Paavali kertoo ennen olleensa fanaattinen eikä sokeutensa tähden nähnyt sitä, mutta sitten Jeesuksen nimissä hänen silmänsä avattiin ja hän näki uskonkiihkosta. Saulin vihasta tuli Paavalin rakkautta. Kristinusko tarkoittaa juuri tätä. Rakkautta. Kristityillä ei ole muuta Jumalaa kuin sosiaalinen oikeudenmukaisuus ja se on Rakkaus. Rakkaus, se on suurin. Ja ilman sitä millään ei ole väliä eikämillään ole merkitystä. Tarvitaan Rakkaus.
Fanaattinen Saul
4
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Ja Jumalan Rakkaus on hyvin usein, syntistä kohtaa kovin kovaa tässä ajassa.
Kuten Tiedät mitä kaikkea Jeesus lupasi meille, jotka seuraamme Häntä.
miten on, mitä arvelet, mitä Jumalan Rakkaus on? - Anonyymi
Hyvä aloitus. Oikeaoppisuus kristillinen moraali - rakkaus = farisealaisuus.
Tässä vielä tieteellinen määritelmä
"Aivoissa romanttinen rakkaus toimii huumeriippuvuuden lailla ja sumentaa järjen."
"Tutkimuksissa on havaittu, että rakastuneen aivoissa aktivoituvat samat alueet kuin kokaiinin vaikutuksen alaisina. Hormonaalinen muutos ihmisessä on valtava. Se yhdistyy mielihyvään, päämäärän tavoitteluun, luovuuteen sekä voimakkaisiin tunteisiin.
Varsinaiset tunteet, kuten ilo, suru tai hämmennys vaihtelevat nopeasti, mutta romanttinen rakkaus voi kestää muutaman vuodenkin, kunnes se loppuu tai korvautuu pitkäkestoisella kiintymyksellä.
Aivokuvauksissa on havaittu myös, että romanttiseen rakkauteen liittyvät eri aivoalueet kuin tunteisiin.
– Aivoissa on hirveä välittäjäaineiden sekamelska. Pelkästään rakkauden kohteen ajatteleminen heikentää etuaivolohkon toimintaa, minkä vuoksi rakastunut tekee päättömiä asioita. Rakastuminen pistää oikeasti nupin sekaisin, Rantala summaa."
https://yle.fi/uutiset/3-8662216- Anonyymi
Viha on paljon voimakkaampi tunne. Siitä saa lisää voimaa, se voimauttaa. En ymmärrä itsekkään miksi ventovieraita pitäisi rakastaa. Rakkaus on kaikkein turhin tunne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1134802Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293493No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452420- 501538
- 361473
- 391349
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv231212- 141202
- 1651079
- 271078