https://www.is.fi/politiikka/art-2000006114680.html
Tätä kirjoitustani ilta-sanomat ei voineet julkaista, koskien persujen nuorisojärjestön kuvallista juttua
"Toivottavasti tämäkin kirjoitukseni julkaistaa, vai onko tämä hyökkäys kansanryhmää vastaan ja rasistinen!
Jos tuet otetaan pois näin pienestä kirjoituksesta, niin se on jo mielivaltaa. Tämähän ei ole nuorisojärjestön yksimielinen kanta, vaan yksittäinen kuvallinen heitto. Ei pidä olla niin kauhian pikkumainen. Kyllä maailmaan mielipiteitä mahtuu. Täytyy nyt saada hiukan tuoda jokaisen mielikuviaan esille."
Mitähän tässäkin on sellaista mitä ei voi julkaista. Ilta sanomissa ja hesarissakaan ei enää mene läpi mikään, joka on hiukankin arvosteleva suomen sananvapautta tai muun maan matuja.
Lehtien mielipidepalstaoja -kommentteja- pidetään niin sovinnollisina että ei sieltä tahdo mennä mikään läpi. Nyt luokitellaan vihapuheeksi vähänkin kritisoiva mielipide ja se raakataan kylmästi pois.
Vihapuhe kanppanja on saanut taas sellaset mittasuhteet että sananvapaus on mennyt kokonaan tavalliselta kansalaiselta. Jo on maailma mallillaan!
ilta-sanomat rasistinen ja sananvapautta riistävä
Anonyymi
1
92
Vastaukset
- Anonyymi
Sananvapaus tuntuu kyllä nykyään koskevan lähinnä Persuja. Heidän pitäisi saada sanoaihan mitä vain koska eihän se mitään pahaa tarkoita. Mutta jos kutsut Persua rasistiksi hänen sanomisiensa takia niin johan Persu raivostuu koska eihän ketään nyt sentään rasistiksi saa sanoa! Siinä menee sananvapauden raja!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun493311Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5432037Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171950Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si821917- 201578
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431508- 281386
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901349Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1281287UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1131195