70-luvulla lasten suurin hitti oli Johny Weissmullerin tähdittämät Tarzan elokuvat. Melkein joka vuosi ne näytettiin. Miksi moneen vuoteen ei enää ole näytetty?
Miksi Tarzan elokuvia ei enää näytetä?
Anonyymi
3965
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Niissä on liian stereotyyppinen suhtautuminen N-ihmisiin.
Joo, Naisihmiset kuvataan avuttomina...
No ne olisikin sopivaa katsottavaa persuille. Oikeisiin elokuviin ei persun kyvyt riitäkään.
Mitä ne oikeat elokuvat ovat mielestäsi?
Uuno Turhapuroja tietenkin.
Sekä tietenkin mustia mannerheimejä, ja homo- sekä pedo-pornoa?
Koska lait ei koske suvakkeja!
Onko ideat jo loppunut ku persut piti liittää tähänkin? Eikö pienessä elämässäsi pyöri muuta kuin persuja? Olet säälittävä.
Pyörii mun elämäs kuunatsejaki.
eipä tuota hoilotusta ikävä ole,
sama kaava siellä aina, joku nainen tipahtaa veteen ja tämä hoilottaa ja heilahtaa liaanilla veteen,
pari puukon iskua krokotiilille ja tyttö turvaan.. sitten jyystää jossain puskassa palkintoaan,mikä jää tietysti kameran ulkopuolelle ja .. mutta kyllähä se niin oli siellä..
Animaatio elokuva on tullut.
Tosin ei John Waynen elokuvia ole tullut myöskään
Tartsania ette tule näkemään enään elokuvissa ettekä muuallakaan. Syy on sama, jonka vuoksi eräs Pekka ja Pätkä elokuva on ikuisessa esityskiellossa: näissä elokuvissa on yhteistä se, että molemmissa elokuvissa esiintyy tunnistettavissa olevia alkuperäisiä viidakon asukkaita.
Vanhat Tarzan elokuvat näytti sen, millaisia mustat ja heidän roolinsa oli aikoinaan. Miksi sitä pitää peitellä?
Ei mitään tekemistä nykyajan kanssa.
YLEllä ollaan rasisteja, kun haluavat sensuroida tummempi-ihoiset pois ruudusta.
Sensuuri kertonee, että n ekrut on tyhmiä.
Turhapuro vaan näytetään valkoisen heteromiehen prototyyppinä ja nauraa kätkätetään päälle rasistisesti.
Mä taas näkisin asian niin, et Turhapurous on se valkoisen lihaasyövän heteromiehen ultimate goal?
1. Saada nykyään vielä vaimo, joka osaa jopa kokata.
2. ... ja siivota, ja muutenkin pitää huusholli kunnossa.
3. Samalla kun itte saa vaan löhöillä sohvalla. *köh*Rankan työ-, tai yleisemmin työnhaku-, päivän jälkeen.
4. Rikas appiukko on toki ihan tavoiteltavan arvonen asia kenelle tahansa.
5. Saada vonkailla muita naisia ilman omantunnon tuskia.
6.Ja ennenkaikkea, syödä hyvin sitä mitä haluaa niin usein kun haluaa!
Harva meistä vissiin saa elämässään kaikki 6 noista tavoitteista täytettyä? Ainakaan kaiken aikaa.
Tarzan takaisin ruutuun ja äkkiä
Tarzania ei saa näyttää mutta uskonto kanava näytti piirretyn jossa jeesus paransi sairaan. Musta mies muuttui siinä valkoiseksi. Tuota voi sanoa jo ohjelman pahaksi, mokaksi.
Musta homo muuttui valkoiseksi heteroksi.
Täydellinen parantuminen.
aika hauska
Täytyy vaatia yleä näyttämään
johny w eikö välil kives näkyny ku kyykyssä kävi tai muna heilahti näkyvii kangasrievu alta
Onkos Taezan - kirjat poistettu jo kirjaston hyllyiltä? Ennen ne oli nuorten kirjahyllyssä.
Minäkin luin nuorena kaikki Tarzan-kirjat. Teini-ikäistä ne kiinnosti kummast joskus 1960-luvulla!
Tarzan elokuvat olivat tosi hyviä, nuorena niitä katseltiin innolla.
Nykynuorillakin on oikeus nähdä Weissmullerin Tarzan elokuvat.
Kulttuuriimme on muuttunut. Tarzan elokuvat ja kirjat ovat niin monikulttuurisia, että ne eivät sovi enään meidän nuorisollemme. Niistä saa toisenlaisen käsityksen afrikkalaisten elämästä, kuin mitä meille nyt kerrotaan. Ne voisivat kiihottaa kansakuntaa vastaan. Tosin en tiedä, mitä kansakuntaa.
70-luvulla ilmestyi loistava sarjakuva Karzan. Oli porno sarjakuva. Googlettamalla löytyy.
https://www.huuto.net/kohteet/aikuisten-sarjakuva-1979-3-karzan/497394708
Arvokkaitakin. Tsekatkaa ullakkonne.
Vanhojan sarjisten hinnat on nousussa.
Haittaako jos jotenkin mysteerisellä tavalla on sivut Liimautuneet kiinni toisiinsa?
Ei se haittaa, laita tänne eduskuntaan vaan.
Pekka
Löytyy onneksi elokuvakokoelmista dvd:nä niin Pekka ja pätkä kereinä ja upea peltinen boxi, missä kaikki Weismyllerin tartzanit. Katson niitä ihan milloin huvittaa ja siihen ei suvakki pääse nokkaansa kopauttamaan, Piste.
Tarzan elokuvat ovat hyökkäys edistyksellistä holistista naismaailmankuvaa kohtaan. Nainen Jane on alisteisessa asemassa verrattuna miespuoliseen Tarzaniin, joka on myös perusafrikkalaisiin nähden valta-asemassa, apinoista ja muista eläimistä puhumattakaan.
Millä oikeudella Tarzan esim. ratsastaa villinorsulla?
Suomen edistykselliset voimat eivät voi suvaita tällaista suvaitsemattomuutta ja kielteisen kuvan esittämistä afrikkalaisista maahanmuuttajista.
Myös heteroseksuaalinen suhtautuminen, jossa naisiin suhtaudutaan seksuaalisina objekteina, on läpitunkevaa ja iljettävää. Homoseksuaalinen rakkaus loistaa poissaolollaan.
Siksi Tarzaneita ei esitetä enää tv:ssä ja harkittavana edistyksellisissä piireissä on näiden heteroseksuaalisiin suhteisiin yllyttävien elokuvien totaali kielto Suomessa.
Antti Rinteen hallitus tulee viemään tämänkin asian maaliin
Cheetahia ikävä
mii Taazan juu zein
Siksi koska se edustaa menneisyyden ahdasta sovinistista kulttuuria. Siinä valkoinen heteromies on sankari, joka pelastaa naisen sivistymättömiltä apinoilta. Nykykulttuurissa naista uhataan päänirrottamisella ja nainen saa turvaa apinoilta turvakodista. Se on sivistynyttä ja rikkautta.
Aloittaja juntti voi kattoa niitä netistä
Ne oli aika raakoja siihen aikaan, valkoinen sidottiin ristiin viritettyjen palmujen väliin ja sitten palmut vapautettiin, siinä äijä sit repeytyi kappaleeksi ja musta kansa hurrasi.