maahanmuuttajataustaiset yrittäjät joutuivat huutelun kohteeksi.
https://www.turkulainen.fi/artikkeli/770190-rasismi-rehottaa-turun-taksitolpilla-maahanmuuttajataustaiset-yrittajat-joutuivat
Taksitolpalla Taxidatan kuskien käytös on epäasiallista ja aggressiivista. He väittävät, että me uudet taksiyrittäjät emme ole luotettavia takseja, taksiyrittäjä Mohammad Ahmadi kertoo.
Ahmadin mukaan epäasiallinen käytös ei rajoitu pelkästään Turun satamaan, vaan sitä esiintyy kaikilla taksitolpilla.
Huutelu kohdistuu etenkin maahanmuuttajataustaisiin taksiyrittäjiin.
– Jos asiakas tulee taksitolpalla meidän autoon ja takana on Taxidatan kuski, hän alkaa huutamaan ”kysykää hintaa, onko tuo luotettava?”.
– Olin kerran Tyksin tolpalla ottamassa asiakkaan kyytiin, niin Taxidatan kuljettaja rupesi huutamaan, että se ei ole Taxidatan auto. Sen seurauksena asiakas lähti autostani, Ahmadi kertoo.
Taksiyrittäjä Qassim Eliassi on samoilla linjoilla Ahmadin kanssa. Hänen mukaansa huutelu taksitolpilla on yleistä, ja tilanne taksitolpilla on levoton.
– Taxidatan yrittäjät ovat alusta asti käyttäytyneet meitä kohtaan epäasiallisesti. Heidän mielestään ainoastaan Taxidata on luotettava taksitoimija.
Eliassi on kokenut toistuvasti rasistista huutelua taksiyrittäjiltä. Häneltä on esimerkiksi avoimesti tultu kysymään, onko hänellä verot maksettuna.
Rasismi rehottaa Turun taksitolpilla
77
292
Vastaukset
- Anonyymi
Suomen sivistys lähti Turusta. Eikä koskaan palannut.
- Anonyymi
Eikä koskaan palaa jos näitä hottentotteja on siellä liikaa.
- Anonyymi
onko joku estänyt sinua luomaan sivistyksen esikuvaa taksimaailmaan ja houkuttelemaan kaikki asiakkaat ja käärimällä miljoonat
- Anonyymi
Tulin tänään Turusta, missä en ole käynyt moneen vuoteen. Ei sinne kannata mennä, kauppatorin kohdalla oli vain suuri monttu, ja Hansa-kortteli sekasortoisessa remontissa. Kadun täynnä pakolaisten näköistä väkeä.
Illalla suomalaisnaiset kävelyttivät Aurajoen rannoilla pakolaismiehiä.
- Anonyymi
No voi voi sentään.
- Anonyymi
No onko se maksanut ne veronsa?
- Anonyymi
Nythän kaikki maksaa vain sen minkä haluaa kun pernerin akka poistatti taksamittarit. Verotuotot vähentyneet selvästi, siksi harkitsevatkin mittareiden palauttamista. Kun kuskit lisääntyy ja ajot vähenee, niin varmasti lisääkin veronkiertoa, mitenkähän se eukko kuvitteli tuonkin yhtälön toimivan, naiset vaan ei osaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nythän kaikki maksaa vain sen minkä haluaa kun pernerin akka poistatti taksamittarit. Verotuotot vähentyneet selvästi, siksi harkitsevatkin mittareiden palauttamista. Kun kuskit lisääntyy ja ajot vähenee, niin varmasti lisääkin veronkiertoa, mitenkähän se eukko kuvitteli tuonkin yhtälön toimivan, naiset vaan ei osaa.
Ketkä äänestin sen tunaroimaan asiat päin persettä. On totisesti idioottimaisuus vallassa vihervassujen jäljiltä !
- Anonyymi
Menis kotiinsa yrittämään.
Mitähän tapahtuisi jos suomalainen menisi Ahmedin kotimaahan taksiyrittäjäksi?- Anonyymi
Ahmedinkin kotimaassa on monennäköistö yrittäjää jotka hoitavat asiat paremmin kuin ahmedit. Jos ahmed tekee asiat paremmin taksillaan täällä niin minun puolesta saa tehdä
- Anonyymi
Pantiin kerran porukalla yhtä muijaa ja se tykkäs siitä ihan sikana. No kläppihän siitä syntyi, ja kukaan ei tosin sitä tunnustanut ja niinpä kläpistä kasvoi aika poika, ja persu. Nyt se palloilee toimettomana ja kiusaa normaaleja ihmisä päivät pitkät.
Onko olemassa vaikka jotain saarta minne sen vois viedä?- Anonyymi
Just kuulin että se onkin taksikuskina turkkuses. Niin että annetaan jutun olla, toistaiseksi.
- Anonyymi
Ihan kiva tarina ☺. Mut miksi vastasit omaan viestiisi? Eikö sitä olisi voinut laittaa tuohon perään tarinan jatkoksi?
Meinaan et olisi säästänyt vaan aikaa ja vaivaa (ja sitä ärsyttävää reCAPTCHAa)...mut ihan miten vaan. - Anonyymi
Jospa purkaisit persuvihaasi sit selvinpäin. Onnistuisi vähän paremmin.
Hei! Mut huomenna sit taas uudestaan! Sitä vartenhan tämä foorumi on. Pikkusen huolellisuutta ulkoasuunkin ni "avot" 😉.
- Anonyymi
Jaa rasismia vai?
Jos jutussa mainitaan että: ”He väittävät, että me uudet taksiyrittäjät emme ole luotettavia takseja, ” Niin osottakaas nyt sit minullekin et mikä *ELVETIN kohta tossa lauseessa on sitä rasismia!? Ja eikö vuosikausia taksia ajaneet kuljettajat sais epäillä että vasta-aloittaneiden kuskien ammattitaito on vielä puutteellinen? Jos ei, niin eikös SE sitten ole sitä käänteisrasismia, jos mamuille on eri säännöt kuin suomalaisille?
PS: Ja olipa ullatus, et rauhanuskontoiset taksikuskit on intoutunu epärauhanomaisiksi tuolla satamassa!? :/ ... mut sehän ei toki ollut tossa jutussa ongelma ollenkaan! :)
*läpy-läpy*
PS - Anonyymi
Kumpi on pahempaa: huutelu vai taloudellinen huiputtaminen? Kumpi on pahempaa: huutelu vai murhaaminen? Kollektiivisen valheen lietsojat käyttävät sanaa rasismi ja syy on täysin naurettava.
- Anonyymi
Lentokentällä en koskaan mene maahanmuuttajan taksiin. Aina suomalaisen.
- Anonyymi
Minkäköhän takia kommenttini poistettiin?
Kirjoitin, että maksava asiakas on kunkku ja saa valita itse taksinsa.- Anonyymi
Se rikkoo räikeällä tavalla tämän nykyisen pohjoisemman pohjois-korean normeja, antamalla kansalaiselle yksilönvapaudellisen oikeuden esittää oma mielipiteensä asioihin? Koska kaikissa oikein kehittyneissä maissa valtioilla on vain yksi ainoa virallinen totuus!
- Anonyymi
Kun kauppa ei käy otetaan rasismikortti pakasta. Kohtalaisen nopeasti on värinvaihto tolpalla tapahtunut ja kun toimittajakin jaksaa vielä viitisen vuotta odottaa niin loputkin suomalaiset kuljettajat ovat lähteneet mamujen bisneksiä häiritsemästä.
- Anonyymi
Isi mihin äiti lähti? https://www.youtube.com/watch?v=8YIUBGWB_FQ
- Anonyymi
Ei tule pieneen mieleenkään käyttää kuin valkonaamasuharin takseja niin Turussa kuin muualla.
Ei mitään epäselvää asiassa.- Anonyymi
Sama täällä ja vielä parempi näin naisena jos se valkonaama on nainen.
- Anonyymi
Miessuharina en halua kännisiä naisia autooni, ovat aina haaroissa kinni.
- Anonyymi
Ne matut eivät ole yrittäjiä, ajavat pelkästään pimeitä takseja eikä maksa veroja.
(tuet juoksee samaan aikaan)
https://www.sss.fi/2019/03/syyte-taksikuskeja-paakaupunkiseudulla-vuokrannut-henkilostofirma-jatti-maksamatta-miljoonien-verot/
Eli ei ole taaskaan veronmaksajille mitään hyötyä, kuten ei pitsataikinoiden puristelustakaan.
Suurin hyöty olisi, jos pysyisivät kotimaissaan rosvoilemassa ja raiskailemassa. - Anonyymi
Joo ne on näitä täkäläisiä Raunistulan matuja ja niillä ei aina ole edes ajokorttiakaan, muuten vain harrastavat kruisailua taksitolpalla.
- Anonyymi
Kilpailu asiakkaista kovenee Suomessa?
- Anonyymi
Alkuviikosta sataman tolpalla odottelin ennalta tilattua kyytiä. Pieni ryhmä jalkureita tuli kysymään kyytiä jolloin ohjasin heidät tämän taxidatan kaistan sijaan ”villien taksien” tolpalla odottelevaan autoon. jonka vieressä seisoi innokas ja palvelualtis tumma nuori mies.
kertokaas datan kuljettajat miksi teidän palvelu on parempaa ja yhtään sen arvokkaampaa kuin näiden villien taksien joiden autot uudehkot kiiltää aina ja hymy tuo iloa asiakkaan päivään
Terkuin taksiautoilija maalta ja ent. datan kuljettaja- Anonyymi
Sen takia, että varsinkin yöaikaan nämä tummat ja palvelualttiit nuoret miehet ovat uutisten mukaan turhankin "palvelualttiita" yksinäisiä naisasiakkaita kohtaan. Toinen syy on heidän joustavampi moraalikäsitys joka pohjautuu siihen, että imaami sanelee heille mitä lakia noudatetaan.
- Anonyymi
Odotinkin tätä ensimmäistä vakiovastausta.
Taitaa donitsiherkuttelijoilla olla tukalat paikat kun markkinat on vapaat ja asiakkaan ei tarvi nousta tiettyyn autoon vain siksi koska on vaivautunut jonoon likaisen ja vanhan auton kanssa.
Lisäksi kuski ei jaksa nousta saatika avata suutansa muuta kuin ojentamalla asiakasta siitä kuka on pomo ja määrää kaupungissa.
Ottakaa mallia: uusi ja puhdas auto, tyylikäs ja asiallinen kuljettaja. Ja muistakaa: asiakas on se POMO - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sen takia, että varsinkin yöaikaan nämä tummat ja palvelualttiit nuoret miehet ovat uutisten mukaan turhankin "palvelualttiita" yksinäisiä naisasiakkaita kohtaan. Toinen syy on heidän joustavampi moraalikäsitys joka pohjautuu siihen, että imaami sanelee heille mitä lakia noudatetaan.
Mutta sitähän ne känniset naisasiakkaat juuri haluaa, suomalaiset kun ei suostu tyydyttämään pulassa olevien neitojen tarpeita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Odotinkin tätä ensimmäistä vakiovastausta.
Taitaa donitsiherkuttelijoilla olla tukalat paikat kun markkinat on vapaat ja asiakkaan ei tarvi nousta tiettyyn autoon vain siksi koska on vaivautunut jonoon likaisen ja vanhan auton kanssa.
Lisäksi kuski ei jaksa nousta saatika avata suutansa muuta kuin ojentamalla asiakasta siitä kuka on pomo ja määrää kaupungissa.
Ottakaa mallia: uusi ja puhdas auto, tyylikäs ja asiallinen kuljettaja. Ja muistakaa: asiakas on se POMOJa väkisin nussuttaminen on varmaa jos olet nainen yö aikana ja taksia tarvitset.
Lisäksi vievät rahasi ja pankkikorttisi. Niillä on kamera ja näkevät siitä tunnuslukusi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja väkisin nussuttaminen on varmaa jos olet nainen yö aikana ja taksia tarvitset.
Lisäksi vievät rahasi ja pankkikorttisi. Niillä on kamera ja näkevät siitä tunnuslukusi.Katsokaapa valaisinta auton katossa. Näkyykö jotain ylimääräistä. Kamera kuvaa kun naputtelet tunnusluvun.
- Anonyymi
Olikohan tuo taksiuudistus ihan fiksu veto, vaikuttaa siltä että se tuhosi koko alan? Kuskit hakkaavat toisiaan eikä takseihin enää luoteta, mahtava uudistus...
Loistava esimerkki siitä kuinka kapitalistinen unelma, eli avoin kilpailu ei todellakaan toimi kaikilla aloilla.- Anonyymi
Olisko tuo Bernerin eukko enää elossakaan jos olisi Suomeen jäänyt temppunsa jälkeen.
- Anonyymi
Turussa pimeä taksitoiminta rehottaa, kuten lupiini teiden varsilla. Mullahi ajaa paskakuntoisella autollaan pimeätä taksia senkun ehtii, ja te-viranomaiset laskevat sen ilmeisesti työllistetyksi, jotta saavat sulan hattuunsa ja pistekertymää poliitikoille. Todellisuudessahan tuo potentiaalinen uskonhöyryinen tolpparaiskari tappaa suomalaista ammattikuntaa ja on konkreettinen uhka kaikille naispuoleisee kantasuomalaisille.
- Anonyymi
Rikos on aina rikos, teki sen kuka tahansa.
Nyt puhun kuitenkin täysin eri asiasta. Menkää esim. Turkuun tai Helsinkiin ja jos löydätte edes yhden perinteisen välitysfirmassa olevan taksin jolla on a) uudehko auto b) palveleva kuljettaja c) siisti kuski ja kulkupeli.
Asiaa tarkkaileena voin sanoa että on harvinaisen vähän kriteerit täyttäviä.
Tietenkin suomenkielen osaaminen on ehdoton palveluammatissa. Pointtini on se että onko se ainoa vaatimus?
Miten teidän taksipalvelu eroaa esim jonkun somalin taksista kun asiakkaalla on se vapaus valita auto vapaasti ja ”suomalaiset” taksiyhtiöt ovat huolestuneimpia asian tiimoilta.
Mamujen taksit ovat yleensä vähintään samanhintaisia joten tuskin asiakkaat pelkästään rahaa säästäkseen ovat huolettomia siitä minkä värinen kuski sieltä tulee.
- Anonyymi
Uskokaa jo hyvällä vain persuja äänestämällä voitte enää vaikuttaa kaikki muut puolueet ovat liian korruptoituneita?
- Anonyymi
Persuil muuta keinoa kuin palauttaa kuviot taksialalla entiselleen. Onko edes mahdollista enään?? Ja Tuskimpa moni kuski haluaa vanhan systeemin riesat takasin
- Anonyymi
Asiakkaana haluan vakaan ja turvallisen taksin ja suomalaiset kuskit takaisin. Asiakkaan etu on myös yrittäjän etu, sillä nykyisiä takseja en käytä!
- Anonyymi
Voi pientä... tuskinpa olet ennenkään pirssiä käyttänyt kun on noin pelottavat mielikuvat taksimaailmasta.
Mihin ne suomalaiset kuskit on sitten hävinneet?
- Anonyymi
Entäs sitten jos nainen yöllä ottaa"väärän"taksin ja tulee raiskatuksi? Vieläkö lupia myönnetään paperittomille tulijoille?
- Anonyymi
Suomalaiset kuskit osaa toki varoa tuota, mutta matut saattaa erehtyä, syyttäähän ne pizzakuskejakin kun eivät halua maksua luonnossa.
- Anonyymi
Asiakkas voi ihan täysin valita itselleen sopivan auton jonosta ei kannata nousta epäilyttäävään pirssiin
- Anonyymi
Onneksi edes kadulla on vielä mahdollisuus vaikuttaa, äänestämällä ei voi tehdä mitään enää nykyään.
- Anonyymi
ilmeisesti et jaksa kadullekaan lähteä kun notkut täällä treffipalstalla kovistelemassa.
miten vaikeaa on tajuta että vaikka nimesi saattaakin olla urpo ja tallinna on eksoottisin paikka missä oot käynyt niin et ole ainut joka on oikeutettu ajamaan taksia. näin 2000 luvun maailma toimii
- Anonyymi
Maailman lyhyin laki lienee vainoamisen kieltävä laki.
- Anonyymi
Ei pidä astua mustaan taksiin. Voi löytää itsensä ryöstettynä ja päätä lyhyempänä.
Tarkoitin auton väriä siis hihihi =) - Anonyymi
Vittu, menkööt omaan kotimaahansa yrittämään ja nostelemaan tukia!
Suomi nousuun!- Anonyymi
Monissa maissa tukia ei makseta joten ainoa paikka niiden nostamiselle on täällä
Tästä syystä tää onkin hieno maa, tukia maksetaan myös muillekin kuin sinun kaltaisille isänmääntoivoille - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Monissa maissa tukia ei makseta joten ainoa paikka niiden nostamiselle on täällä
Tästä syystä tää onkin hieno maa, tukia maksetaan myös muillekin kuin sinun kaltaisille isänmääntoivoilleNiinpä, pitäisikin lahjoittaa kaikki maatilat matuille, viljelisivät varmaan paljon pienemmillä tukiaisilla.
- Anonyymi
Voiko hiekkiksellä on muuta nimeä kuin ahmetti tai mohametti?
Miksi ne ei aja taksia siellä mistä lähtivät?
MIKSI NE ON TÄÄLLÄ?
Siltä on kohta kaikki täällä - kuka siellä soti
jos kaikki lähti sotaa karkuun?- Anonyymi
Mikään bisnes ei jatkaisi kovin pitkän aikaa ilman maksavia asiakkaita. Mene lähipitseriaan tai taksitolpalle tarkistamaan asia. Tuhannet suomalaiset maksavat mielellään vapaaehtoisesti näille ahmeteille ja mohammeteille
Mielipiteelläs ei ole kovin paljon merkitystä oikein kenellekään :)
P.s. Ota lapio käteen ja kaiva kuoppaa perinteiselle taksikartellille - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikään bisnes ei jatkaisi kovin pitkän aikaa ilman maksavia asiakkaita. Mene lähipitseriaan tai taksitolpalle tarkistamaan asia. Tuhannet suomalaiset maksavat mielellään vapaaehtoisesti näille ahmeteille ja mohammeteille
Mielipiteelläs ei ole kovin paljon merkitystä oikein kenellekään :)
P.s. Ota lapio käteen ja kaiva kuoppaa perinteiselle taksikartellilleNyt ei ollut kyse taksikartellista vaan
MIKSI NÄÄ HIEKKIKSET EIVÄT OLE
AJAMASSA TAKSIA LÄHTÖMAASSA?
Siellä on kohta täysin tyhjät huudit kun NE KAIKKI ON TÄÄLLÄ.
MIKSI NE ON TÄÄLLÄ?
Suomessa on noin 5-6 miljoonaa ihmistä ja
kaikki palvelut on kohta suunniteltu
siten että kantikset on työttömiä ja nuo
ajaa 2e pv hintaan.
Taksikyytien hinnat oli korivissa
mutta näinkö tää asia hoidetaan? Tuodaan
raiskaajat paikalle ja niille ON TEHTÄVÄ TÖITÄ
TAI NE.....****
(kuten suvakit asian ilmaisi)
Miksi pitää ajaa v'n kalliilla mersulla
kun sen kaikki ylläpito on kallista....vaikuttaa hintoihin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikään bisnes ei jatkaisi kovin pitkän aikaa ilman maksavia asiakkaita. Mene lähipitseriaan tai taksitolpalle tarkistamaan asia. Tuhannet suomalaiset maksavat mielellään vapaaehtoisesti näille ahmeteille ja mohammeteille
Mielipiteelläs ei ole kovin paljon merkitystä oikein kenellekään :)
P.s. Ota lapio käteen ja kaiva kuoppaa perinteiselle taksikartellilleOlisi mukava kun karvakäsien pizzeriat maksaisi myös veroja, mutta kun kaikki rahat menee bemareihin jne.
- Anonyymi
Joidenkin mielestä ei ole ollenkaan rasismia kehoittaa maahanmuuttajia menemään takaisin sinne mistä ovat tulleetkin. Kuten eräs valtiojohtajakin esimerkillisesti kehoitti. Perusteena on se, että jos ei ole niitä tänne koskaan halunut niin miksi pitäisi hyväksyä niiden täällä oloa esim. somalien? Miksi luopua maahanmuuttoon kriittisesti suhtautuvista näkemyksistään pelkästään siksi että, jotkut tulkitsee/katsoo niiden olevan rasismia. Ei tod. mitään järkeä. Etenkään jos ei muutenkaan tee asioita mielellään asioita niinkuin joku muu on päättänyt vaan on itsenäinen ajattelija muutenkin.
Ei ole mitään Suomen linjaa on vain Hallituksen linja joka ei ole koko kansan hyväksymä linja esimerkiksi kotimaan tai eu-politiikassakaan. Ei ole sillä tavalla yhteisiä arvopohjia kuten hallitus antaa ymmärtää / valehtelee.- Anonyymi
Kuulostat netin itseoppineelta ö-luokan poliitikolta
- Anonyymi
Silloin olet itse varmaankin ö-luokan kansalainen.
- Anonyymi
On liian helppoa nimetä itse aiheutettuja ongelmia vain rasismiksi?
- Anonyymi
On liian helppo kirota kaivattua uudistusta kaikin keinoin koska bisnes ei ole enään itsestäänselvää ja täytyy skarpata kilpailussa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On liian helppo kirota kaivattua uudistusta kaikin keinoin koska bisnes ei ole enään itsestäänselvää ja täytyy skarpata kilpailussa?
Ei näitä "uudistuksia" asiakkaat tai taksarit kaivanneet vaan Kepu berneri...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On liian helppo kirota kaivattua uudistusta kaikin keinoin koska bisnes ei ole enään itsestäänselvää ja täytyy skarpata kilpailussa?
Siinä menee monelta taksarilta talot ja työt alta kiitos kepuille?
- Anonyymi
Älä muuta viserrä!
- Anonyymi
Metrokin tehtiin, vaikka asiakkaille bussi oli parempi. Mamuja otetaan, vaikka haitat suomalaisille ovat jo nyt merkittävät. Sähköverkot myytiin ulkomaalaisille, joille nyt maksetaan korkeita maksuja ikuisesti. Fosfaattikaivokset annettiin pilkkahintaan pois ja nyt maksetaan itsemme kipeiksi omista lannoitteistamme. Mitähön Rinne myy ja antaa pois? Varmaan vesivarat ja liikenneväylät.
Tässä maassa on paljon mätää ja epäisänmaallisia päättäjiä! Vaikka kansa ehkä ansaitsisikin pitää kotimaansa, niin päättäjät lahjoittavat sen vähävähältä vauhtia kiihdyttäen vieraille kansoille, pois suomalaisilta. Vaikuttaa siltä, että pääosa kansanedustajistammekin on ns. "hyödyllisiä" idiootteja Ruotsin kaltaisen, nopeasti islamisoituvan ja jo lähes sotatilassa väkivaltaisten maahanmuuttajien takia olevan maan tavoin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siinä menee monelta taksarilta talot ja työt alta kiitos kepuille?
Niinpä! Surullista tämä on :(
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei näitä "uudistuksia" asiakkaat tai taksarit kaivanneet vaan Kepu berneri...
Vanhanen sen akan toi myötänsä sieltä perse asia liitosta. Kai PuujalkaMatti sai jotain palkinnoksi. Berneri sai hammasremontin ja taksi toiminnan sekaisin.
- Anonyymi
Suora numero tutulle ja turvalliselle taksarille alkaa olla nykypäivää?
- Anonyymi
Suomalaiset, rehelliset taksimiehet:
ANTAKAA ASIAKKAALLE AINA KÄYNTIKORTTINNE! - Anonyymi
KYLLÄ! Soittipa mihin tahan sa taksivälitykseen niin ei voi tietää millanen kuljettajan saa. On parempi soittaa suoraan samalle tutullr autolle!!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomalaiset, rehelliset taksimiehet:
ANTAKAA ASIAKKAALLE AINA KÄYNTIKORTTINNE!Siitä käyntikortista olisi paljon apua kun voisi olla varma turvallisesta kyydistä.
- Anonyymi
Keput yhtä kuin ketkut vetävät aina välistä ja tavallinen duunari kärsii...
- Anonyymi
Onpas n ollu iso ekolooginrn teko taksiuudistus elipä uudet taksi yrittäjät turhaaa tyhjäkäynnit pidä päiävät pitkät tolpalla
- Anonyymi
Kokemus ulkolaisesta taksista ryöväävät ottavat törkeän liian paljon taksikyydisyä . Tulevat ryöväämään tännesuomeen ihmisiä . Kyllä mielummin rehellisen suomalaisen taksikuskin otan kuin ryöväri ulkomaisen. Voin näin sanoa kun on kokemus. Turusta Raumalle maksoi 179 euroa yksi matkustaja kyydissä
- Anonyymi
Kyllä te olette näyttäneet selvästi että ette ole luotettavia. Kun huijaus ja muu rikollisuus on pääelinkeinona.
- Anonyymi
Matu takseihin ei kenenkään pidä mennä. Menisivät omiin maihinsa valittamaan. Taksin voi valita..
Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse824627Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093837Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1763627Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.642070Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.781268- 1291132
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1441069- 49979
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä26891