Vihreä ydinvoima ainoa mahdollisuus

Anonyymi

Ydinvoima on ainoa päästötön energiantuottomuoto joka riittää energiantarpeen tyydyttämiseksi. Hukkalämpöä siitä toki vesistöön tulee runsaasti mutta kun se on kuitenkin liian kylmää vettä esim. kaukolämpöön niin sille vaan ei mitään voi.

Mutta osaako joku kertoa, miten pitkälle tulevaisuuteen riittää sopivan uraanin saatavus?

5

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vihreät eivät koskaan tule hyväksymään atomivoimaa eikä Vihreät tule olemaan hallituksessa, jossa puolletaan atomivoimaa.

      Jos nyt Antti Rinne muodostaa uuden hallituksen, jossa Vihreät ovat mukana, atomivoiman rakentaminen loppuu ja olemassa olevien sulku alkaa eli Eurajoella suljetaan ennen kuin on avattukaan.

      Atomivoima on Vihreiden kynnyskysymys.
      Takkia ei käännetä, sillä koko Vihreiden perusaate perustuu atomittomuuteen.

    • Anonyymi

      Aivan liian kallista ja realisoituessaan riskit ovat järkyttäviä.

      OL3:kin 10 vuotta aikataulua myöhässä, hinta 3,4 mrd eurosta 11 mrd euroon. Osin peruskorjauksen tarpeessa jo valmistuessaan. Tulossa vielä käytön ajan ja miljardien eurojen vuosikymmenten alasajon kulut sekä 100 000 vuoden loppusijoituskulut/ongelmat. Alivakuutetut ydinturmavakuutukset jotka realisoituessaan kaatuvat veronmaksajien niskaan. Kukaan ei voi edes arvata OL3:n ydinsähkön lopullista hintaa, joka tapauksessa järjetön lasku, jonka kuluja veronmaksajat ja kuluttajat tulevat maksamaan vielä paljon.

    • Anonyymi

      vihreiltä pitää kieltää kaikki mitä ovat kieltämässä muilta,ovathan he näkemystensä edelläkävijöitä

    • Anonyymi

      Ihmiskunnalla on elinaikaa vain viitisenkymmentä vuotta öljyn loppumiseen saakka. Ihan sama, mitä ydinvoimaloille ja muillekin jätteille käy, joten jatketaan täysillä.

      • Anonyymi

        Ei öljy lopu. Sen pumppaaminen vain tulee ainavaan kalliimmaksi sitä mukaa kun helpommin pumpattavat kohteet tyhjenevät.
        Eikä sitä enää sitten mikä tahansa Suomi-niminen banaanivaltio voi ostaa. Korkeintaan sen verran että vokit saadaan sillä lämmitettyä, koska olisihan ihmisarvon loukkaus jos matut joutuisivat palelemaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      72
      1160
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      78
      822
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      635
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      29
      608
    Aihe