Kuihtuva kirkko

Nykykirkossa ei hyväksytä tunnustusten mukaista uskoa vaan ainoastaan nk. kirkkousko, joka merkitsee käydä kirkossa kuuntelemassa hölynpölyä ja maksaa kuuliaisesti kirkollisveronsa. Miksi kansa ei ymmärrä erota tällaisesta kirkosta joka ei ole mikään kirkko vaan saatanan synagoga.
8<50
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Onneksi mitään "saatanaa" ei ole olemassakaan. On vain vihaa, ahneutta, petosta ja valhetta ja niihin syyllistyy kaikki.

On myös rakkautta, tasapuolisuutta, oikeamielisyyttä, tasa-arvoa ja rehellisyyttä. Vanhan testamentin Jumala ei, ainakaan kirjoitusten mukaan, näitä kovin yleisesti harrastanut.

Äänestä
  • Vai ei ole. Kyllä sinäkin lopulta tulet kohtaamaan saatanan, ehkä ennen kuolemaasi se tulee näyttäytymään sinullekin.

    1Äänestä

  • Enpä usko, antiikin aikaisia, ja vanhempiakin, tarinoita saatanakin on.

    Äänestä

  • sage8 kirjoitti:

    Enpä usko, antiikin aikaisia, ja vanhempiakin, tarinoita saatanakin on.

    Minä olen paholaisen tavannut kotona ja näin sen selvästi. Taidan olla kertonutkin siitä? Ja minua kun syytellään kaikesta, myös soimattu etten osaa edes valehdella.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Minä olen paholaisen tavannut kotona ja näin sen selvästi. Taidan olla kertonutkin siitä? Ja minua kun syytellään kaikesta, myös soimattu etten osaa edes valehdella.

    Et osaakaan edes valehdella.

    Äänestä

Itse erosin kirkosta vuonna 1993.

Äänestä

"Nykykirkossa+ei+hyväksytä+tunnustusten+mukaista+uskoa+vaan+ainoastaan+nk.+kirkkousko,+joka+merkitsee+käydä+kirkossa+kuuntelemassa+hölynpölyä+ja+maksaa+kuuliaisesti+kirkollisveronsa."Tässä+täytyy+muistaa+Jumalan+säätämys,+että+aidot+uskovat+olemme+vain+piskuinen+lauma,+mikä+merkitsee+noin+5-10%+kansasta.+Suurin+osa+kirkon+jäsenistä+ovat+joko+välinpitämättömiä+tai+jumalattomia+ihmisiä+suhteessa+elämiseen+Kristuksessa+Jeesuksessa+ja+Hänen+haluamallaan+tavalla.

1Äänestä
  • Jumala ei ole säätänyt että olisimme vain piskuinen lauma. Mutta kun kastetut eivät usko ovat he se suuri vuohilauma ja me olemme se piskuinen lauma.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Nykykirkossa ei hyväksytä tunnustusten mukaista uskoa vaan ainoastaan nk. kirkkousko, joka merkitsee käydä kirkossa kuuntelemassa hölynpölyä ja maksaa kuuliaisesti kirkollisveronsa. Miksi kansa ei ymmärrä erota tällaisesta kirkosta joka ei ole mikään kirkko vaan saatanan synagoga.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu