Persut inhoavat EU:a ja rakastavat Venäjää!

Anonyymi

Yrjö Rautio:

PERUSSUOMALAISTEN eduskuntaryhmää nyt johtava Ville Tavio ilmaisi puolueensa inhon EU:ta kohtaan viime joulukuussa tavalla, jota on vaikea ylittää. ”Federalistit luovat vain uudenlaista Neuvostoliittoa EU:sta. He luovat uudenlaista natsi-Saksaa, EU:n globalismi on vain fasismia uudessa muodossa”, hän sanoi eduskunnan täysistunnossa.

Puolueen varapuheenjohtaja Juho Eerola sanoi viime vuonna Verkkouutisten haastattelussa tuomitsevansa Krimin miehityksen, mutta hyväksyvänsä kuitenkin Krimin osaksi Venäjää. Hän vaati Venäjää vastaan asetettujen talouspakotteiden purkua.

Varapuheenjohtaja Laura Huhtasaari aiheutti suurta hämminkiä toissa kesänä toteamalla Twitterissä, ettei ”kukaan pysty auttamaan Suomea, jos Putin tulee tänne”. Jäi epäselväksi, tarkoittiko hän, ettei meidän kannata edes yrittää puolustautua vai toivottiko hän naapurin sotavoimat suorastaan tervetulleeksi.

Kansanedustaja Tom Packalén vakuutti viime vuonna Ylen A-talk-ohjelmassa Venäjän syyttömyyttä Salisburyn hermomyrkkyiskuun ja hollantilaisen matkustajakoneen alas ampumiseen Ukrainan yllä.

YLI PUOLET Ilta-Sanomien vaalikoneeseen vastanneista perussuomalaisten EU-ehdokkaista oli täysin samaa mieltä väitteen kanssa, että ”Suomen tulisi panostaa Venäjä-suhteiden kahdenväliseen hoitamiseen EU:n sijaan”. Loputkin yhtyivät väitteeseen ainakin osittain. Perussuomalaiset erottuivat tässä asiassa selvästi muiden puolueiden ehdokkaista.

Puolueen eurovaaliehdokas Olli Kotro sanoi venäläislehden haastattelussa, että Suomen kannattaisi pyrkiä eroon Schengen-sopimuksesta ja poistaa viisumit Suomen ja Venäjän väliltä.

Perussuomalaisten johtavat poliitikot osannevat varoa sanojaan Itävallan skandaalin jälkeen, mutta mitä alemmas puolueen hierarkiassa tullaan, sitä avoimempaa on autoritaarisen Venäjän ja sen vahvan johtajan, Putinin ihailu.

Itävallan skandaali ja yritys koota oikeistopopulistien rintama osuivat sopivasti EU-vaalien alle. Nyt äänestäjä tietää, että äänestä oikeistopopulisteille menee toinen puoli Putinin Venäjälle.

Aika hauskaa on persujen vakuuttelu isänmaanrakkaudellaan.

5

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kun Timo Soinen aikainen perussuomalaiset-puolue nousi suurten puolueiden joukkoon niin alkoi kiivas kampanja puoluetta vastaan aseena rasismi-leimakirves. Hesari, puolueettomaksi itseään mainostava media oli tässä kampanjassa innolla mukana ja vaikutti välillä suorastaan sen vetäjältä. Yrjö Raution kirjoitukset olivat kampanjan ytimessä. Kun perussuomalaisista tuli hallituspuolue ja puolue sitten hajosi niin kampanja vähän rauhoittui, mutta uusi nousu Halla-ahon aikana on käynnistänyt taas uuden persuviha-kampanjan Hesarissakin.

      Jonkun verran voi olla Raution kanssa samaa mieltäkin. Venäjämielisiä persujakin voi toisaalta vähän ymmärtää. Tavallaan persut ja Putin ovat samassa asemassa, molempia eristetään ja molemmat kaipaavat ystäviä. Persuja ja muita Euroopan kansallismielisiä suorastaan työnnetään Putinin syliin. Vaikka venäjä-mielisyyden taustalla olisi vain pelkkää sympatiaa tai vahvan johtajan ihailua niin sekin on jo vaarallista nimenomaan täällä Suomessa, paljon vaarallisempaa kuin jonkin Italian tai Ranskan "populistien" pelailu Venäjä-suhteilla. Jos sitten taustalla vaikuttaa raha niin se on tosi tuomittava juttu, sen pahempaa seteliselkärankaisuutta ei löydykään. Putinilla & kavereilla on rahaa, se tiedetään ja Venäjä ei rahaa säästele kun kyse imperiumin vaikutusvallan kasvattamisesta.

      Halla-aho on nyt vähän samassa tilanteessa venäjämielisten kanssa kuin oli Soini Halla-aholaisten kanssa. Historia aina välillä tarjoaa tällaista ironiaa.
      Jos on oikeasti kansallismielinen niin ei pitäisi kuherrella minkään imperiumin kanssa vaan suhteiden pitäisi pysyä tiukan asiallisella tasolla. Tämä koskee yhtä hyvin Venäjän imperiumia kuin uutta EU-imperiumia, jota federalistit yrittävät väkisin saada pystyyn. Persuvihaiset ovat kiitollisena ottaneet vastaan uuden mahdollisuuden käyttää leimakirvestään. Persuilla olisi yksi
      keino lopettaa nämä Putinin tasku -puheet. Se olisi kirjaus puolueohjelmaan perussuomalaisten tavoitteesta liittyä Natoon. Loppuisivat nuo puheet kuin seinään. Taitaisi loppua myös rahan tulo Venäjä-mielisille jos sellaista on liikkeellä ollut. Ehkä joitakin voisi vähän pelottaakin joten enpä usko, että persut Nato-myönteisiksi uskaltaisivat. Jos uskaltaisivat niin se olisi jo todella isänmaallinen teko.

    • Anonyymi

      Persut laittaa kansallismielisyyden ja ideologian talouden ja ihmisarvojen
      edelle. No, mitä siitä syntyy.. Tuppisuita ja haetaan rahaa Putinilta !

    • Anonyymi

      Ironiavaroitus.

      Ohhoh!? Vakioeunukkimme yllätti ja käytti ihan Venäjä-korttia haukkuakseen Euvostoliiton vastustajia? ;-)

      • Anonyymi

        Taas naurattaa:

        EU-vihaajat ja muut populistit munaavat kyllä itse itsensä.

        Yrjö Raution kaltaiset kokeneet tarkkailijat kertovat kylmät tosiasiat.

        Ei mikään ihme, että Halla-ahon kaltainen Brysselin veteraani joutuu komentamaan porukoitaan järjestykseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      924
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe