Urheilun syväulottuvuus on vain yksi esimerkki siitä, mistä jää paitsi, jos ei ole uskonnon lukutaitoa. Merkittävää osaa taidetta ja kulttuuria on mahdoton ymmärtää, ellei tunnista ja ymmärrä uskonnollisia kertomuksia ja symboleja. Myös työskentely kansainvälisillä foorumeilla on hankalaa, ellei tunne uskontojen traditioita. Ne vaikuttavat elämäämme allakasta ateriointiin.
https://suomenkuvalehti.fi/rajalla/2014/06/12/messi-ristinmerkki-ja-suomalaiset-tv-selostajat/
https://suomenkuvalehti.fi/rajalla/2014/06/12/messi-ristinmerkki-ja-suomalaiset-tv-selostajat/
Vastaukset 21
Vanhimmat
Elämänkatsomustieto onkin tässä hyvä aine, siinä tutustutaan laaja-alaisesti eri uskontoihin. Usein ei pelkällä uskonnon käymisellä tiedetä kuin luterilaisuudesta ja joitain rippeitä muusta kristinuskosta ja murusia muusta.
Tosin itsensä voittamisen tähden voi joutua uskonpuhutteluun. Kestääkö pää?
Jääkiekkoliiga KHL on monikulttuurinen ja sekä ateismi että uskonnot ovat siinä näkyvästi läsnä. Joukkueiden markkinoinnissa hyödynnetään mm. kaupunkien nähtävyyksiä jotka usein ovat uskonnollisia.
Aihe on ajankohtainen sillä KHL:n markkina-alue on kasvamassa Kiinan lisäksi Japaniin, Uzbekistaniin ja ehkä myös Länsi-Eurooppaan. KHL:n potentiaalinen markkina-alue on siten paljon suurempi kuin NHL:n.
Se joku hiihtäjä tuli maaliin ristikaulassa keikkuen.
Huijaus eli valehtelu on uskovaisilla verissä.
Tuli sitten alkoholistiksi ja kuoli pois, ei jumala sitten auttanutkaan huijaria.
Muinaiskreikkalaisten olympialaiset ja muutkin säännölliset urheilukisat oli uskonnollisia tapahtumia.
Onneksi en juuri seuraa urheilua. Puhdasta ajanhukkaa. Leijonien kultamitaliottelu nyt oli poikkeus, mutta ei minua kiinnosta mitä uskontoa Zlatan tai Kirvesniemi tunnustaa ja mitä symboleita joku muu käyttää.
Urheilijat ovat pääsääntöisesti uskovia. Näyttävimmin ristinmerkkiä kantavat pikajuoksijat kultaketjuissaan. Myös lähtörituaaleissa tehdään usein ristinmerkki, kuten Usain Bolt ja kumppanit.
Haluaisin nähdä sen tilaston minkä perusteella päättelit tämän pääsääntöisyyden.
Huippu-urheilu on kyllä jonninjoutavaa. Niin on puulaakiurheilukin.
Marjo Matikainen turvasi korkeampiin voimiin. Hän pyysi apuja suurilta kristillisiltä jumalilta. "Havuja, Perkele"
Ja kultaahan siinä siunaantui.
Teemu Selänne, Saku Koivu ja veljensä leijonamieli. Käytännössä johtajatyypit ovat niitä korkeimpaan uskovia, koska pitää viedä joukkuetta myös mukana. USA:n koko yleisurheilumaajoukkue on uskovaa väkeä. Erityisesti tummapintaiset osoittavat aina julkisesti
erilaisin rituaalein.
Jumalan avulla saadut mitalit pitäisi rinnastaa dopingiin.
On se hyvä että jumalilla on aikaa autella miljonääripotkupalloilijoita, vaikka jumalat jättääkin lapset kuolemaan sotien ja luonnonkatastrofien keskelle.
Jotkut prioriteetit pitää Jumalallakin olla. Ehkä kaikkeen ei ehdi?
Uskovat huippu-urheilijat ovat tärkeitä roolimalleja maahanmuuttajille:
https://yle.fi/urheilu/3-8510786
^Yle uutisen mukaan urheilumenestys on vain välitavoite. Päätavoitteena on globaali näkyvyys ja vaikutusvalta:
https://yle.fi/urheilu/3-9756589
Muutamat urheilulajit ovat uskovaisillekin tärkeitä. Esim. pesäpallo jossa harjoitellaan käsikranaatin heittämistä sekä suunnistus joka paitsi kehittää sotilastaitoja niin on suora todiste littumaan puolesta. Parhaimmat kartat ovat aina litteitä ja pallokartat vain helppoheikkien silmänlumetta herkkäuskoisten harhauttamiseksi.
Urheilukentillä nähtäviä symbolisia eleitä olisi hyvä osata lukea koska Eurooppa on politisoitumassa voimakkaasti. Lähi-Idässä ja Afrikassa ilmapiirin ääripolitisoituminen on ollut arkipäivää jo pidempään ja se koskettaa yhä nuorempia:
<<<Etelä-Afrikan työläisten aktiivisuuden lisäksi opiskelijoiden keskuudessa on meneillään voimakas uuden sukupolven politisoituminen.>>>
https://politiikasta.fi/docpoint-etela-afrikan-horjuva-ikoni/
Tutkimus paljastaa Mohamed Salahin vaikutuksen islamofobiseen käytökseen – viharikokset vähentyneet Liverpoolin alueella sen jälkeen, kun Salah siirtyi Valioliigaan
https://yle.fi/urheilu/3-10816369
Urheilijat ylläpitävät parasta ja terveintä perimää. Siksi urheilua tulee tukea kaikin mahdollisin keinoin. Suomessa syntyvyys laskee ja miesten siemennesteen laatu huononee huononemistaan:
<<<Suomen syntyvyys kaikkien aikojen matalin - katastrofaalinen lasku ei pysähdy millään>>>
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/ca47a2e1-c7ee-4fbe-865d-9a280b4e5454
Uskonnolliset kunniakysymykset nousivat pintaan Islannin ja Turkin välisen jalkapallo-ottelun yhteydessä:
<<<Mediassa on herättänyt erityisen suurta suuttumusta kuva, jossa tuntematon mieshenkilö ojentaa tiskiharjaa Turkin maajoukkueen Emre Belözoğlua kohti. Turkissa Twitter on täyttynyt kuvilla tiskiharjavälikohtauksesta.>>>
https://yle.fi/uutiset/3-10824345