Ja sitä me odotamme, jokaiselle korkeintaan 1400 e/ kk tienaavalle eläkeläiselle tai duunarille satanen lisää tuloihin /kk. Tämän Rinne lupasi !
Rinne on myös luvannut poistaa aktiivimallin. Ne sakot saakin poistaa, niitä on kehdattu veloittaa jopa perustulosta ! Aivan käsittämätöntä shittiä ! Aktiivimalli jääköön maahanmuuttajia ja nuoria varten, ja heille kohdennettuna erityisen tarkasti ! Mutta vanha eläkeputki v.57 eteenpäin jälleen voimaan , se tulee jopa nostamaan Rinteen muuten niin laskusuuntaista puoluetta ! Nimittäin tollaiset 57 v alkaa jo viimeistään kaatua fyysisen työn kuormittavuuden alle. Ja taas lapioidaan multaa päälle. Oliko SDP ihmisyyden puolue vai vaan pelkkiä sanoja ?
Rinne lupasi meille köyhille satasen lisää
25
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Perkl satanen maksuun ja heti! Sait kalliin ääneni, nyt on maksun aika!
- Anonyymi
Myös Sipilä lupasi 100 euroa eli kyllä se tulee. Rinne lupasi neljän vuoden aikana korotuksen jos taloudellinen tilanne antaa periksi, siihen asti joudutte käymään sossun luukulla.
- Anonyymi
Rinteen vappu lupaus " 100€ nettona alle 1400€ eläkettä saaville ,ei vaikuta tukiin , jota eläkeläinen saa!" Siten jos eläke on 1400€ tai yli , heille ei ole luvattu mitään ,se on tasa arvoista rahan jakoa Rinteen SDP hallituksessa? Tosin nythän Rinne on lähtenyt ostanut lupauksen " vaatimukseksi" eli jos muut puolueet ei sitä hyväksy ,niin se kai sitten kumoutuu ,eikös se ole niin! Eli tyhjä demari lupaus ,toi SDP: lle kymmenien tuhansien eläkeläisen äänet! Olivatko niin sanottuja hyödyllisiä idiootteja! Näin voi sanoa jos ei neljän vuoden aikana tuo 100€ ilmesty alle 1400 € saavien tileille ,ja jos ilmestyy niin miten tasa arvo toteutuu esim. 1400 € tai vähän yli saavien osalta ! Rinne huom: 55000 tuhatta eläkeläistä odottaa !
- Anonyymi
Tätä olen itsekin pohtinut. Ei mitään järkeä. jos 1399e kuukaudessa saava saa 100e korotusta, mutta euron enemmän eläkettä, siis 1400e kk:ssa, saavalle ei mitään korotusta.
Pitäisihän siinä jonkinlainen porrastus olla - kaikkein pienimpiin eläkkeisiin suurin korotus, ja siitä ylöspäin porrastetusti tai lineaarisesti korotus pienenee, kunnes tietyssä eläketasossa menee nollaan.
- Anonyymi
Nyt kun kohta ruvetaan puhumaan rahasta hallitus neuvotteluissa ja muista tärkeistä asioista, kirjauttaa Rinne hallitus ohjelmaan, aktiivimallin poisto, sekä eläkeläisten satanen, varmaan jo kuluvalla viikolla nähdään tämä toimenpide.
- Anonyymi
Elekeehän persut ja muut pettyneet nyt vouhkata sitä turhanpäivästä mantraanne, kun sillä ei ole yhtikäs mitään vaikutusta mihinkään ... paitsi ehkä toivottavasti edes pikkasen teidän katkeran pahan olon purkuun.
Yrittäkkee keksii uusia parjattavia asioita - alkaa tuntua jo tosi ykstoikkoselta jäpätykseltä!- Anonyymi
Demarit sai valtavasti ääniä pientä eläkettä saavilta eläkeläisiltä ja nyt on Rinteen vuoro lunastaa heille antamansa vaalilupaus, tämä ei ole mitään turhanpäiväistä mantraa, vai oliko se pelkkä populistinen temppu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Demarit sai valtavasti ääniä pientä eläkettä saavilta eläkeläisiltä ja nyt on Rinteen vuoro lunastaa heille antamansa vaalilupaus, tämä ei ole mitään turhanpäiväistä mantraa, vai oliko se pelkkä populistinen temppu.
Rinteen lupaus satasesta tulee olemaan samanlainen lupaus kuin Sipilällä viime vaaleissa. Sipilä lupasi ja vakuutti, ettei kenenkään tukea leikata.
Sipilän päästyä pääministeriksi ja hallitukseen alkoi leikkurit viuhumaan. Köyhien määrä alkoi kasvaa kohti ennätyslukemaa ja tällä hetkellä köyhiä on jo lähes miljoona. Poliitikon vaalivalehtelu on aina haitaksi vähäosaisille.
- Anonyymi
Ei tule helppo-heikki Antilta satasta, eikä muutakaan hyvää eläkeläisille, korkeintaan veron korotus.
- Anonyymi
Sipilä pitää kiinni lupaamastaan satasesta. Sossusta saa rahaa jos on tarvetta.
- Anonyymi
Sipilän satasta saat odottaa hautaan asti. Sipilän lupaukset viime vaaleissakin oli pelkkää valehtelua. Onko Suomi kunnossa, onko kaikilla töitä ja loiko Sipilä ja keskusta 200 000 uutta työpaikkaa???
Sipilän uusilla ystävillä matuilla menee hyvin. Saavat rahaa eikä tarvitse töitä hakea.
- Anonyymi
Tempputyöllisyydelle tuleekin stop! Työllistyneiden kirjoissa olevat alkavat elättämään itseään työstä ansaitsemalla palkallaan - ei tarvita yhteiskuntaa maksamaan kenenkään palkkoja!
Eläkeläiset saavat ihan varmasti satasensa Rinteen lupaamilla ehdoilla! - Anonyymi
Tulevaisuusinvestointi? Mikä v..tu se on? Voidaan ottaa sen turvin velkaa vaikka kuinka paljon kun tulevaisuus "maksaa takaisin itse itsensä" Eli vaikka 3 - 30 mrd€
- Anonyymi
Satanen tulee lisää, mutta tuet ym..laskee, voi jäädä vähemmän ruokaan rahaa loppujen lopuksi.
- Anonyymi
Antti antaa Kela ottaa.
100€ lisää eläkettä mutta 100€ pois asumistuesta.
Jos huonosti käy asumistuesta voi jopa lähteä enemmän kuin 100€.
Eipä kannata Antin 100€ ottaa. - Anonyymi
Rinne lupasi 100€ vappuna 2018! Sitten muutti se jos olisikin 30 €ja 30€ ja 30€ ja 10 €,tämänkin vielä nettona! Sitten se olikin uudessa hallituksessa " vaatimus" eli jos muut ei suostu ,niin sitten ei eläkeläiset kai saa mitään ! Eli onko lopputulos 0 ja ,Kimmo Kinnusen ajama indeksi oikaisukaan ei mene läpi ,joten sekin on kai sitten 0 ! Eiköhän lopputulos ole vaan verojen kiristys , ruuan, sähkön, polttoaineiden , lääkkeiden ja muiden jokapäiväisten menojen kasvu , lopputulos köyhät löytyy ja rikkaat rikastuu!
- Anonyymi
SDP lupasi aikoinaan 100000 uutta työpaikkaa.
Suomen kansa äänesti SDP vaalivoiton.
Kahden vuoden kuluttua SDP kertoi ettei pysty toteuttamaan vaalilupausta. - Anonyymi
Onhan se hurja yhtälö 55000 x 48 k k x100€ : nettona , mistä Rinne tämän ottaa : velkaa velan päälle ?
Lisäksi mitä tuo luvattu aktiivi mallin purku tulee maksamaan ? Työttömyys vaan kasvaa ja valtion menot lisääntyy , no otetaan velkaa velan päälle , stoori on Rinteellä tää!- Anonyymi
Niinhän se on ollu muillakin , tavallinen ihminenpä ei niin voi tehdä kovin pitkään. Niitähän on nähty tässä miten käy.
- Anonyymi
Ehkä tuo Rinteen lupaus menee niinkuin nuo Al -taeen kirjoitukset ,ensiksi ei muista Rinne vappua 2018 aivan tarkalleen ,sitten että on muuteltu sanomista ,ja lopuksi tarkoitti 100€ vuodessa ,ei kuukaudessa !
Olisi kyllä iloinen asia jos olisi valtio vallan toimesta seuraavassa veroilmoitukseen ,asia hoidettu niin , että alle 1400 € kuukaudessa ,saisivat 1200 € vähennystä vuoden veroistaan ! - Anonyymi
Rinne lupasi viimevappuna satasen,taas lupasi vappusatasen ja sipilä lupasi satasen.
Että luvattu on mutta koskas tulee,ei koskaan.- Anonyymi
No nythän Antti on luvannut juhannus-vitosen.
Imekää siitä, köyhät!!!!
- Anonyymi
Satanen on saatava ! Eikä se mene edes mihinkään kulutukseen kuten ostovoimaan vaan tarpeellisiin lääkkeisiin. Leipäjono onkin jo tuttu sekä yhteisölounaat . Satasen on tultava kaikille korkeintaan 1400 e/kk tienaaville ja eläkeläisille !
- Anonyymi
Arvoisa tuleva pääministeri, muistakaa pysyä pois palkka neuvotteluista, eivät duunarit hae yhtään sen enempää mitä kansanedustajat saivat muutama viikko sitten, koska ne korotukset on teidän mielestä aina ollut maltillisia ja talous tilanteeseen sopivia.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1393870Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3442997Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt101906Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa91635Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41099- 71944
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874- 44784
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23771- 65761