Onko se mamuttaja, terrorismimyönteinen, anarkismimyönteinen, kansalliskielteinen vai vain pelkkä tavallinen Kelan asiakas ja luuseri?
Mikä on kansallismielisen vastakohta?
6
136
Vastaukset
- Anonyymi
Meillä kansallismielisten (Venäjän renkien) vastakohta on isänmaallinen suomalainen.
- Anonyymi
Jos tässä on kyse dissosisaatiosta, niin kannattaa hakeutua psykologille, tai psykoterapiaan.
- Anonyymi
Johan vitsin marjaisit, omiin muroihin kusija.
- Anonyymi
Ensin pitää määritellä kansallismielisyys. Se ei ole sitä öyhöputinistinatsismia, miksi niin monet persumieliset sen tekevät. Se on ihan jotain muuta.
- Anonyymi
Tätä ei taideta ymmärtää.
http://laurakorpinen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/272082-kansallismielinen-vs-kansallissosialisti - Anonyymi
Edistys ja taantumus olivat ne taistolaispunikkien liturgiset vastaparit joita hoettiin. Revisoinisti oli paha syytös.
Taantumuksellista pahempi oli vain neuvostovastaisuus. Sillä leimatuksi tulleella ei ollut juuri tulevaisuutta eikä ihmisarvoa.
Nyt on leimoja populisti ja nationalisti joilla viherpunikit pyrkivät estämään kaiken järjellisen keskustelun asiakysymyksistä.
Sitten siihen liitetään vielä ilmastodenialismi, maahanmuuttovastaisuus, mitä niitä onkaan. Iskusanoja on monta joiden sisältö on hyvinkin epämääräinen ja tapa jolla niitä käytetään on populismia puhtaimmillaan.
Miksi he sitten itseään haluavat kutsua? Nationalismin vastakohta olisi internationalismi mutta sillä sanalla on ansaitusti niin paha kaiku että sitä välttelevät jo äärivasemmistolaisetkin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2802898Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka482284Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3471987- 1141723
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1051654Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121365- 661307
- 681243
- 551179
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771161