Vapareilla on sama tavoite kuin kirkolla taas kerran. Kirkko on sitoutunut fossiilittomuuteen ja hiilineutraalisuuteen vuoteen 2030 mennessä. Vaparien mielestä tämä onnistuu parhaiten siten, että kirkko lakkaa olemasta. Kirkkoa avustetaan tässä tehtävässä mm. eroakirkosta.fi-palvelulla.
Vaparit ja kirkko taas yksimielisiä!
3
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Vapaa-ajattelijain liitto haluaa poistaa kirkon julkisoikeudellisen erityisaseman. Sen jälkeen kirkon olemassaolo kehittyy omaehtoisesti kirkon vanhojen ja uusen jäsen pohjalta. Liitto edistää sekularismia, tavoitteena on paitsi maallinen valtio myös maallinen yhteiskunta. Se toteutukoon kuitenkin uskonnon ja katsomuksen vapauden vallitessa.
- Anonyymi
Suomessakin kirkko pyörittää miljardin euron vuotuista koneistoaan palvoessaan mielikuvitusolentoaan. Kyseisen olemattoman mielikuvitusolennon palvonta on mitä törkein ympäristörikos, joka tuottaa sivutuotteena massiivisen määrän ympäristölle haitallista hiilidioksidia. Kirkko ei tuota mitään muuta kuin saastetta. Tälläinen toiminta pitäisi kriminalisoida välittömästi.
- Anonyymi
Mitenkäs nämä kaksi tahoa aikovat päästä eroon fossiileista? Eikös ikärasismi ole kiellettyä Suomessa? Eikä sille mitään voi jos fossiilit päästävät päästöjä toisinaan, ihan normaalia tuokin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984822Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143952Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113850Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1192257Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575781980Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801366- 1371324
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1681296En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5461178- 531135