin kauan kuin itselle pystyy tekonsa perustelemaan, kannattaa perustella niitä muillekin. Mutta kun rajuja leikkauksia tehdään pieni- ja keskituloisille, niin ei siinä kannata olla mukana."
Mutta demarit vaan jatkoivat yhteistyötä Kataisen kanssa. Mm. lapsiperheiltäkin leikkasivat 200 milj.
Ehkä Suomessa syntyy liikaa lapsia ja sitä yritettiin hillitä.
- Anonyymi
Väärä palsta. Täällä keskustellaan maailman menosta. Hallitukselle ja politiikalle, jotka eivät ole koko elämä, on omat vitun palstansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5252564Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial522225Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2052174Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131568Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191469Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip501376- 971339
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621141Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise931129Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?6931035