Mites on nykyään tilanne kun on keltainen neliö vinossa osoittamassa etuajo-oikeutettua tietä, niin mikä on nopeusrajoitus, jos sitä ei oo erikseen kerrottu? Ollaan siis taajaman ulkopuolella.
Joskus muinoin nopeusrajoitus oli 80km/h, mutta on alkanut askarruttaa Lohjan kohdalla, jos lähtee vesitornin kohdalta Helsinkiin päin, on tuo etuajo-oikeutetun tien merkki ilman nopeusrajoitusta, itse kiihdytän vanhasta tottumuksesta 80:een...
Etuajo-oikeutettu tie ja nopeusrajoitus
9
3162
Vastaukset
- Tane_k
Nopeusrajoituksille on omat merkkinsä. Se etuajo-oikeutetun tien merkki ei muuta nopeusrajoitusta mitenkään. Jos muuta ei ole määrätty, on Suomessa taajaman ulkopuolella 80 km/h rajoitus ja taajamassa 50 km/h.
Ei siis kannata mainitsemasi merkin kohdalla kiihdytellä uusiin nopeuksiin. Vähän kyllä pelottaa, että miltä vuosikymmeneltä sääntötietämyksesi on. Tämä asia on nimittäin ollut kertomallani tavalla yli kymmenen vuotta. Kannattaisi sinunkin vähän päivittää tietoja. Netistä osoitteesta http://www.finlex.fi/ löytyy ajantasalla oleva Suomen lainsäädäntö. Sieltä löytyvät sekä tieliikennelaki että -asetus. - Kallonkutistaja
Nopeusrajoitus on nykyään se mikä oli siellä edellisessä rajoitusmerkissä. Taajamamerkit sisältävät myöskin nopeusrajoituksen. Ja siis aiemmasta poiketen rajoitus jatkuu myös risteyksien yli eikä vaihdu automaattisesti (ilman liikennemerkkiä) 80:ksi.
- Arileh
Koska rajoitus päättyy risteykseen. Mutta jos ei ole liikennemerkein ilmoitettu on se 80km/h.
Yksi vuosi kun tuli talvirajoitukset silloin otettiin vain satasen merkit pois eikä laitettu mitään tilalle. - SheDevil2
Arileh kirjoitti:
Koska rajoitus päättyy risteykseen. Mutta jos ei ole liikennemerkein ilmoitettu on se 80km/h.
Yksi vuosi kun tuli talvirajoitukset silloin otettiin vain satasen merkit pois eikä laitettu mitään tilalle.Nopeusrajoitus ei pääty risteykseen! Ellei lisäkilvellä ole muuta osoitettu, merkki on voimassa seuraavaan nopeusrajoitusmerkkiin, taajaman päättymistä tai pihakatua osoittavaan merkkiin saakka. Merkin voimassaolo päättyy myöskin taajamamerkkiin, ellei välittömästi sen jälkeen ole liikennemerkillä osoitettu uutta nopeusrajoitusta.
Taajama-merkin jälkeen rajoitus on 50km/h. Jos se on alhaisempi, niin nopeusrajoitusmerkkihän sen sitten osoittaa.
Pihakatu-merkki taasen osoittaa, että nopeus ei saa ylittää 20km/h. - Kallonkutistaja
Arileh kirjoitti:
Koska rajoitus päättyy risteykseen. Mutta jos ei ole liikennemerkein ilmoitettu on se 80km/h.
Yksi vuosi kun tuli talvirajoitukset silloin otettiin vain satasen merkit pois eikä laitettu mitään tilalle.Päivitä jo noita tietojasi. Periaattessahan sinulla ei saisi olla edes ajokorttia, jos et tiedä sääntöjä. Muistamattomuus voi olla selitys, mutta ei sekään mikä hyvä asia ole.
- Bennett4
SheDevil2 kirjoitti:
Nopeusrajoitus ei pääty risteykseen! Ellei lisäkilvellä ole muuta osoitettu, merkki on voimassa seuraavaan nopeusrajoitusmerkkiin, taajaman päättymistä tai pihakatua osoittavaan merkkiin saakka. Merkin voimassaolo päättyy myöskin taajamamerkkiin, ellei välittömästi sen jälkeen ole liikennemerkillä osoitettu uutta nopeusrajoitusta.
Taajama-merkin jälkeen rajoitus on 50km/h. Jos se on alhaisempi, niin nopeusrajoitusmerkkihän sen sitten osoittaa.
Pihakatu-merkki taasen osoittaa, että nopeus ei saa ylittää 20km/h.muuttunut? Minä ajoin kortin 2 vuotta sitten, ja silloin autokoulussa opetettiin että nopeusrajoitus päättyy risteykseen ellei merkillä muuta näytetä. Sen lisäksi opetettiine ttä pihakatumerkeillä merkityillä kaduilla on 30km/h rajoitus.
- nanne
Kallonkutistaja kirjoitti:
Päivitä jo noita tietojasi. Periaattessahan sinulla ei saisi olla edes ajokorttia, jos et tiedä sääntöjä. Muistamattomuus voi olla selitys, mutta ei sekään mikä hyvä asia ole.
Minä aloitin koulun viime lokakuussa, ja tätä lukiessani kuulin ensimmäistä kertaa, että rajoitus on joskus muinoin päättynyt risteykseen. Jos asia tosiaan oli vasta pari vuotta sitten toisin, on aika hassua ettei siitä ole mitään puhuttu.. tai ainakaan en ole kuullut?
- Bennett4
Bennett4 kirjoitti:
muuttunut? Minä ajoin kortin 2 vuotta sitten, ja silloin autokoulussa opetettiin että nopeusrajoitus päättyy risteykseen ellei merkillä muuta näytetä. Sen lisäksi opetettiine ttä pihakatumerkeillä merkityillä kaduilla on 30km/h rajoitus.
Mitä merkitystä nopeusrajoitusalue-merkeillä sitten enää on?
- Kallonkutistaja
Bennett4 kirjoitti:
Mitä merkitystä nopeusrajoitusalue-merkeillä sitten enää on?
Nopeusrajoitusaluemerkin osoittama rajoitus on voimassa myös, kun käännytään risteyksessä tieltä toiselle. Ilman sitä voidaan noudattaa esim taajaman sisäistä tai taajaman ulkopuolista rajoitusta, kun käännytään risteyksestä.
Esim käännyt taajamassa tieltä, jolla on rajoitus 60km/h tielle, jolla ei ole rajoitusmerkkiä, niin silloin noudatat taajaman perusnopeutta 50km/h kääntymisen jälkeen. Mutta jos käännyt taajamassa tieltä, jolla on aluemerkillä osoitettu rajoitus 40km/h, tielle jolla ei ole rajoitusmerkkiä, jatkat edelleen 40km/h rajoitusalueella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k1673579Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi332764Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.12716Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem572672Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k172509Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️252459Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien872006Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun
Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill91958Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1671927Pesäpallo rulettaa
Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy31693