https://yle.fi/uutiset/3-10797605
Juoppo-Juncker taas kerran osoitti hölmäytensä, röyhkeytensä ja Euroopan maiden, kansojen ja kulttuurien vastaisuutensa.
Hänen mukaansa populistit ja nationalisti ovat ihan tyhmiä, kun rakastavat maitaan!!?? Huhhuh! Uskomatonta???
Lisäksi hän sanoi, että nationalistit/populistit " eivät halua olla solidaarisia kaukaa tulleille"!? Siis pitäisi olla matuille solidaarisempi kuin omalle kansalle???
Eikö olekin "kaukaa tulleet" naurettava ilmaus laittomille maahantulijoille? ;-)
Junkerin käsittämätön lausunto!?
21
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Niinpä. Noita Brysselin eliitin aivopieruja ei voisi uskoa todeksi ellei itse EU-pravdat niistä kertoisi.
- Anonyymi
Kertokaapa palstan vakioeunukit, oletteko smaa mieltä Junckerin kanssa?
Onko siis teidänkin mielestä tyhmää rakastaa omaa maataan, kansaansa, kultturiaan, uskoaan ja kieltään? Perustelut lisäksi jos mielestänne ON! Kielteinen vastaus ei tietenkään tavitse selitystä. Vai mitä?
Olisi ihan kiva lukea, kuinka kiemurtelette kysymyksen johdosta... ;-) - Anonyymi
Täytyy kyllä IHMETELLÄ miten Juncer sanoo tyhmäksi ihmisiä jotka eu -maissa yhteesä on aika iso määrä kansaa. Minä tyhmä nainen Suomesta olen aina äänestänyt PS laisia enkä tunne itseäni tymäksi , ainakaan koulutuksen taustasta.
Käydäänpä läpi kohta kohdalta.
1: Tyhmät nationalistit
On fakta, että älykkyys ja nationalismi korreloivat käänteisesti. Hieman raflaava, mutta asiasisällöltään oikea luonnehdinta.
2: Juncker pitää populistipuolueita uhkana Euroopan solidaarisuudelle
Jos populistipuolueilla tarkoitetaan nationalistisia populistipuolueita, niin tämä on tietysti fakta. Nationalistit ovat antisosiaalisia ja pyrkivät lisäksi hajoittamaan Euroopan yhtenäisyyttä.
3: Meidän tulee olla solidaarisia niille, jotka ovat meitä huonommassa tilanteessa
Tämä on sivistysvaltion kulmakiviä. Aate, jolle Suomeakin on rakennettu sodista lähtien. Nationalisti, joka tätä vastustaa, ei ole (ainakaan pelkästään) tyhmä, vaan epärehellinen.
4: Junckerin mukaan negatiivisia joukkoja on aina helpompi saada liikkeelle kuin positiivisia
Näinhän se näyttäisi olevan. En ole lukenut asiasta tutkimusta, joten varmuudella en voi sanoa suuntaan tai toiseen.
5...: Brexit voi venyä, britit sekoilevat, May on mukava
Kyllä, kyllä, en tiedä.Korjaan:
> Nationalistit ovat antisosiaalisia
Piti sanomani: antisolidaarisia. Voivat kyllä olla antisosiaalisiakin. Tiedä sitten...Kiitos. Aina mukavaa kun joku tunnustaa hävinneensä väittelyn, siirtymällä asiasta keskustelusta haukkumaan keskustelukumppaneita.
Toki persujen ja muiden rajakkien kanssa jutellessa tätä tapahtuu niin usein, että voitonhuumaan tottuu.- Anonyymi
Rotan korvienväliä on kai pesty eu-pulloharjalla ja huuhdeltu likavedellä. Muuten ei tuollaista virusta voi saada.
Direktiivi pesuri on porakoneeseen liitetty pulloharja. Anonyymi kirjoitti:
Rotan korvienväliä on kai pesty eu-pulloharjalla ja huuhdeltu likavedellä. Muuten ei tuollaista virusta voi saada.
Direktiivi pesuri on porakoneeseen liitetty pulloharja.Kiitos, mutta yksi kerta olisi riittänyt.
- Anonyymi
TheRat kirjoitti:
Kiitos. Aina mukavaa kun joku tunnustaa hävinneensä väittelyn, siirtymällä asiasta keskustelusta haukkumaan keskustelukumppaneita.
Toki persujen ja muiden rajakkien kanssa jutellessa tätä tapahtuu niin usein, että voitonhuumaan tottuu.Kiitos sinulle tai jollekin muulle eunukille, kun poistit kommenttini!
Nimittäin tällä foorumilla poistetaan avauksia vain sen takia, että ne ovat LIIAN asiallisen teräviä.
Joten kiitos tunnustuksesta! ;-)
- Anonyymi
kuten hitlerkään ei , ja varsinkaan muiden maita.
- Anonyymi
Niinpä. Bryselin eliitti onkin täynnä punanatseja!
- Anonyymi
Joo, ei ole! Euroopan suurin puolue on ollut pitkään Euroopan kansanpuolue EPP, joka on oikeistolainen puolue.
Luettele ne Brysselin punanatsit - helppoa, jos Brysseli on niitä täynnä.
Aloittajan kysymykseen:
Sillä ei ole oikeastaan vitunkaan väliä, mitä Jean-Claude Juncker sanoo CNN:n haastattelussa. Vaalit ovat sunnuntaina ja Junckerin työ on loppusuoralla. Hän hoiti oman tonttinsa asiat erinomaisesti - se minkälainen julkisuuskuva hänellä on, on aivan yhdentekevää. Komission seuraava puheenjohtaja on Frans Timmermans tai Manfred Weber, joten annetaan Junckerin kiukutella ja jatkaa kohti ansaittuja eläkepäiviä.
Komppaan TheRat:in näkemyksiä nationalisteista.
Polarisoituvassa ja blokkiutuvassa maailmassa, jossa taloudellinen ja poliittinen epävarmuus koko ajan lisääntyvät, tarvitaan yhteistyötä. Vain idiootit haluavat hajottaa Euroopan unionia, etenkin, jos EU:n rakenteiden purkamista perustellaan hallitsemattomalla maahanmuutolla ja islamisaatiolla. Koko EU:n alueelle tuli viime vuonna vain 20 000 turvapaikanhakijaa. Se on pisara meressä.
- Anonyymi
Eu on kommunismi sanoitte mitä tahansa.
- Anonyymi
jup.. nEUvostoliitto siirtyi vain lännemmäksi.
- Anonyymi
Kannattaisi kuitenkin käydä peruskoulua pidemmälle kuin T.H. ennen kuin alkaa pätemään. Kommunismi on hyvin selvästi määritelty käsite, eikä sen sisältö muutu miksikään väärintulkitsemalla.
- Anonyymi
Tänne vain kaikki elämään ilmaiseksi, tähän Suomen tuleva, uusi hallitus haluaa meidät viedä...
- Anonyymi
Nehän kaikki elää jo täällä.
Me kaikki ollaan Euroopan unionin kansalaisia. Oletteko huomanneet,
että Euro on raha suomessa ? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nehän kaikki elää jo täällä.
Me kaikki ollaan Euroopan unionin kansalaisia. Oletteko huomanneet,
että Euro on raha suomessa ?europa euro. . ja valitettavasti ilman taloustietäjien, ekonomien ym tietäjien kansanäänestystä.
- Anonyymi
Juopon suusta totuus kuullaan eli se on eun tavoite ja suomessa jo käynyt toteen.
- Anonyymi
Euroopan unionin kannattajat ovat nyt varmasti mielissään tämän kyseisen Jean claude Runkerin puheista:)
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1742618Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19747Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait220734Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678