sillä se on muuttunut koko ajan, niin kauan kuin maailma on seisonut ja tulee myös muuttumaan.
https://oikeamedia.com/o1-109918
Parin viime vuosikymmenen aikana koko asialle on kuitenkin annettu aivan uusi merkitys ja sen pohjalle on perustettu uusi uskonto, jolla on omat rituaalinsa ja todistajansa. Lapsia ei ole kyydistä tietenkään puuttunut ja itse asiassa vilkaisu kirjakauppaan osoittaa, että heitä nimenomaan yritetäänkin värvätä tähän uuteen Vituksen tanssiin mukaan.
Sääliksi käy. Uuden uskonnon käyteaineena on taaskin hysteria, mielentila, jota pidetään sitä ansiokkaampana, mitä enemmän suunniltaan ihminen menee. Muuan tunnettu Greta on suorastaan nähnyt, miten hiilidioksidi tässä maailmassa virtailee ja tekee tuhojaan. Hän näyttää nyt tietä koko maailmalle.
Matti Virtanen kuuluu Skepsis-yhdistyksen perustajiin ja rohkeni esittää myös ilmastonmuutosortodoksian adepteille eli IPCC:n doktriinin kannattajille kysymyksiä, joihin tuon organisaation julkaisut eivät anna vastauksia. Hänen kirjansa koostuu etupäässä ilmastonmuutosskeptikkojen (ei siis denialistien) haastatteluista.
Kysymykset ovat osittain samoja, jotka minuakin maallikkona ovat vaivanneet. On näet tuntunut kovin kummalliselta se suhtautumistapa, jossa oletetaan tarkoin tiedettävän, millainen merkitys ilmaston muutokseen (troposfäärin lämpenemiseen) on tietyllä määrällä ilmakehään päästettyä hiilidioksidia.
Itse asiassahan siitä on vain erittäin epätarkkoja arvioita. Edes koko sitä mekanismia, jonka mukaan tuo hiilidioksidin lämmittävä vaikutus toteutuu, ei itse asiassa tunneta lainkaan.
Mutta olisi naiivia kuvitella, että ilmaston hallitseminen olisi ihmiselle mahdollista ja että se voitaisiin jopa tehdä äkillisillä poliittisilla päätöksillä. Ilmastovaalit oli varsin huvittava termi, joka kuvastaa aivan epärealistista mentaliteettia. EU-parlamentin vihertäminen on osa samaa Vituksen tanssia kuin muukin aikamme radical chic, jonka piiriin lapsiakin pakotetaan.
Ilmaston muutos on tietenkin tosiasia
7
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Mutta onneksi Hra Hakkarainen menee nyt Rysseliin ja kertoo kaikille eurooppalaisille ettei mitään ilmastoa ole olemassakaan. Ja Rva Huhtasaari jatkaa ettei luoja ole sellaista koskaan edes luonut.
Kyllä nyt euroopan oppineet tulee hämmästymään.
"Mistä sinne Suomeen syviin metsiin on pesiytynyt kaikki tämä viisaus", he kysyvät. - Anonyymi
Hiilidioksidi ei ehkä suoraan vaikuta ilmastoon mutta sen tason nousua on hillittävä joka tapauksessa tai seuraavat sukupolvet myrkyttyy kuoliaaksi.
Ilmaston lämpötilan säätöön ehkä autttais se jonkun keksimä idea että viedään tummennettuja aurinkolaseja avaruuteen maan ja auringon väliin jotka eristää lämpösäteilyä ja joita saa säädettyä tarpeen mukaan päälle ja pois.- Anonyymi
Juuuuuuu! Ihan varmaan myrkyttyy! :)
Toksinen taso hiilidioksidille alkaa tuolta 5000 ppm.
Nykyinen ilmakehän CO2 taso on 400 ppm paikkeilla.
Aika paljon saadaan vielä tuprutella enneku päästään tonne 10 kertaisen paikkeille, vai mitä?
- Anonyymi
https://realclimatescience.com/fifty-years-of-failed-apocalyptic-forecasts/
Ilmastopelottelu onkin oikeastaan aika vanhaa.
Yhä ollaan täällä. - Anonyymi
Grönlannissa on ennen vanhaan kasvanut trooppisia ja subtrooppisa kasveja.
- Anonyymi
Nää ilmastohysteerikot käyttää kehitysvammaista lasta hyväkseen tässä propakandassaan.Sairaita ihmisen kuvatuksia koko porukka .Kyllä ilmastosta pitää huolehtia ,mutta kun näillä "ryhmillä" lähtee aina lapasesta koko touhu ja menee taas hysterian puolelle .
- Anonyymi
Ehkä luonto haluaa vaan vähentää väkeä maapallolta, miksi emme antaisi sen hoitaa tehtäväänsä kun kerran ihminen ei itse kykene sitä tekemään. Afrikassa ja muuallakin missä lisäännytään holtittomasti , lasten lukumäärä täytyisi pudottaa 1 per perhe.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial151730Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1401712Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3041352Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221098Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2101086- 132984
- 285965
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3935- 10915
- 77897