Virallinen onnittelukäynnille. Suhteet kansanedustajaan.
Ilmajoki-lehdessä hyvä juttu Mäenpäästä
Ilmajoki-lehdessä hyvä juttu Mäenpäästä
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 52
Vanhimmat
Eikähän sielä vaalituvalla joku delegaatio ollu. Pitääskö ny vielä kokoontua torille ? Koskas työt sielä eduskunnas persuilla alkaa ? Luppoaikaa tuntuu nyt äijällä olevan.
Eikös se olekin työkyvyttömäksi todettu?
Eihän Juhalla mitään vaalitupaa ollu, se oli Lahren klopilla.
Kai ne kävi pyhkimäs kyyneleet silmäkulmista?
Veikö Ranto kukat väärään paikkaan?
Sanovat että siinä kukkapuskas oli ollu onnittelut Ristolle?
Taisivat olla vähän sekaasin jostain....
Kunta lähettänyt persujen kannattajille vain haastehakemuksia
Rehtori Salon läksijäislahja. Syyte laittomista kurinpitokeinoista jopa televisiossa(MTV).
Ei esitutkintaa
Oli tilattu toisilla nimillä kukkapuskat kansa äänesti väärin niin wäärin
MTV:Työtapaturma.Tilattu juttu Ilmajoelta
Juhalla oli parempi vaalipäällikkö, ei tarvinnu kökkiä turhaan.
Akkasellekin onnittelu
Missä Seppo nyt hoitaa kunnan asioita. Muistamiset vain kavereille
Tämä mies ei onniteluita kaipaa ja uskaltaa nousta eduskunnas pöntööstäkin asiansa esittämään,
-niinhän se entinenkin syntärisankari huokas oikein ääneen jotta ainavaan KUKKUIA
Turhat höpötykset sikseen !
Ei muutakuin tietopohjaansa laajentamaan ja verkostoitumaan !!!
Ulvova mylläri on nyt sairaslomalla.
Nähty Kultaisessa Kulauksessa.
Juha teki kyllä tempun. Kansa tykkää kun mies on rehellinen ja aito. Vähän särmikäs ja kuitenkin lujasti asian takana.å
Ranto teki miehen työn, jos meni viemään kunnan kukat Mäenpäälle
Ketä oli Rannon seurassa?
Siin valittiin asiain hoitaja etuskuntaan ja het kerralla
-kuin alajärveläinen nimismies aikanaan touhas asiamme parissa
-ei muutakuinsisinpäänsä kertomaan Sepolle
Seinäjoen ja Kurikan kaupunginjohto on käynyt onnittelemassa. Hyvät suhteet alueen kansanedustajaan luo pohjan menestyksekkäälle kunnan kehittämiselle.
Ilmajoen kunnanjohto juo suruunsa kulaukses, vaimo lähti ja Juha eduskunnas, voi tätä surun määrää, oli Seppo todennut..
Altian osakkeet sen kun syöksyvät. Kunnan sijoitus hukkaan, jos ei kulutus nouse.
Viro vielä alentaa hintoja.
Kepu ja vasemmistohallitus on jo tehnyt päätöksen myydä Altia Oy lopullisesti.
Kepu pettää aina, nyt kommunistien kanssa hallituksessa, myymässä valtion omaisuus. Tilalle oteetaan pakoloisia.
Mäenpää joutuu varmaan pian oikein järjestelemään vastaanottojaan näissä eduskunta-asioissa -mitä siellä ihmisten asioita ja kuntien viepi eteenpäin.
Tästä se alakaa poikimiset.
Kunnantalo 1 ei voi millään ymmärtää miten Juha meni kirkkaasti läpi ja Risto ei.
Kunnantalo 2 äänestettiin Juhaa.
Ilmajoki ei pimentoon nyt jää, kyllä Mäenpää asiat hoitaa .
se on menoa nyt
Asiasta järjestetään Suur-Mielenosoitus tulevana lauantaina Nuijamiehen pihas kello 10.00. Tervetuloa sankoin joukoin!
Eit kai muita tuu kuin seinäsii sinne
Ilmajokiset seisovat suomenlipun takana kaikki !
Ilmajoen lumiaura
Eikö kunnan pitääsi pyytää ensin anteeksi niitä valheita jota pöytäkirjoohin kirjoottivat, sitte lakki kourahan ja pyytämähän anteeksi, Rantooki kirkonmiehiä, vois saara synninpäästön ja taivasosuuren, nyt näyttää jotta helvetin tulehen joutuu.
Eiku ensi mielenosootus.
Kunnan pamput rupiaa kävelemään varpahillaan
Ilmajoelle ytyä, nyt karahutetiin semmonen mies asialle, joka uskaltaa esittää asiansa
Etusijalla on notta: yksilöurheilijoiden rahansaantia parannettava ! Onkohan joku sukulaanen saamas parannuksia toimeentuloonsa ? Työnteosta ei niin väliä oo....
Olipahan tälli tästä rupee seutukunta vakaantumaan ja tykkäykset lisääntyvät
EI RIEMULA RAJOJA
Höpäjää varmaankin enempikin vielä VAASALAISTENKIN kanssa, kun osaa tuota ruattiakin puhua
Ilmajoki on aina ollut sankarillinen paikka ja niin nytkin tänäpäivänä
joukkueita johdetaan erestäpäin eikä takaa
Ilmajokia johretaan Seinäjoelta nyt ja tulevaisuudes.
Mitä tekee ilmajoen kunnan edustajat sedussa?
IMO myyntiin ja pakolaisia tilalle.
Päättäjät vaihtoon!
Niin tämä seinäjoki näivettää ympäristöään
ja on ihtekin savessaan painuksis tästä
seinäjoen touhu on ollut kauttaaltaan seutukuntaa näivettävä
ja huutavat vielä jotta näillä on siihen lupa, mikähän lupa se semmonen on
seinäjoesta on pysyttävä irti, onhan tämän tekoset kaikki nähtävillä
Kyllä tämä näivettyminen on ihan ilmajokisten omaa tekoa.Sedun hallituksessa Ilmajokea edustaa keskustavaltuutettu Irma Pettäjävirta.
Sedun valtuustossa Markku Koskela, Antti Ålander ja Irma Pettäjävirta.
Miksi he ovat sallineet valmistelun jatkuvan IMO,n kiinteistöjen myynnin pakolaiskeskuksen käyttöön?
Myynti tuhoaa lopullisesti maatalousopetuksen ilmajoella.
Kunta ei ohjaa edustajiaan toimimaan kunnan edun mukaisesti.
Mäenpäällä kova eläke. Verotettava vuositulo yli 50 000 euroa.
Virassa oleva amiksen erityisopettaja ei tienaa 50 000 euroa vuodessa.
Ei ihme, jottei Mäenpää ei halua töihin.
Voiko verotiedot Mäenpään kohdalla pitää paikkansa.
Eläkeläinen. Lyhyt työhistoria.
Ilmajoen viime vuoden tilinpäätös oli yli 700 000 euroa miinuksella, vaikka Akkasen johtama tarkastuslautakunta on vuosia varoitellut
Voi voi seinäjokeen verraten tuahan on sopiva, siellä sitä sakkasta sit piisaa
mäenpäästä asiainhoitaja koko läänille, häneltä ne hommat onnistuvat, eikä kaihrra mitään, tasapuolisuus ja suomalaisuuden puolestapuhuja, näin on hyvä mennä tulevaa kohti
Hillotolpalle pääsi 4 vuodeksi.. Tuloksia on turha odottaa. Rasittavia rakkikoiria ei kukaan ota vakavasti. Pelkästään paskaa puhumalla ei asiat etene vaikka yllättävän moni sellaista näyttää luulevan. Vaaditaan tekoja, neuvottelutaitoa, kykyä kompromisseihin. Diktatuuri on sitten eri asia. Noh, saapahan juntti hilloa..
Selvittäkään asianne Mäenpäälle, näin asiat hoituvat ja viedään eteenpäin ja tukevalta pohjalta, olihan hieno hommeli ja järki voitti nyt sekä tulevaisuudessa
Mitä asiaa Mäenpää on kunnassa vienyt eteenpäin jos ei lasketa niitä muiden tekemiä esityksiä, joita on vastustanut? Nämä tyypit ei mitään asiaa saa ajettua eteenpäin. Vaikka olisi hyväkin juttu, ei kukaan ota näitä valittajia vakavasti kun ovat omat siltansa polttaneet joka suuntaan.
Ääni+perussuomalaisille+menee+hukkaan.+Kukaan+ei+ota+niitä+vakavasti,+siis+vähänkään+fiksu+ihminen.+Persut+ei+pääse+hallitukseen+enää+koskaan+elleivät+saa+yli+50+%+kannatusta.+Heillä+oli+mahdollisuus,+mutta+päättivät+jättää+sen+käyttämättä...+Ja+tällä+feikillä+saivat+vain+lisää+ääniä.+Hyvin+yllättynyt+olen+miten+paljon+Suomessa+on+politiikkaa+ymmärtämättömiä+idiootteja.
Parempi voittajina oppositiossa kuin häviäjien hallituksessa.
Joopa Joo. Oppositiossa ei asioita ajeta, mutta sehän ei ole tarkoituskaan, koska tietää vaalitappiota seuraavissa vaaleissa ja hillotolppa jää taakse.
Mäenpää hetken kakoo ja eikuin homman käsiksi, asiainhoitoon
nyt on suorat linjat sitten päätöksen tekopaikalle
ja sehän on selevää kuin päkkiä
Se porukka ei ole selevää päivää nahnytkään... :DDD
näin ikkään hakekaas tuolla Mäenpääläisyyttä
> halla-aho 5,6,2019 <