Tynkkynen: "Kansanedustajienkin työviikosta eduskunnassa tehtävä viisipäiväinen!"
Nyt Tynkkynen puhuu todella asiaa, en ole aikaisemmin tuollaisista tiennytkään. Taitaa Tynkky olla ainoa rehellinen kansanedustaja.
Kannattaa katsoa kenen tahansa.
https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=R-1RQbcChsk
Nyt Tynkkynen puhuu todella asiaa, en ole aikaisemmin tuollaisista tiennytkään. Taitaa Tynkky olla ainoa rehellinen kansanedustaja.
Kannattaa katsoa kenen tahansa.
https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=R-1RQbcChsk
Vastaukset 23
Vanhimmat
Tynkkynen paljastaa totuuksia kansalle.
Siinä Rinteelle viestiä hallitus ohjelmaan, nyt listat esiin nimineen, kuinka moni istuu kuntien /kaupunkien pöydissä, hieno vetoomus Tynkkyseltä.
Viides päivä on varattu omiin busineksiin lobbareiden kanssa. Ei se raha imurointi ihan päivätyön ohella suju.
"Vapaapäivä" maanantai on varattu oman vaalipiirin asioille, esim. äänestäjien mielipiteiden kuuntelemiseen ja oman maakunnan kehityshankkeisiin tms.
Tekevät siis yhden päivän viikossa vaalityötä seuraavia vaaleja ajatellen. Käykööt kuuntelemassa vaalikansaa viikonlopulla kaupankassalla.
Tehdään saman tien seitsemänpäiväinen, että kansanedustajat eivät ehdi nähdä muuta kuin toisiaan. Näin kaikki haitallinen kontakti todelliseen elämään minimoituu niiltäkin kansanedustajilta, jotka eivät valmiiksi elä jossain miljonäärikuplassa.
Tämä on tiedetty jo pitkään eli mikään uutinen.
Ilmankos edellinenkään Sipilän hallitus ei ehtinyt saada mitään aikaan, lomaa kolmasosa vuodesta ja nelipäiväiset viikot, on pakko sanoa, että jollekin tulee vielä työ uupumus tästä raatamisesta.
Torkkupeitot ovatkin tositarpeeseen. Pitäisköhän kansanedustajien huoneisiin hankkia myös vesisängyt? Puolenpäivän jälkeen on lepo tarpeen.
ei ne liikaa "hommaile" ÖKYpalkasta (n. 6600-18000e/kk) huolimatta. miksi kansa hyväksyy? tuota ei moni tajua.
"töitä" kuulemma painetaan hiki hatussa ja "hihat käärittyinä". kun työvko on vain 4-pvää ja muut lomat 4.5kk/v, on ilmaiset matkat kotipaikoilleen ym. monet lisukepalkkiot lähes kaikesta.
silti nuo idioottitollot valittaa "KIIREITÄÄN" ja aina ajan puutetta. heidän tehokkuus- ja organisointikyvyt on lähes nolla.
tosiasia kun on, AIKA EI LOPU,vaikka kuka mitä muuta sanoisi.
MILLOIN ne oikeasti jotain tekee,kun nyt puolet ajastaan lomailee ja lopun aikaa kinaavat paskaa keskenään tai matkailevat pitkin maita ja mantuja ?
Nämä hikihatussa ja hihat käärittynä töitä paiskivat saivat satojen eurojen korotuksen palkkaan kuukaudessa heti alkajaiseksi, rahaa on, mutta kun tavallisen työtä tekevän ihmisen vuoro tulee, niin kaikki edustajat alkavat puhua kestävyys vajeesta ja kilpailukyvystä ja rahaa ei ole.
ketkut on ketkuja,vaikka voissa paistaisi.
Sipilän tekemä lomarahojen leikkaus pienituloisilta menneellä hallituskaudella antoi jakovaraa nyt edustajille tehdyllä roimalla palkan korotuksella, tämä on parasta osaamista suomessa.
siviilissä pitää olla lääkärin lausunto osa aika työhön tai kuntoittava työ toiminta työn paluussa,
25+%+palkkionkorotus+mielessä?+Luojan+lykky+köyhälle,+että+eduskunta+kurjistaa+kansaa+vain+nelipäiväisesti+ja+osavuotisesti.
Katsoin juuri Sebun you tuben ja täytyy sanoa , että asiaa mies puhuu, laittakaa linkkiä eteenpäin.
Hyvä video vaikka en kaveria muuten kannata.
Minusta nähden olin neljä tai viisipäiväinen työviikko mutta lomat pitäisi olla 30pv vuosi niinkuin muillakin työläisillä, samoin sairaslomatodistus pitää esittää kun on yli 3pv sairas.
Rinne demokratian johtajana kirjauttaa nämä varmaan lakiin, onhan se puhunut koko oppositio ajan samoista/yhdenvertaisista pelisäännöistä työmarkkinoilla, että jäämme odottelemaan näitä lupauksia, koskeekohan se myös palkan korotuksia samoilla euro määrillä ?
Niiden lomat yhteenlaskettuna on 5 ja puoli kuukautta. Kulukorvaukset juoksee kumminkin koko ajan.
Äänestäkää sellaisia kansanedustajia jotka tekevät muutakin kun istuvat salissa nappia painamassa ja puheita kuuntelemassa (tai älypuhelinta räpläämässä). Kun katsoi esimerkiksi sitä materiaalimäärä joka viime Eduskunnan Sote-lautakuntaan tuli, niin ihmetellä sopii millä ajalla lautakunnan jäsenet kaikkeen materiaaliin tutustuivat ja niistä asiantuntijoiden kanssa keskustelivat.
Jos sinun äänestämäsi kansanedustaja ei pysty itse päättämään miten parhaalla tavalla käyttää aikansa varsinaisen tehtävänsä eli kansan edustamisen hyväksi, niin olet äänestänyt väärää ehdokasta.
kello kortit seinää niin maksettaisiin vasta työpaikalla ollessaan eikä kahvioossa tai torkku peiton alla olemisesta,
Kunhan Tynkkynen olisi edes yhden päivän edes kunnolla töissä niin voisi valittaa tästäkin asiasta. Yksi samanlainen elätti kuin Witt ja Lokka.