Kuka vittu näitä demuja äänestää ! Käyvät duunarin kukkarolle liian kalliiksi nämä helvetin maailmanparantajat !!!!
SDP= Verotus kiristyy !!
60
59
Vastaukset
- Anonyymi
Sitä minäkin ihmettelen?
- Anonyymi
Kenen duunarin elämä on muka kiinni 20 eurosta kuukaudessa? Varsinkin kun ne rahat menee koulutukseen ja terveydenhoitoon eli yhteiseksi hyväksi.
- Anonyymi
Jos noilla rahoilla koulutetaan feminismin kokemusasiantuntijoita tai saman alan tutkijoita vaikkapa antamaan lausuntoja tiedotusvälineille, niin yhtä hyvin ne rahat voisi polttaa.
- Anonyymi
Tuo on vain yhden veron korotus, lisäksi tulee polttoaineveron, asumisen,
ruoan, matkustamisen, palveluiden ym. verojen korotukset, joten tuo
20 euroa on vasta alkusoittoa duunarin pussissa. - Anonyymi
Yhteiseksi hyväksi matusille.
- Anonyymi
Koulutus ei tarvitse noita rahoja vaan suomalaisten terveydenhuolto.
- Anonyymi
Eikö olisi aika pistää Suomi seis kunnon yleislakolla vai haluuko ihmiset maksaa itsensä kipeeksi.
- Anonyymi
Tietenkin duunarit, SDP ajaa duunarin etuja, ei teidän persujen, tehän olette joutosakkia ja perseestä ja syvältä sieltä.
- Anonyymi
Ai duunareiden etua nostamalla niiden menoja vittu sulla menee taas lujaa.
- Anonyymi
"Veroista purnataan, mutta mitä niillä saa? Yhden oppilaan vuosi peruskoulussa maksaa yhteiskunnalle n. 9 000 euroa, mutta oppilaalle se on ilmaista."
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2017/09/11/mihin-veroeurosi-menevat-palvelujen-todelliset-hintalaput-yllattavat- Anonyymi
Persut itkee veroista, kun ne luulee, että kaikki valtion persulle tarjoamat palvelut rahoitetaan taikaseinän taikaluukusta.
- Anonyymi
Mitä se Afro vinkuu siinä mee töihin.
- Anonyymi
Paljonko MATUN pyllistelymatolla elättäminen maksaa vuodessa? Dekadin eli 90 000€?
Ei taida riittää. - Anonyymi
Paskavarpaat saisivat itse maksaa koulunsa eikä veronmaksajat.
- Anonyymi
Veroista purnataan kun ovat kohtuuttomia ! Sanoohan sen nyt jumalauta järkikin että jos joka toisen vuoden joudut työskentelemään ilmaiseksi valtion viedessä rahat !
Se 20€ ei ole mitään mutta kun se laitetaan vanhojen päälle niin se vituttaa ! - Anonyymi
Pallolaajennettu miesfeministi depuliämmäpuolueessa pääsemässä vauhtiin. Vain munat puuttuu.
- Anonyymi
Miestissi hameveikko pääsi vauhtiin suoraan sairaalasta ja tulosta tulee.
On aivan hienoa, upeaa ja mahtavaa, kun Suomen kansa pääsee nauttimaan sosialismin teoriasta ja käytännöstä SDPn toverien johdolla!
Persuus pantava verolle Suomessa.
- Anonyymi
50% automaattinen lisävero tuloihin, alviin ja ajoneuvoveroon! Veron tarve voitaisiin suoraan katsoa vaalilipukkeista.
- Anonyymi
On ja työttömyys nousee taivaisiin on siinä mahtavaa politiikkaa.
- Anonyymi
Sanoin jo ennen vaaleja että demut tietää verojen korotusta. Itse en voi käsittää että mitään tekemättömillä vässyköillä pitää olla samat elämisen standardit kuin niillä jotka nousevat aamulla töihin toisten jäädessä nukkumaan.
Verotukselle pitää laittaa järki sillä sinne menee niin paljon kuin saadaan duunareilta imettyä ! Sama homma se on YLE verolla sillä yle laittaa palamaan niin paljon rahaa kuin sille annetaan !!!! - Anonyymi
Afropuolueet rahastaa vuokra-asunnoilla ja muilla järjestöillä kaiken maksaa veronmaksajat pelkkiä pummeja.
- Anonyymi
Ja kohta rytisee kunnolla firmat tekee jo muutenkin huonoa tuloista YT-rumba alkaa vielä ja hullut meni vielä nostamaan veroja.
https://www.is.fi/taloussanomat/porssiuutiset/art-2000006106251.html - Anonyymi
Ansiotuloverotusta on laskettu jo 20 vuotta putkeen. Voi hellanlettas, mikä poru muutamasta lisä satasesta vuodessa. Omasta puolestani olisin valmis maksamaan vaikka tuhansia euroja nykyistä enemmän veroja vuodessa.
- Anonyymi
Mitä saat niillä veroilla matuja lisää meetkö vielä tekemään niille ruokaa ja siivoomaan?
- Anonyymi
Ota lääkkeesi ! Vain suurituloisilla on laskettu ansiotuloverotusta. Matkakuluvähennyksiä on leikattu pienituloisillakin.
- Anonyymi
Ja paljonko tuotteiden hinnat,asuminen ym on noussu 20 vuodessa?
- Anonyymi
Valtiolla on yli 100 miljardia velkaa ja Orpo ja KOK olis taas vaihteeks laskenut parilla miljardilla ansiotuloveroja ja se tais olla Kokoomukselle ydinkynnyskysymys josta ei tingitä. Toki tietenkin sama summa olis otettu välillisinä veroina ja tasasummamaksuina.
Itse nostaisin ansiotuloveroja ja kiristäisin ylemmän pään progressiota. Johan alkais työ maittaan kun samaan ansioon sitä pitäisi tehdä hiukan enemmän.- Anonyymi
Kauhea kommunisti
- Anonyymi
Heh meinaatko et isot ja keskisuuret firmat jää Suomeen,jos ne verotetaan kuiviin?
- Anonyymi
Isot firmat on ratkaissut ongelman jo aikaa sitten niin, ettei ne maksa käytännössä veroja ollenkaan, eli ei pelkoa. Kaiken lisäksi valtio jakaa auliisti täysin tarpeettomia yritystukia lähes 10 mrd. Tämän lisäksi kaikista julkisen sektorin keräämistä veroista ja maksuista lähes noin kolmannes menee suoraan yksityisille yrityksille massiivisen ulkoistuksen tuloksena.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Isot firmat on ratkaissut ongelman jo aikaa sitten niin, ettei ne maksa käytännössä veroja ollenkaan, eli ei pelkoa. Kaiken lisäksi valtio jakaa auliisti täysin tarpeettomia yritystukia lähes 10 mrd. Tämän lisäksi kaikista julkisen sektorin keräämistä veroista ja maksuista lähes noin kolmannes menee suoraan yksityisille yrityksille massiivisen ulkoistuksen tuloksena.
Ne yritystuet on pistetty pankkien taseisiin Koiviston johdolla.
- Anonyymi
Demarithan on köyhän asialla. Vappusatanenkin auttaa eläkeläistä jolla jo menee paremmin, eli joka ei tarvitse asumistukea tai sosiaaliavustuksia. Se joka saa jotain avustuksia, niin silloin se on /- 0. Pienikin veron nosto pienituloiselle on isompi ongelma, koska 10 € /kk voi olla jo käyttörahasta pois. Isompituloinen ei välttämättä huomaa vaikkapa 100€:n menetystä.
Kansa on nyt näin äänestänyt, ja pulinat pois. Harmittaa kyllä vähän kun vaalivoitto oli todella pieni, eli kansa ei välttämättä halunnut moista politiikkaa. Jos tästä nyt jotain hallitusta syntyy niin toivottavasti ei ole pitkäikäinen, etteivät kovin paljon hallaa saa aikaiseksi. - Anonyymi
77% äänestäjistä on eri mieltä saa nähdä,koska hallitus hajoaa.
- Anonyymi
- Anonyymi
Antti ja Paavo halllitsee, porvari stressaa ja sen mulkku veltostuu .
- Anonyymi
Kandee siirtää Viroon yritys.
https://www.is.fi/taloussanomat/yrittaja/art-2000006106447.html- Anonyymi
Mahtavaa, mulkut menee eestiläisten riesaksi huonon maineensa kanssa, naapurin rakennustyömaan toimiston edessä odottaa joka päivä virolaisia saataviaan.
- Anonyymi
Ai niitä samoja raksayrittäjiä jotka oli uuden hallituksen kanssa juuri saunomassa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5564e963-075a-49ac-bf3a-98cd1901d240 - Anonyymi
VVO,Kojamo ja Lumo eivät saa muuten satojamiljoonia rahaa jos veroja ei nosteta.Ay-liike, sen isot pomot sekä vasemmistolaiset kansanedustajat saavat tätä kautta valtavat omaisuudet toitottaen sosialismin ja solidaarisuuden nimeen.
- Anonyymi
Juuri niin!
- Anonyymi
Vokki-tarhaus se vasta maksaa.
- Anonyymi
Demareita äänestävät normaalit, järkevät ja kaikkien toistenkin kansalaisten hvyinvointia ajattelevat - demarit eivät ole pelkästään omaan napaansa tuijottavia heti mulle kaikki ja äkkiä nyt -ihmisiä!!! Solidaarisuus on sivistystä!
- Anonyymi
Solidaarisuus toisten taskuista revittynä: se se vasta sivistystä onkin.
- Anonyymi
Voi kuule otappa ensin selvää missä niiden rahat kulkee voi mieli muuttua:D
Mitä muita mahdollisuuksia jää vaihtoehdoksi? Velan otto?! Millä tavoin sä ajattelit että yhteiskunta ottaa rahansa esim. terveydenhoitoon?!
- Anonyymi
Jos on valtio ,sen pitäisi olla jo lähtöasemassaan niin rikas ja rahastopuskureita niin paljon että mitään velkaa tai edes verojenmaksuja ei edes tarvita,kuten Norjassa on ja monessa muussa rikkaassa maassa.
Anonyymi kirjoitti:
Jos on valtio ,sen pitäisi olla jo lähtöasemassaan niin rikas ja rahastopuskureita niin paljon että mitään velkaa tai edes verojenmaksuja ei edes tarvita,kuten Norjassa on ja monessa muussa rikkaassa maassa.
Norjassa on öljyä ja Suomessa ei koskaan tulla sillä kullan, nikkelin ja uraanin kaivuulla rikkaaksi tai omavaraiseksi.
Olenkin joskus miettinyt, pitäisikö Suomen kuulua Ruotsiin..tai Venäjään, jotta se menestyisi taloudellisesti paremmin ilman ettei sen pitäisi ottaa velkaa esimerkiksi teiden kunnossapitoon (Venäjällä tosin on tiet surkeat ja moni muukin asia).
Veroa jokaisen Suomen kansalaisen tulee maksaa ihan vaikka siitä syystä että on Suomen kansalainen -velvollisuuden tunnosta maatansa kohtaan eikä millään muulla konstilla kyetä niitä pakollisia laissa määrättyjä palveluja tarjoamaan, joten pitäisikö tällöin lakia muuttaa? Sitä koitettiin jo Soten lehmänkauppojen yhteydessä, mutta jäi kiinni perustuslakeihin. Siitä velvoitteesta koittaa kaikin keinoin markkinataloutta kannattavat kokoomuslaiset hyeenat välttyä..eivät halua maksaa veroja Suomeen (narsistisesti itselleen kylläkin), eivätkä kannata velan ottoa, joten ei ole oikein muita vaihtoehtoja kuin ottaa jostakin yritystuista ja sellaisista joista kokoomus ei haluaisi ottaa. Kokoomus halusi ottaa ennemmin vanhusten huollosta,julkisesta terveyspalvelusta, opiskelijoilta, eläkeläisiltä ja työttömiltä. Siltä tuntuu ettei keskusta olisi halunnut leikata keneltäkään, mutta Sipilä halusi tehdä niitä "vaikeita päätöksiä", jotaka eivät hänelle ollut vaikeita. Monien asiantuntijoiden mukaan niistä leikkauksista ei ole lopulta ollut mitään hyötyä...haittaa niistä on ollut ja se nähdään sitten ihmisten arjessa kun joutuvat valitsemaan ruuan ja lääkkeiden väliltä ja se tuottaa monenlaisia ongelmia, jotka näkyvät tulevaisuuteen.
Eivät mahdollisesti saa 75%:n työllisyyttäkään, koska ovat jo tehneet leikkauksia niiden osalta joista on ollut ehkä vielä ennen näitä leikkauksia työelämään, mutta siitä omasta tilanteesta johtuen ei ole ollut motivaatiota enää työelämään...on tullut kasapäiten kaikenlaisia ongelmia, joista on saattanut päästä jaloilleen mutta mopo on karannut kädestä ja alkoholi on alkanut maistumaan paremmalta.
Jos aikovat saada 75%:n työllisyyden niin siihen ei takuulla päästä jos persujen tavoin laitettaisi rajat kiinni (sen pitäisi tarkoittaa myöskin sitä että myöskin persuille rajat kiinni täältä Suomesta muualle) vaan Suomi tarvitsee kaikenlaista maahanmuuttoa ja Suomi tarvitsee myöskin lisää ihmisiä, kun kantaväestön oma syntyvyys on ollut vuosia laskussa. Persuilta ei ole tähän mitään vaihtoehtoja kuulunut -persujen vaihtoehto saattaisi olla tähän että pakotetaan kantaväestöä tekemään lapsia (ottamatta huomioon sitä ettei kaikilla ihmisillä ole lääketieteellistä mahdollisuutta siihen, hedelmättömyys). Samalla maailmassa on jo lapsia, jotka tahtoisivat saada kodin ja vanhemmat vaikkapa suomalaisista aikuisista. En tiedä sitä saako sellaiset vanhemmat nykyisin adoptioita, jotka pystyvät hankkimaan lapsia vai pitääkö vanhempien olla täysin hedelmättömiä ja jos toisella olisi kyky hankkia lapsia niin huudellaanko niille että vaihda puolisoa? Uskovaiset ainakin huutelevat että tyytykää kohtaloonne (ei tiedosta sellaista että hedelmöityshoitoja on saatavilla).
Jokatapauksessa liian kauan on ollut kokoomus hallituksessa ja saanut kaikenlaisia järjettömyyksiä aikaan. Naurussa on pitelemistä kun Orpo lässyttää Zyskowiczin kanssa samaa levyä, että lapsillemme ei pidä jättää velkaa vaikka tosiasiassa lapsemme tulevaisuudessa maksaa tulevaisuudessa sitä velkaa pois, jonka kokoomus on vuosien hallituskaudella jättänyt kansalaisten maksettavaksi (viime hallituksen valtiovarainministeriä ei siitä pidä syyttää vaan pääministeri Kataista ja Stubbia -Rinne olisi hoitanut asian toisin kuin hänelle pääministerit saneli). Sitä taakkaa ja velkaa kansalaiset maksavat ei vain rahassa vaan sairastumisten ja muiden ongelmiensa osalta.
- Anonyymi
Yksi perus suomalainen on tullut, ennen työelämään siirtymistä, maksamaan valtiolle eli verovaroille yli 200 000 euroa pelkästään päiväkodin, peruskoulun ja ammattikoulun osalta. Korkeakoulutetut vielä huomattavasti paljon enemmän. Ja jotkut sitten kehtaa koko ajan kitistä, ettei saa mitään veroillaan.
- Anonyymi
Sanoisin, että demareiden politiikka tukee tasapuolisemmin kaikkea yritystoimintaa, ei ainoastaan suuryrityksiä. Muistaako joku vielä 90-luvun pankkikriisin. Sinä ei paljoa sääliä tunnettu kun pienehköjä yrityksiä laitettiin lihoiksi. Kok ja Kepu antoivat pankeille siihen täydet valtuudet. Pankit ja suuryritykset pelastettiin pienempien firmojen ja tavan kansalaisten kustannuksella.
- Anonyymi
Matuöyhötys vaatii pätäkkää ja mistä muusta sitä revitään kuin veroeuroistamme.
- Anonyymi
Hallintoa ja verorahoin pyöritettäviiä huuhaavirkoja lisää. Rikollisten ja laittomien elättämiseen myös rahaa. Omistamiselle veroa veron päälle: autoveroa lisää, polttoaineveroa, kiinteistöveroa, hengitysilmaveroa, sadevesiveroa. Työtä tekeville pitemmät tunnit ja kovemmat verot. Hullunmylly tarvitsee polttoainetta lisää! Kyllä nuo ovat viisaita.
Nyt kaikki pois töistä ja toteuttamaan itseään. Rinne tarjoaa! - Anonyymi
Nykyinen hallitus tukee Venäjän näkemyksiä taloudenhoidosta.
- Anonyymi
Kelan tuet pitäisi poistaa ja käytää ne rahat kunnon veronmaksajien hyvinvointiin.
- Anonyymi
Kelan tuoet on jotakuinkin 1% valtion budjetista. Persuilla tuntuu olevaan illuusio, että se on 99%.
- Anonyymi
Ainoa järkevä ratkaisu on päivänsä päättäminen lopulta. Silloin ei tarvitse olla mitenkään verojen tai muidenkaan maksujen mukaan rahoittamassa tätä mätäpaska yhteiskuntaa ja hallituksen typeriä hankkeita. Sille ei voi Antti Rinnekkään mitään. Eikö se ole itsensä kiusaamista olla hyväksymässä kaikenlaiset uudet heikennykset mitä Sipilä 2 eli Antti Rinne vielä keksii. Olitpa töissä tai työtön joudut rahoittamaan tätä paskaa mutta kun ei enää ole niin ei tarvi sietää tätä. SDP:tä äänestäneet äänesti tavallaan Sipilän jatkokaudelle.
- Anonyymi
Talous laskee 4 vuoden aikana todella alas ja kuluttaminen loppuu viimeinen sammuttaa valot.
- Anonyymi
Se on juurikin päinvastoin kun tulonsiirroilla lisätään köyhemmän väen kulutusta,mutta onko maalla siihen varaa,se onkin jo erijuttu.
Mutta jos oikeisto olisi vallassa tuohon näivettymiskierteeseen kuolisi koko valtio ,rikkaat vain lähtisi pois kun voittoa ei enää tule ja taviskansa jäisi kurjana kuolemaan.
Voi olla että mikään markkinatalous ei enää kannata ja on pakko mennä takaisin rahattomaan talouteen jollain aikavälillä jos ei esim.budjettivajeita oiota vain tietokonenäppäimistöltä,eli liika velat mitätöidään ilman että se on keneltäkään pois,valtioille pitäisi suoda tällainen mahdollisuus.
- Anonyymi
SDP= vedätys kiristyy!!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko1001566- 2031268
Kerran oltiin mekin kahdestaan
Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik131266Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi1791023- 1411020
Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151019Oikeasti, voitais mennä kahville
ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o811009Yritin keväällä unohtaa sinut nainen
mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie33862- 74849
Leton rannan kakat - hys hys hiljaa!
Hienolle rannalle on jostain ilmeisen selvästi tullut ulostusjätteitä. Mistään tutkimuksista ei ole vielä tietoa ja kuka58696