ISO-TARJANNEVEDEN HAITALLINEN VEDENVAIHTELU TULEE KORJATA

Anonyymi

Mitähän haittaa kyseisestä veden korkeusvaihtelusta on? Mökkiläiselle tietysti kun mökkien edustoilla oleva vesijättömaa, joka on pääsääntöisesti jakokunnan omaisuutta , hiukan isonee syksyä kohti mutta keväällä taas on rantaan saakka vettä. Pitää muistaa ennen adressin allekirjoitusta mitä haittaa veden vapaan virtauksen rajoittamisesta on, keväinen vedenkorkeus nousee huomattavasti , maataloudelle, tiestölle ym aiheutuvat haitat ovat huomattavia. Eikä veden korkeuden muutos toisi kuin vielä suuremmat vaihtelut.

2

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hölynpölyä koko "haitallinen vaihtelu". Ensin mökkituristit ostaa tontin tai mökin luonnonvaraisen vesistön varrelta, ja sitten itkevät että ei vesi olekaan aina siinä missä oli silloin kun kiinteistöläpäkieli tätä meille esitteli.

      • Anonyymi

        Tämä vaan on tämmöinen vesistö, ja käyttäytyy näin. Se kelle ei veden korkeusvaihtelu sovi, voi mennä jonkin säännöstellyn järven rannalle, niitä Suomessa riittää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      251
      2898
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      6
      1623
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      3
      1319
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1184
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1161
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      74
      1064
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1025
    8. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1022
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      937
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      922
    Aihe