USA:n Imperiumin romahduksen hetki lähenee

Anonyymi

Onko Iranin vastainen sotaretki lopullinen "lopun alku"? Vai väänytääkö Kiina Usalta niskat nurit upottamalla dollarin johtavana reservivaluuttana? Pörssissä hermostunut tilanne ja Usan Liittovaltion budjettivaje ennen tulevaa taantumaa yhä 4.6% kansantulosta. Kiina, Venäjä ja Iran hamstraavat kultaa itselleen ja kiristävät silmukkaa Usan kaulan ympärillä

4

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Veikkaan, että erinäinen määrä impperialisteja on Irakista lähtenyt - ei takaisin usaan vaan - tuonpuoleiseen. Siihen viittaa myös suomalaisten pikainen kotiuttaminen. Valtamediahan vaikenee suunnitelmallisesti Irakin tapahtumista mutta selvää on, että saudi-arabian kaltaista tyrannia impperialisti ei ole kyennyt Irakiin luomaan. Ja kun enemmistö on shiioja irakissakin, joita Iran ilman muuta ja täysin oikeutetusti tukee, on impperialisti alueella helisemässä. Onhan se äärimmäisen vihattu rosvo alueella. Aina ampuvat selkään, kun vain mahdollista.

      Tästä syystä impperialisti yrittää uhitella mutta nyt yksin nähtävästi, kun ei nuo "liittolaiset" ja perseennuolijatkaan ei enää riveihin jonota.

      Haans

    • Kai on päässyt Vietnam unohtumaan.

      • Anonyymi

        Niin, Vietnamista tuli lähtö, ennen muuta Kiinan myötävaikutuksella !

        Mutta ei ole epäillystäkään siitä, etteikö impperialisti yrittäisi nyt saada haltuunsa Saudi-diktatuurin tapaan muut MERKITTÄVÄT öljyvaltiot alueella.
        Irakissa jo samaa saudi-mallia yritetään mutta kun suomalaisetkin vetivät kätyrinsä pois, kertoo se vain sen, että Irakikaan EI ole impperialistin kuristusotteessa vaan rimpuilee siitä irti. Iranhan on vapaa.

        Venezuela samoin, vapaa.

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/15658173/jenkeilta-tulee-lahto-irakista!


    • Anonyymi

      Joko vihdoin Trumpistakin tulee kunnon presidentti ja yhdistää kansansa aloittamalla sodan.Obama sentään ansaitsi nobelinsa hyökkäämällä kuuteen maahan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      70
      4505
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3759
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      119
      3412
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      35
      1958
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      88
      1202
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      93
      965
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      125
      922
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      905
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      827
    Aihe