Nykyinen taivas 2019

Anonyymi

Jumala näytti Paavalille kolmannen taivaan, jonne Paavali pääsi näyssä käymään.
Tilanne siellä oli niin kauhea, että Paavali ei saanut kertoa mitään näkemästään.
Kuitenkin hän huudahti: " Ristin hullutustako minun pitää saarnauttaman ihmisille?"
Paavali näki kolmannessa taivaassa tilanteen, jossa kaikki oli pahan vallassa.
Herrasta Jeesuksesta hän sanoi: " Vielä minä en näe kaikkea valtaa ja voimaa hänen jalkainsa juureen laitetuksi. Huomatkaa, tuolloin oli Herra Jeesus ollut jo Golgatalle ristillä asetettuna ollut.
Pietarin Toinen kirje, Luku 2 jae 4 ja siitä edelleen. Nykyiset taivaat ja kaikki mitä niissä on, ovat tulelle talletetut so. tuomiolle. Ihmiskunnan saastuminen taivaissa on tietenkin looginen syy tuomioille. Missä siis on Herra Jeesus tänä aikana, missä luvattu yhteys: Katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti. Hän tiesi maailman lopun tulevaksi!
Taivaat katoavat pauhinalla ja alkuaineet kuumuudesta sulavat, Toinen Pietarin kirje.......

14

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tästä syystä hän jäi osattomaksi Pyhästä Hengestä - Saatanan kuritettavaksi. Hänestä tuli tämä lopun ajan väärä profeetta, vääryyden ihminen, kun Kristus oli poistunut tästä maailmasta;

      "Vääryyden salainen vaikutus on jo olemassa. Sen, joka sitä on vielä pidättämässä, on vain ensin poistuttava tieltä; silloin ilmestyy tuo vääryyden ihminen, jonka Herra Jeesus on surmaava suunsa henkäyksellä ja tuhoava tulemisensa kirkkaudella.

      Vääryyden ihminen tulee Saatanan vaikutuksesta suurella voimalla, tehden petollisia tunnustekoja ja ihmeitä. Hänen vääryytensä pettää ne, jotka joutuvat kadotukseen, koska he eivät ole rakastaneet totuutta, joka olisi pelastanut heidät.

      Siksi Jumala lähettää rajun eksytyksen, jotta he uskoisivat valheeseen,ja niin saavat tuomionsa kaikki ne, jotka eivät ole uskoneet totuuteen vaan ovat valinneet vääryyden.

      Kristus ei perustanut tähän maailmaan ainuttakaan seurakuntaa, ja siksi ne kaikki ovat Saatanan synagogia.

    • Anonyymi

      Mitä arvelet Pietarin toisesta kirjeestä, Luku 2 ? Tulelle talletetusta Taivaasta ja maasta?

      • Pietari kielsi Jeesuksen , ja ajautui Saatanan johdatukseen, Paavalin kaveriksi, koska pelkuruuden hengessä pelkäsi Paavalia.

        Pietari istui ulkona pihalla. Hänen luokseen tuli palvelustyttö ja sanoi: "Sinäkin olit tuon galilealaisen Jeesuksen seurassa."

        Mutta hän kielsi sen kaikkien kuullen ja sanoi: "En ymmärrä mistä puhut."
        Hän siirtyi sieltä portille päin, mutta muuan toinen tyttö näki hänet ja sanoi paikalla oleville: "Tämä mies oli nasaretilaisen Jeesuksen seurassa."

        Taas hän kielsi sen valalla vannoen ja vakuutti: "Minä en tunne sitä miestä."
        Mutta hetken kuluttua hänen luokseen tuli muita, jotka siellä seisoskelivat, ja he sanoivat: "Sinä olet varmasti samaa joukkoa, senhän kuulee jo puheestasi."

        Silloin Pietari alkoi sadatella ja vannoi: "Minä en tunne sitä miestä." Samassa kukko lauloi.
        Pietari muisti, mitä Jeesus oli sanonut: "Ennen kuin kukko laulaa, sinä kolmesti kiellät minut." Hän meni ulos ja puhkesi katkeraan itkuun."

        Katkera itku johtui tästä:

        "Mutta joka ihmisten edessä kieltää minut, sen minäkin kiellän Isäni edessä taivaissa. "


        Saatana palkitsi hänet hyvin listaamalla hänet Rooman ensimmäiseksi paaviksi, jolle rakennutti mahtavan Pietarin kirkon.


    • Anonyymi

      Arvelet varmaankin pietarin kirjeiden olleen Saatanan aikaansaannoksia?
      Entäs Wanhan Testamentin Jumalan sanat: Minä teen lopun" kaikista kansoista."

      • Anonyymi

        Kettumsainen ja pahansuopa on kristittyjen jumala. Ei kannata olla moista tukemassa.


    • Anonyymi

      Niihin on sotkettu totuutta ja valhetta. Samaan tapaan kuin Paavalikin kirjeissä, koska tämä raju eksytys on Jumalan lähettämä, ja se alkoi, kun temppelin väliverho repesi.

    • Anonyymi

      Vanha liitto päättyi ihmisten perisynnin takia.

      Uusi liitto päättyi samoin.

      Kun temppelin väliverho repesi, alkoi Jumalan lähettämä raju eksytys,

    • Anonyymi

      Paavalin näyt, eivät ole ainoastaan hänen yksinoikeutensa, vaan useat meistä ovat nähneet näkyjä.
      Näkyjen alkuperä on jokseenkin tuntematon. Näyssä Paavali temmattiin kolmanteen taivaaseen.
      Minä olen nähnyt näkyjä useinkin, jotka viittaavat tulevaan aikaan. Joissakin näyissä kuljen menneeseen aikaan ja joissakin tulevaan aikaan.

      Aika on siitä ihmeellinen, että se ikäänkuin on jo olemassa, tulevaisuus siis. Olen varma siitä, että Raamatun Jumala on " Valheen valta ja voima, eksyttääkseen kaikki kansat velhouksillaan. "
      Hyvä lukija, oletko pannut erään seikan merkille; Raamattu ei koskaan suoranaisesti paljasta pahan olemassa olon johtajaa!!!

      Olen varma siitä, että Raamatussa kerrottu luoja on eksytystä, samoin sen jumala ja Jeesus Kristus on pääosiltaan kirjoituksellinen henkilö, vailla todellisuutta sellaisenaan.
      Pahan valta-akseli: Raamatun luoja, Raamatun Jumala ja Jeesus Kristus. VALLAN VALTATIE.

    • Anonyymi

      Tämä aloitus on täysin Teuvo Sunin eksytystä kommentteja myöten.

      • Oikaisu Anonyymi 17.5.2019 23:53 sinulle, joka luulit aloituksen tekijäksi Teuvo Sunia.
        Sinä, joka väität tämän keskustelun aloituksen olevan Teuvo Sunin aloittama, olet kyllä erehtynyt.
        Tämän keskustelun aloitin minä haw.


      • Anonyymi
        haw kirjoitti:

        Oikaisu Anonyymi 17.5.2019 23:53 sinulle, joka luulit aloituksen tekijäksi Teuvo Sunia.
        Sinä, joka väität tämän keskustelun aloituksen olevan Teuvo Sunin aloittama, olet kyllä erehtynyt.
        Tämän keskustelun aloitin minä haw.

        Kyseinen tyyppi näkee Teuvo Sunin joka nurkan takana,
        mistä sitten johtunee:-)


    • 2019 taivas?
      Usein kuulen sanottavan: Kukaan ei ole tullut sieltä kertomaan mitä taivaassa on.
      Tämä tarkoittaa sitä, että taivas on ollut hyvinkin suljettuna, eikä ole sallinut yhteyttä lihassa eläviin.
      Mistä moinen sitten johtuu? Ehkä taivaan olotila ei olekaan niin hyvä, että siitä voisi ilmoittaa meille?
      Miksi Herra Jeesus ei olekaan puheyhteydessä seurakuntiinsa?
      Miksi Raamatun Jumala on vaiti, eikä ole puheyhteydessä omiinsa?
      Olkaamme rehellisiä ja tutkikaamme asiaa.
      Tulen siihen johtopäätökseen, että taivas on yhäti pahan vallassa..................?
      Muuten, milloin olet saanut viimeksi aidon puheyhteyden, vastaa rehellisesti.

    • Anonyymi

      Joh.3:13 Biblia (1776) Ei astu kenkään ylös taivaaseen, vaan joka taivaasta astui alas, Ihmisen Poika joka on taivaassa. Ef.4:9

    • Anonyymi

      Paljon on"Likinäköisiä", jotka luulevat kaiken ihmiskunnan historian kirjoitettuna Raamattuun.
      Siinä he erehtyvät. Samoin siinä, että Jeesus ei voi puhua muita sanoja, kun vain niitä sanoja, jotka ovat kirjoitettuna Raamatussa. Ilmeisesti he ajattelevat, että ei Jumalakaan voi puhua muilla sanoilla?
      Raamatun alkukieli ei ole suomea, eikä kreikkaa, eikä hebreaa. Taivaan kieli on alkukirjoitusten kieli taivaassa. Aivoluistolla annettu alkuaan lihassa olevalle kirjoittajalle, Arbatukselle ja sittemmin Eberfatukselle ja Ingnathiukselle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      181
      8272
    2. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      254
      4260
    3. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      109
      3572
    4. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      94
      3332
    5. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      18
      2401
    6. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      4
      2225
    7. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      27
      2056
    8. Kunnanjohtaja haista sinä

      Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei
      Heinävesi
      36
      1716
    9. Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?

      Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik
      Liharuoka
      56
      1594
    10. Loimaan k-citymarketilla puukotus

      Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun
      Loimaa
      48
      1557
    Aihe