Kuka vittu näitä demuja äänestää ! Käyvät duunarin kukkarolle liian kalliiksi nämä helvetin maailmanparantajat !!!!
SDP= Verotus kiristyy !!
Anonyymi
6080
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 60
Vanhimmat
Sitä minäkin ihmettelen?
Kenen duunarin elämä on muka kiinni 20 eurosta kuukaudessa? Varsinkin kun ne rahat menee koulutukseen ja terveydenhoitoon eli yhteiseksi hyväksi.
Jos noilla rahoilla koulutetaan feminismin kokemusasiantuntijoita tai saman alan tutkijoita vaikkapa antamaan lausuntoja tiedotusvälineille, niin yhtä hyvin ne rahat voisi polttaa.
Tuo on vain yhden veron korotus, lisäksi tulee polttoaineveron, asumisen,
ruoan, matkustamisen, palveluiden ym. verojen korotukset, joten tuo
20 euroa on vasta alkusoittoa duunarin pussissa.
Yhteiseksi hyväksi matusille.
Koulutus ei tarvitse noita rahoja vaan suomalaisten terveydenhuolto.
Eikö olisi aika pistää Suomi seis kunnon yleislakolla vai haluuko ihmiset maksaa itsensä kipeeksi.
Tietenkin duunarit, SDP ajaa duunarin etuja, ei teidän persujen, tehän olette joutosakkia ja perseestä ja syvältä sieltä.
Ai duunareiden etua nostamalla niiden menoja vittu sulla menee taas lujaa.
"Veroista purnataan, mutta mitä niillä saa? Yhden oppilaan vuosi peruskoulussa maksaa yhteiskunnalle n. 9 000 euroa, mutta oppilaalle se on ilmaista."
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2017/09/11/mihin-veroeurosi-menevat-palvelujen-todelliset-hintalaput-yllattavat
Persut itkee veroista, kun ne luulee, että kaikki valtion persulle tarjoamat palvelut rahoitetaan taikaseinän taikaluukusta.
Mitä se Afro vinkuu siinä mee töihin.
Paljonko MATUN pyllistelymatolla elättäminen maksaa vuodessa? Dekadin eli 90 000€?
Ei taida riittää.
Paskavarpaat saisivat itse maksaa koulunsa eikä veronmaksajat.
Veroista purnataan kun ovat kohtuuttomia ! Sanoohan sen nyt jumalauta järkikin että jos joka toisen vuoden joudut työskentelemään ilmaiseksi valtion viedessä rahat !
Se 20€ ei ole mitään mutta kun se laitetaan vanhojen päälle niin se vituttaa !
Pallolaajennettu miesfeministi depuliämmäpuolueessa pääsemässä vauhtiin. Vain munat puuttuu.
Miestissi hameveikko pääsi vauhtiin suoraan sairaalasta ja tulosta tulee.
On aivan hienoa, upeaa ja mahtavaa, kun Suomen kansa pääsee nauttimaan sosialismin teoriasta ja käytännöstä SDPn toverien johdolla!
Persuus pantava verolle Suomessa.
50%+automaattinen+lisävero+tuloihin,+alviin+ja+ajoneuvoveroon!+Veron+tarve+voitaisiin+suoraan+katsoa+vaalilipukkeista.
On ja työttömyys nousee taivaisiin on siinä mahtavaa politiikkaa.
Sanoin jo ennen vaaleja että demut tietää verojen korotusta. Itse en voi käsittää että mitään tekemättömillä vässyköillä pitää olla samat elämisen standardit kuin niillä jotka nousevat aamulla töihin toisten jäädessä nukkumaan.
Verotukselle pitää laittaa järki sillä sinne menee niin paljon kuin saadaan duunareilta imettyä ! Sama homma se on YLE verolla sillä yle laittaa palamaan niin paljon rahaa kuin sille annetaan !!!!
Afropuolueet rahastaa vuokra-asunnoilla ja muilla järjestöillä kaiken maksaa veronmaksajat pelkkiä pummeja.
Ja kohta rytisee kunnolla firmat tekee jo muutenkin huonoa tuloista YT-rumba alkaa vielä ja hullut meni vielä nostamaan veroja.
https://www.is.fi/taloussanomat/porssiuutiset/art-2000006106251.html
Ansiotuloverotusta on laskettu jo 20 vuotta putkeen. Voi hellanlettas, mikä poru muutamasta lisä satasesta vuodessa. Omasta puolestani olisin valmis maksamaan vaikka tuhansia euroja nykyistä enemmän veroja vuodessa.
Mitä saat niillä veroilla matuja lisää meetkö vielä tekemään niille ruokaa ja siivoomaan?
Ota lääkkeesi ! Vain suurituloisilla on laskettu ansiotuloverotusta. Matkakuluvähennyksiä on leikattu pienituloisillakin.
Ja paljonko tuotteiden hinnat,asuminen ym on noussu 20 vuodessa?
Valtiolla on yli 100 miljardia velkaa ja Orpo ja KOK olis taas vaihteeks laskenut parilla miljardilla ansiotuloveroja ja se tais olla Kokoomukselle ydinkynnyskysymys josta ei tingitä. Toki tietenkin sama summa olis otettu välillisinä veroina ja tasasummamaksuina.
Itse nostaisin ansiotuloveroja ja kiristäisin ylemmän pään progressiota. Johan alkais työ maittaan kun samaan ansioon sitä pitäisi tehdä hiukan enemmän.
Kauhea kommunisti
Heh meinaatko et isot ja keskisuuret firmat jää Suomeen,jos ne verotetaan kuiviin?
Isot firmat on ratkaissut ongelman jo aikaa sitten niin, ettei ne maksa käytännössä veroja ollenkaan, eli ei pelkoa. Kaiken lisäksi valtio jakaa auliisti täysin tarpeettomia yritystukia lähes 10 mrd. Tämän lisäksi kaikista julkisen sektorin keräämistä veroista ja maksuista lähes noin kolmannes menee suoraan yksityisille yrityksille massiivisen ulkoistuksen tuloksena.
Ne yritystuet on pistetty pankkien taseisiin Koiviston johdolla.
Demarithan on köyhän asialla. Vappusatanenkin auttaa eläkeläistä jolla jo menee paremmin, eli joka ei tarvitse asumistukea tai sosiaaliavustuksia. Se joka saa jotain avustuksia, niin silloin se on /- 0. Pienikin veron nosto pienituloiselle on isompi ongelma, koska 10 € /kk voi olla jo käyttörahasta pois. Isompituloinen ei välttämättä huomaa vaikkapa 100€:n menetystä.
Kansa on nyt näin äänestänyt, ja pulinat pois. Harmittaa kyllä vähän kun vaalivoitto oli todella pieni, eli kansa ei välttämättä halunnut moista politiikkaa. Jos tästä nyt jotain hallitusta syntyy niin toivottavasti ei ole pitkäikäinen, etteivät kovin paljon hallaa saa aikaiseksi.
77%+äänestäjistä+on+eri+mieltä+saa+nähdä,koska+hallitus+hajoaa.
SDP.
https://www.youtube.com/watch?v=gvkY80g8F-M
Antti ja Paavo halllitsee, porvari stressaa ja sen mulkku veltostuu .
Kandee siirtää Viroon yritys.
https://www.is.fi/taloussanomat/yrittaja/art-2000006106447.html
Mahtavaa, mulkut menee eestiläisten riesaksi huonon maineensa kanssa, naapurin rakennustyömaan toimiston edessä odottaa joka päivä virolaisia saataviaan.
Ai niitä samoja raksayrittäjiä jotka oli uuden hallituksen kanssa juuri saunomassa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5564e963-075a-49ac-bf3a-98cd1901d240
VVO,Kojamo ja Lumo eivät saa muuten satojamiljoonia rahaa jos veroja ei nosteta.Ay-liike, sen isot pomot sekä vasemmistolaiset kansanedustajat saavat tätä kautta valtavat omaisuudet toitottaen sosialismin ja solidaarisuuden nimeen.
Juuri niin!
Vokki-tarhaus se vasta maksaa.
Demareita äänestävät normaalit, järkevät ja kaikkien toistenkin kansalaisten hvyinvointia ajattelevat - demarit eivät ole pelkästään omaan napaansa tuijottavia heti mulle kaikki ja äkkiä nyt -ihmisiä!!! Solidaarisuus on sivistystä!
Solidaarisuus toisten taskuista revittynä: se se vasta sivistystä onkin.
Voi kuule otappa ensin selvää missä niiden rahat kulkee voi mieli muuttua:D
Mitä muita mahdollisuuksia jää vaihtoehdoksi? Velan otto?! Millä tavoin sä ajattelit että yhteiskunta ottaa rahansa esim. terveydenhoitoon?!
Jos on valtio ,sen pitäisi olla jo lähtöasemassaan niin rikas ja rahastopuskureita niin paljon että mitään velkaa tai edes verojenmaksuja ei edes tarvita,kuten Norjassa on ja monessa muussa rikkaassa maassa.
Norjassa+on+öljyä+ja+Suomessa+ei+koskaan+tulla+sillä+kullan,+nikkelin+ja+uraanin+kaivuulla+rikkaaksi+tai+omavaraiseksi.+
Olenkin+joskus+miettinyt,+pitäisikö+Suomen+kuulua+Ruotsiin..tai+Venäjään,+jotta+se+menestyisi+taloudellisesti+paremmin+ilman+ettei+sen+pitäisi+ottaa+velkaa+esimerkiksi+teiden+kunnossapitoon+(Venäjällä+tosin+on+tiet+surkeat+ja+moni+muukin+asia).
Veroa+jokaisen+Suomen+kansalaisen+tulee+maksaa+ihan+vaikka+siitä+syystä+että+on+Suomen+kansalainen+-velvollisuuden+tunnosta+maatansa+kohtaan+eikä+millään+muulla+konstilla+kyetä+niitä+pakollisia+laissa+määrättyjä+palveluja+tarjoamaan,+joten+pitäisikö+tällöin+lakia+muuttaa?+Sitä+koitettiin+jo+Soten+lehmänkauppojen+yhteydessä,+mutta+jäi+kiinni+perustuslakeihin.+Siitä+velvoitteesta+koittaa+kaikin+keinoin+markkinataloutta+kannattavat+kokoomuslaiset+hyeenat+välttyä..eivät+halua+maksaa+veroja+Suomeen+(narsistisesti+itselleen+kylläkin),+eivätkä+kannata+velan+ottoa,+joten++ei+ole+oikein+muita+vaihtoehtoja+kuin+ottaa+jostakin+yritystuista+ja+sellaisista+joista+kokoomus+ei+haluaisi+ottaa.+Kokoomus+halusi+ottaa+ennemmin+vanhusten+huollosta,julkisesta+terveyspalvelusta,+opiskelijoilta,+eläkeläisiltä+ja+työttömiltä.+Siltä+tuntuu+ettei+keskusta+olisi+halunnut+leikata+keneltäkään,+mutta+Sipilä+halusi+tehdä+niitä+"vaikeita+päätöksiä",+jotaka+eivät+hänelle+ollut+vaikeita.+Monien+asiantuntijoiden+mukaan+niistä+leikkauksista+ei+ole+lopulta+ollut+mitään+hyötyä...haittaa+niistä+on+ollut+ja+se+nähdään+sitten+ihmisten+arjessa+kun+joutuvat+valitsemaan+ruuan+ja+lääkkeiden+väliltä+ja+se+tuottaa+monenlaisia+ongelmia,+jotka+näkyvät+tulevaisuuteen.+
Eivät+mahdollisesti+saa+75%:n+työllisyyttäkään,+koska+ovat+jo+tehneet+leikkauksia+niiden+osalta+joista+on+ollut+ehkä+vielä+ennen+näitä+leikkauksia+työelämään,+mutta+siitä+omasta+tilanteesta+johtuen+ei+ole+ollut+motivaatiota+enää+työelämään...on+tullut+kasapäiten+kaikenlaisia+ongelmia,+joista+on+saattanut+päästä+jaloilleen+mutta+mopo+on+karannut+kädestä+ja+alkoholi+on+alkanut+maistumaan+paremmalta.+
Jos+aikovat+saada+75%:n+työllisyyden+niin+siihen+ei+takuulla+päästä+jos+persujen+tavoin+laitettaisi+rajat+kiinni+(sen+pitäisi+tarkoittaa+myöskin+sitä+että+myöskin+persuille+rajat+kiinni+täältä+Suomesta+muualle)+vaan+Suomi+tarvitsee+kaikenlaista+maahanmuuttoa+ja+Suomi+tarvitsee+myöskin+lisää+ihmisiä,+kun+kantaväestön+oma+syntyvyys+on+ollut+vuosia+laskussa.+Persuilta+ei+ole+tähän+mitään+vaihtoehtoja+kuulunut+-persujen+vaihtoehto+saattaisi+olla+tähän+että+pakotetaan+kantaväestöä+tekemään+lapsia+(ottamatta+huomioon+sitä+ettei+kaikilla+ihmisillä+ole+lääketieteellistä+mahdollisuutta+siihen,+hedelmättömyys).+Samalla+maailmassa+on+jo+lapsia,+jotka+tahtoisivat+saada+kodin+ja+vanhemmat+vaikkapa+suomalaisista+aikuisista.+En+tiedä+sitä+saako+sellaiset+vanhemmat+nykyisin+adoptioita,+jotka+pystyvät+hankkimaan+lapsia+vai+pitääkö+vanhempien+olla+täysin+hedelmättömiä+ja+jos+toisella+olisi+kyky+hankkia+lapsia+niin+huudellaanko+niille+että+vaihda+puolisoa?+Uskovaiset+ainakin+huutelevat+että+tyytykää+kohtaloonne+(ei+tiedosta+sellaista+että+hedelmöityshoitoja+on+saatavilla).
Jokatapauksessa+liian+kauan+on+ollut+kokoomus+hallituksessa+ja+saanut+kaikenlaisia+järjettömyyksiä+aikaan.+Naurussa+on+pitelemistä+kun+Orpo+lässyttää+Zyskowiczin+kanssa+samaa+levyä,+että+lapsillemme+ei+pidä+jättää+velkaa+vaikka+tosiasiassa+lapsemme+tulevaisuudessa+maksaa+tulevaisuudessa+sitä+velkaa+pois,+jonka+kokoomus+on+vuosien+hallituskaudella+jättänyt+kansalaisten+maksettavaksi+(viime+hallituksen+valtiovarainministeriä+ei+siitä+pidä+syyttää+vaan+pääministeri+Kataista+ja+Stubbia+-Rinne+olisi+hoitanut+asian+toisin+kuin+hänelle+pääministerit+saneli).+Sitä+taakkaa+ja+velkaa+kansalaiset+maksavat+ei+vain+rahassa+vaan+sairastumisten+ja+muiden+ongelmiensa+osalta.
Yksi perus suomalainen on tullut, ennen työelämään siirtymistä, maksamaan valtiolle eli verovaroille yli 200 000 euroa pelkästään päiväkodin, peruskoulun ja ammattikoulun osalta. Korkeakoulutetut vielä huomattavasti paljon enemmän. Ja jotkut sitten kehtaa koko ajan kitistä, ettei saa mitään veroillaan.
Sanoisin, että demareiden politiikka tukee tasapuolisemmin kaikkea yritystoimintaa, ei ainoastaan suuryrityksiä. Muistaako joku vielä 90-luvun pankkikriisin. Sinä ei paljoa sääliä tunnettu kun pienehköjä yrityksiä laitettiin lihoiksi. Kok ja Kepu antoivat pankeille siihen täydet valtuudet. Pankit ja suuryritykset pelastettiin pienempien firmojen ja tavan kansalaisten kustannuksella.
Matuöyhötys vaatii pätäkkää ja mistä muusta sitä revitään kuin veroeuroistamme.
Hallintoa ja verorahoin pyöritettäviiä huuhaavirkoja lisää. Rikollisten ja laittomien elättämiseen myös rahaa. Omistamiselle veroa veron päälle: autoveroa lisää, polttoaineveroa, kiinteistöveroa, hengitysilmaveroa, sadevesiveroa. Työtä tekeville pitemmät tunnit ja kovemmat verot. Hullunmylly tarvitsee polttoainetta lisää! Kyllä nuo ovat viisaita.
Nyt kaikki pois töistä ja toteuttamaan itseään. Rinne tarjoaa!
Nykyinen hallitus tukee Venäjän näkemyksiä taloudenhoidosta.
Kelan tuet pitäisi poistaa ja käytää ne rahat kunnon veronmaksajien hyvinvointiin.
Kelan+tuoet+on+jotakuinkin+1%+valtion+budjetista.+Persuilla+tuntuu+olevaan+illuusio,+että+se+on+99%.
Ainoa järkevä ratkaisu on päivänsä päättäminen lopulta. Silloin ei tarvitse olla mitenkään verojen tai muidenkaan maksujen mukaan rahoittamassa tätä mätäpaska yhteiskuntaa ja hallituksen typeriä hankkeita. Sille ei voi Antti Rinnekkään mitään. Eikö se ole itsensä kiusaamista olla hyväksymässä kaikenlaiset uudet heikennykset mitä Sipilä 2 eli Antti Rinne vielä keksii. Olitpa töissä tai työtön joudut rahoittamaan tätä paskaa mutta kun ei enää ole niin ei tarvi sietää tätä. SDP:tä äänestäneet äänesti tavallaan Sipilän jatkokaudelle.
Talous laskee 4 vuoden aikana todella alas ja kuluttaminen loppuu viimeinen sammuttaa valot.
Se on juurikin päinvastoin kun tulonsiirroilla lisätään köyhemmän väen kulutusta,mutta onko maalla siihen varaa,se onkin jo erijuttu.
Mutta jos oikeisto olisi vallassa tuohon näivettymiskierteeseen kuolisi koko valtio ,rikkaat vain lähtisi pois kun voittoa ei enää tule ja taviskansa jäisi kurjana kuolemaan.
Voi olla että mikään markkinatalous ei enää kannata ja on pakko mennä takaisin rahattomaan talouteen jollain aikavälillä jos ei esim.budjettivajeita oiota vain tietokonenäppäimistöltä,eli liika velat mitätöidään ilman että se on keneltäkään pois,valtioille pitäisi suoda tällainen mahdollisuus.
SDP= vedätys kiristyy!!