Eteläpohjalaisten historiaa ja kahtiajakautuneisuutta

Anonyymi

Eteläpohjalaiset jakautuu karkeasti, huom karkeasti, kahteen eri populaatioon, Kyrönjokilaakson sekä Lapuanjokilaakson populaatioihin. Alue on ollut pitkään asuttu, mutta 800-luvulla alueella tapahtui invaasio mereltä päin, jolloin asutus seudulta hävisi lähes kokonaan. Aiheuttajana mitä ilmeisemmin viikingit ryöstöretkineen, putsaten alueelta kaiken irtilähtevän. Kyrönjoen alue asutettiin uudelleen vasta 1100-1200 luvuilla, aluksi lappalaisten toimesta. Mutta lappalaiset vetäytyivät kuitenkin pian tämän jälkeen koilliseen Lapuanjoen varsille, jättäen Kyrönjoen alueet Satakunnasta ja Hämeestä tulleille germaanisille uudisasukkaille, pitkin hampain.

Nykyäänkin on jollain tapaa havaittavissa eräänlainen kahtiajakautuneisuus. Lapuanjoen valuma-alueen populaatio eroaa selvästi Kyrönjoen valuma-alueeseen verrattuna. Jos vertaa vaikkapa lapualaista ja kurikkalaista, niin lapualaisen keskipituus on huomattavasti lyhyempi vrt kurikkalaisen. Ja tämän huomaa ihan oikeasti vielä tänäpäivänäkin, Nurmossa, Lapualla ja Härmässä on verrattain lyhytkasvuista porukkaa, noin keskimäärin. Kun taas Ilmajoella, Kyrönmaalla ja Kurikassa on taas melko pitkäkasvuista porukkaa. Myös Alavudella on pitkää porukkaa, koska sinnekin on tultu Hämeen suunnalta.

Se mitä on ollut ennen 800-lukua, ei ole enää nykypäivänä jäljellä, koska alue tyhjeni väestöstä tuolloin miltei kokonaan, ryöstöretkien seurauksena. Toki nykypäivänä, germaaniset geenit ovat yhä enemmän syrjäyttäneet lappalaisgeenit. Mutta siitä huolimatta, edelleen on nähtävissä germaanisen ja lappalaisen perimän raja, joka noudattaa aika hyvin Kyrönjoki/Lapuanjoki valuma-alueita. Lyhyt ja epäsosiaalinen lapualainen vrt pitkä ja sosiaalinen kurikkalainen, siinä se noin niinkuin pähkinänkuoressa. Lappalaisethan ei tunnetusti mitään kovin sosiaalista porukkaa ollut, enemmänkin vetäytyviä ja hiljaisia. Kun taas germaaniset olivat sosiaalisia ja aktiivisia, siitä se leviäminen ja dominointi on kai pohjimmiltaan johtunutkin. On tämä kahtiajako vielä nähtävissä Etelä-Pohjanmaalla, varsinkin.

8

518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kurikkalaaset sosiaalisia, voi hyvää päivää, nyt meni heti teoria vituralleen, huutonaurua.....

      • Anonyymi

        Järviseudun populaatio,savon sekaista, ehkä paras pohjanmaan populaatioista


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Järviseudun populaatio,savon sekaista, ehkä paras pohjanmaan populaatioista

        Lapualaaset ex-lappalaisia? No ei ihme että ovat sellaisia vänkyröitä se kyllä selittää kaiken


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Järviseudun populaatio,savon sekaista, ehkä paras pohjanmaan populaatioista

        Eikös Savojoki ole aina ollut rajana kuten nimikin sanoo, Eiköhän DNA peräisestin asuterttu eterästä, Minä en ymmärrä sanaa germaanien, koska saksasta muutaneet ei oleet germaaneja, eli saksalaisia


      • Anonyymi

        Nykyään ei kyllä mihinään huomaa noita murre vivahteita, seinäjoki on käytännössä ku jyväskylä eli puhutaan kirjakieltä voi jeesus ku on rumaa.


    • Anonyymi

      Tästä unohtui kolmas olomuoto, joka on niin sanotun savolaiskiilan alueella Suomenselällä ja Järviseudulla. Sinne on korpeen aikanaan vaeltanut suurin joukoin itäsuomalaisia, mikä kuuluu edelleen murteessa ja näkyy kansan luonteessa. Samoin uskonnossa oli vielä 1900-luvulla pakanallisuutta tuon metsäläisen väen tuomana.

      • Anonyymi

        Järviseudulle muutti myös ruotsinkielistä väestöä 1500-luvulla rannikolta, joka sekoittui muuhun väestöön. Vimpelissä oli ruotsinkielisiä jumalanpalveluksia kirkossa vielä 1800-luvulla ainakin kerran kuukaudessa.


    • Anonyymi

      kyröläisten puheessa on tosi paljon ruotsin vivahteisia murre sanoja..toki kauppaa tehty aina rannikko porukan kanssa

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      43
      4437
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      148
      4165
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3796
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      123
      3762
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      41
      3600
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      76
      3439
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      95
      3002
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2865
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2686
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2394
    Aihe