"Oikeusistuin tuomitsi torstaina vanhemmat vankilaan Ruotsia kuohuttaneessa tapauksessa, jossa pikkulapsi oli kuolla aliravitsemukseen".
https://demokraatti.fi/jarkyttava-tapaus-kuohuttaa-ruotsissa-puolitoistavuotias-tytto-oli-kuolla-koska-vanhemmat-pitivat-lasta-nalassa/
Lapsen vanhemmat ovat vegaaneja. Isä kertoi tytön saaneen rintamaitoa, mutta eläneen sen lisäksi vegaanisella ravinnolla.
Vanhemmat olivat antaneet lapselle muun muassa riisiä ja perunoita. He kiistivät kohdelleensa lastaan kaltoin ja sanoivat, että tämän huono vointi johtui vatsataudista.
”Universumi pitää huolen meistä”
Kuulusteluissa paljastui, että lapsen äiti oli kuulunut liikkeeseen, jonka edustajat uskovat voivansa elää pelkällä ilmalla – eli ilman ruokaa tai vettä. Nettivideolla nainen kertoi olleensa viikon syömättä ja juomatta.
– Tässä ei ole kyse vain minusta. Tässä on kyse rakkaudestani kaikkia maailman olentoja kohtaan, nainen sanoi videolla ruotsalaismedian mukaan.
Perhe oli elänyt kiertolaiselämää ilman vakituista asuntoa. Kun poliisi kysyi, miten he elättävät itsensä, nainen sanoi, että ”universumi pitää huolen meistä”.
Isältä oli kysytty, olivatko vanhemmat antaneet lapselle vitamiineja tai muita ravinnelisiä.
– Ei, hän sai auringonvaloa, naurua ja halauksia, isä kertoi.
Vanhemmat tuomittiin törkeästä vammantuottamuksesta kolmen kuukauden vankeuteen sekä maksamaan tyttärelleen vahingonkorvauksia 60 000 kruunua (noin 5 600 euroa).
Lapsi otettiin huostaan sairaalassa, ja hän on sittemmin toipunut koettelemuksistaan. Kun tutkintavankeus otetaan huomioon, vanhemmat ovat jo suorittaneet tuomionsa. Seuraavaksi perhe muuttaa yhdessä perhekotiin, jossa sosiaalityöntekijät valvovat heitä.
Myöhemmin päätetään, saavatko vanhemmat lapsen takaisin pysyvästi.
Ruotsissa vegaani vanhemmat kolmen kuukauden vankeuteen
Anonyymi
6
60
Vastaukset
- Anonyymi
Ihmeellinen uskonto tuokin
- Anonyymi
Lapsi pois noilta. Lapsi elää pelkällä ilmalla ja halauksilla...ei stna.
- Anonyymi
Sai hän myös auringonvaloa !
- Anonyymi
Vihreä aate on perseestä.
- Anonyymi
Arvopohja ilmastonmuutos.
- Anonyymi
Kaikella se Luoja peltojaan lannoittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial201761Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1441738Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3181413Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221108Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2091102- 1391048
- 285975
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3945- 11945
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49898