VENÄJÄN uusin ylpeys, ydinkäyttöinen jäänmurtaja Ural laskettiin lauantaina vesille Itämeren telakalla Pietarissa.
Juhlallisessa seremoniassa alusta suitsutettiin muun muassa ”Venäjän saavutusten ja edistyksen symboliksi”. Pietarilaisia oli kerääntynyt seuraamaan vesillelaskua sankoin joukoin.
Lisää on luvassa. Venäjä aikoo rakennuttaa vielä ainakin kaksi ydinjäänmurtajaa laivastoonsa vuoteen 2027 mennessä.
”Venäjän strategisena tavoitteena on pitää Koillisväylä toiminnassa ympäri vuoden”, Rosatomin johtaja Aleksei Lihatšev sanoi.
KOILLISVÄYLÄ on arktinen merireitti Aasiaan. Venäjän tavoitteena on, että se kuljettaa sitä pitkin vuonna 2024 noin 80 miljoonaa tonnia rahtia. Rahti koostuisi pääasiassa maakaasusta, kivihiilestä ja öljystä sekä raskaista teollisuustuotteista, kuten koneista, ja metalleista.
Lihatševin mukaan sopimus vielä kahden aluksen rakentamisesta on määrä allekirjoittaa viimeistään elokuun aikana.
Venäjän hallitus on valtuuttanut Rosatomin johtamaan Koillisväylällä tarvittavan kaluston kehittämistä. Venäjä on varannut hankkeeseen lähes 735 miljardia ruplaa eli noin kymmenen miljardia euroa kuuden vuoden ajaksi.
Kolmannes siitä tulee valtion budjetista, loput sijoittajilta, kuten Rosatomilta, Rosneftilta ja Novatekiltä.
Venäjä on ainoa maa, jolla on ydinkäyttöisiä jäänmurtajia.
Lähde:Helsingin Sanomat
Venäjällä ainoat ydinkäyttöiset valtavat jäänmurtajat
7
143
Vastaukset
- Anonyymi
Venäjällä on uskottu meidän persujen ydinvoimalla-autuaaksi ohjelmaan, kun on tuprutuskin lopetettu. Liekkö saaneet ohjeita suoraan, vai onkohan menny Italian kautta? Kuka on väittäny ettei "rutiköyhät" venäläiset välitä ilmastonsuojelusta? Millonkohan rikas Suomi on valmis vastaavaan satsaukseen? :)
- Anonyymi
Venäjällä on nyt 10 ydinkäyttöistä jäänmurtajaa ja lisäksi n. 60 "tavallista".
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Venäjällä on nyt 10 ydinkäyttöistä jäänmurtajaa ja lisäksi n. 60 "tavallista".
Onko niissä ydinmurtajissa vielä puucee kannella? Posliinipönttöjä ja viemäreitä ne ei osaa valmistaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko niissä ydinmurtajissa vielä puucee kannella? Posliinipönttöjä ja viemäreitä ne ei osaa valmistaa.
Mites se sun amis? Jäi kesken.
- Anonyymi
Ydinkäyttöinen on ydinräjähdys sopivasti sabotoimalla.
Kommunismi epäonnistuu. - Anonyymi
Venäjän talous sakkaa, ruplan arvo romahtaa ja taloussaarto tiukkenee Ukrainan valloitusyrityksen vuoksi, mutta ultrakalliiden laivojen rakentamisia vain suunnitellaan.
Kuulostaa yhtä realistiselta kuin Marinin edellisen hallituksen perheministerin hoitotakuu 7 pv kiireettömissä hoidossa.- Anonyymi
Niin vai onko nuo romahtamiset vain lännen mielikuvitusta ?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt354390Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.522349Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö481422- 921270
Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.271195Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi381188Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä511120Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin161965- 60921
Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os175899