Isis-naisille ei heru sympatiaa Antti Rinteeltä

Anonyymi

"Aikuiset ihmiset ovat oman ratkaisunsa tehneet"

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/suomalaisille-isis-naisille-ei-heru-sympatiaa-antti-rinteelta-aikuiset-ihmiset-ovat-oman-ratkaisunsa-tehneet/7422874

Koillis-Syyriassa sijaitsevalla Al-Holin Isis-leirillä on uutisoitu olevan 44 suomalaista, joista 11 on äitejä ja 33 lapsia.

Uutisointi on herättänyt keskustelua siitä, miten Suomen tulee toimia, jos naiset haluavat takaisin Suomeen.

Antti Rinteen mukaan terroristijärjestön ympärillä elämisen valinneet ihmiset ovat tehneet oman ratkaisunsa.

– Minun näkemyksen mukaan on selvää, että näitä lapsia, jotka ovat leirillä ja jotka eivät ole millään tavalla syyllisiä omaan tilanteeseensa, täytyy kyetä auttamaan. Mutta aikuiset ihmiset ovat oman ratkaisunsa tehneet, Rinne sanoi.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lapsista voisivat demarit kasvattaa punakaartilaisia.

    • Anonyymi

      Onko Antti Rinteessä miestä sanomaan, että hänen puolestansa oikeudenkäyntiin ja teloitusuhan alle joutuvat sumalaisnaiset saadaan tuomita.

      Hänellä tai Suomen Valtiolla ei ole asiassa mitään vaatimuksia, eikä erikoiskohtelua aleta Suomesta käsin vaatia.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3982
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2297
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      827
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe