Kun on itsellä sellainen mielipide, ettei hyväksy homoseksuaalisuutta, niin pitääkö olla huolissaan omasta turvallisuudesta sen takia?
Kun suvaitsevaisuus on varmaan yhä enenevässä määrin trendisana, niin sisältyykö siihen se, että kun suvaitaan KAIKKI niin suvaitaanko/ hyväksytäänkö myös ne, joilla on eri mielipide suvaitsevaisuudesta? Vai kumoaako se sanan merkityksen?
Huhhuh! Syvällistä..
Pitääkö pelätä?
4
150
Vastaukset
- Anonyymi
Tuossa pitää erottaa kaksi eri asiaa: mielipide ja se mitä siitä mielipiteestä seuraa tekojen tasolla.
Saat luonnollisesti olla vaikkapa homoista mitä mieltä tahansa. Se on sinun asiasi. Mutta jos tuo mielipide saa sinut teoissasi jotenkin syrjimään homoja tai kohtelemaan heitä epäystävällisesti niin se on jo toinen asia ja siitä sinua voidaan paheksua.
Mielipiteiden siis pitäisi olla pääasiassa asioita jotka säätelevät sinun omaa elämääsi, ei muiden. Jos et pidä houdesta tai homoista niin elä niin heteroa elämää kuin ikinä haluat mutta älä mielipiteidesi takia vaadi muita elämään jotenkin eri tavalla kuin he haluavat.
Suvaitsevaisuus siis suvaitsee erilaisuutta myös silloin kun erilaisuus on suvaitsemattomuutta mutta ei suvaitse sitä että rajoitetaan muiden oikeutta elää omaa elämäänsä. Minä siis esimerkiksi kyllä suvaitse sinut juuri niin suvaitsemattomana kuin sinä olet mutta en sitä että sinä yrität päättää miten minun pitää elää koska sellaista oikeutta sinulla ei ole.- Anonyymi
"Minä siis esimerkiksi kyllä suvaitse sinut juuri niin suvaitsemattomana kuin sinä olet mutta en sitä että sinä yrität päättää miten minun pitää elää koska sellaista oikeutta sinulla ei ole."
Eli suvaitsevaisena sinulla kuitenkin on oikeus päättää, miten sellaisen, jota sinä suvaitset suvaita, pitää elää...?
- Anonyymi
Minua ei kiinnosta muiden suvaitsemiset...
Muistakaa nämä kaksi Jeesuksen ohjetta:
"On sellaisia, jotka äitinsä kohdusta saakka ovat avioliittoon kelpaamattomia, on toisia, joista ihmiset ovat tehneet sellaisia, ja on niitä, jotka itse, taivasten valtakunnan tähden, ovat ottaneet osakseen naimattomuuden.
Joka voi valita tämän ratkaisun, valitkoon."
"Mies kylvi peltoonsa hyvää siementä. Mutta kun kaikki nukkuivat, hänen vihamiehensä tuli, kylvi vehnän sekaan rikkaviljaa ja meni pois.
Kun vilja nousi oraalle ja alkoi tehdä tähkää, rikkaviljakin tuli näkyviin.
Työmiehet menivät silloin isäntänsä luo ja sanoivat hänelle:
'Herra, etkö sinä kylvänyt peltoosi hyvää siementä? Mistä siihen on tullut rikkaviljaa?
Isäntä sanoi heille: 'Se on vihamieheni työtä.'
Miehet kysyivät silloin häneltä: 'Tahdotko, että menemme kitkemään sen pois?' 'En', hän vastasi, 'te voitte rikkaviljaa kootessanne nyhtää sen mukana vehnääkin
.
Antakaa niiden kasvaa yhdessä elonkorjuuseen asti, kun sen aika tulee, minä sanon korjuuväelle: Kootkaa ensin rikkaviljaa ja sitokaa se kimpuiksi, että se poltettaisiin. Mutta vehnä korjatkaa aittaani."
Antakaa niiden yhdessä nauttia niin auringon kuin sateenkaarenkin alla elonkorjuuteen saakka.
Tämän saneli Saatana Paavalille:
"Ettekö tiedä, että vääryydentekijät eivät saa omakseen Jumalan valtakuntaa?
Älkää eksykö! Jumalan valtakunnan perillisiä eivät ole siveettömyyden harjoittajat eivätkä epäjumalien palvelijat, eivät avionrikkojat, eivät miesten kanssa makaavat miehet, eivät varkaat eivätkä ahneet, eivät juomarit, pilkkaajat eivätkä riistäjät"
Tämä on Jeesuksen ilmoitus:
"Ulkopuolelle jäävät koirat ja noidat, irstailijat, murhaajat ja epäjumalien palvelijat ja kaikki, jotka rakastavat valhetta ja noudattavat sitä."
https://www.facebook.com/teuvo.suni
Tämä on Jeesuksen ilmoitus
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1183120Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk612795Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352172Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1032098Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1271952Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441931Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.101142Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas67974Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville11908Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu77880