Mikä nimeksi Antti Rinteen hallitukselle?

Anonyymi

Neuvot­telut Antti Rinteen (sd) hallituksen muodosta­miseksi alkavat näillä näkymin olla loppu­suoralla.

Rinteen hallituskoalitiota on kutsuttu myös kansanrintamaksi.

Sanoilla on merkitystä, eritoten politiikassa. Sanoilla kun tuppaa olemaan piilomerkityksiä, joilla ihmisten mieli­kuvia voi jossain määrin ohjailla.

Suomessa kansanrintama on ollut hallituksista käytetty epävirallinen nimi jo vuosikymmeniä. Sillä on aiemmin tarkoitettu Sdp:n, keskustan, Rkp:n sekä vasemmistoliiton edeltäjän Skdl:n muodostamaa hallitusta. Vihreitä ei siihen aikaan ollut olemassakaan.

Kun mahdollisesti syntyvän hallituksen pääpuolueita ovat Sdp ja keskusta, arkikäyttöön voi vakiintua myös punamulta. Viimeksi Suomessa oli puna­multahallitus vuosina 1983–1987, Kalevi Sorsan (sd) neljäs hallitus.

Jyrki Kataisen (kok) kuuden puolueen hallitusta kutsuttiin sixpackiksi, Juha Sipilän (kesk) hallituksen puoluejohtajia trioksi. Samalla logiikalla olisi luontevaa kutsua Rinteen viiden puolueen hallitusta vaikkapa viisikoksi.

Enid Blytonin Viisikko-kirjat olivat menneinä vuosikymmeninä lasten suosimia seikkailukirjoja. Niissäkin eväiden syönti oli tärkeää.

34

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nimiehdotus: Haistapaskan hallitus.

      • Anonyymi

        Pietarilaisten vastustama hallitus.


      • Persujen pelkääjät.


    • Anonyymi

      SAK-hallitus, hiihtohissihallitus, kikynpoistohallitus, vappusatanen, sotesotkuhallitus, lobbarihallitus.

    • Anonyymi

      Sipilän uusi kusetus!

    • Anonyymi

      Kansalissten hyvinvointi k u nniaan


      Suomessa on hyvä olla


      Robin hood pelastaa suomen

    • Anonyymi

      Bättrefolkin hyvinvointi yyberalles-hallitus.

      • Anonyymi

        Ei ole vaikea arvata, mistä suunnasta tämä kommentti on kotoisin. Harashoo Putkosen porukka?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ole vaikea arvata, mistä suunnasta tämä kommentti on kotoisin. Harashoo Putkosen porukka?

        Oma kommenttisi on aivan suoraan sieltä itsestään, Lipposenrinteen ruskeasta RKPkielestä


    • Anonyymi

      Tälle iltalypsyjen hallitukselle ei riitä maitoa neljäksi vuodeksi, keskustan paikka kuuluisi olla oppositiossa, demokratian halveksunta saa jatkumoa.

    • Anonyymi

      "vappusatanen" hallitukselle nimeksi, joka ei koskaan todeudu, siis vappusatanen.

    • Anonyymi

      Susi jo syntyissään.

    • Anonyymi

      Arvopohja satasesta viiteenkymppiin

    • Anonyymi

      Rinteen keskustahallitus

      Taikaseinähallitus

      Siinä pari kuvaavaa nimeä.

      Keskusta sai lähes kaiken mitä kehtasi pyytää. Ilmeisesti eivät kehdanneet enempää, sen verran Sipilä vielä sai joukkoaan hillittyä.

      SDP suostuu maksamaan byli 400 miljoonaa maataloudelle saadakseen Keskustan mukaan, eikä siinä kaikki. Vihreät eivät saaneet ohjelmaan sanaakan metsänhakkuiden rajoituksista, ja turpeen käyttökin vain puolitetaan vuoteen 2030. Muutekin vihreiden teemat jäivät selvitetään osastolle. Niille ei tehdä kuin mietintöjä jotka hautautuu uusien mietintöjen alle. Vihreiden mielestä se on kuitenkin kunnianhimoista

      Edes aktiivimallia ei pureta, ei ainakaan ennen kuin työllisyysvaikutuksiltaan vastaavista toimenpiteistä on päätetty. Tuo päättäminen sitten ulkoistettiin järjestöille ja aikaa annettiin elokuulle, joten se siitä. Eivät järjestöt vastaavia toimenpiteitä saa päätettyä. Ei elokuuhun mennessä, ei koskaan.

      RKP veivasi pakkoruotsin yo-kirjoituksiin, ja Vaasan sairaalan laajan päivystyksen siihen päälle, heillä siis lähes kepumainen iltalypsy. Toinen ministerinsalkkukin vielä kaupanpälle.

      Vasemmistoliitto, niin... mitäs tavotteitaan he saivat? Ei löydy hallitusohjelmasta mitään, taitaa Li Anderssonia Audin takapenkki kiehtoa enemmän kuin vaalilupausten lunastaminen. Jäsenistökin sen hyväksyy, kun muutakaan ei voi.

      Rahaa on kuitenkin jakaa mijardeja muhuunkin kuin maatalouteen. Mistä se otetaan, no tietty seinästä, siitä taikaseinästä josta sitä saa. Niin, ja tuottavaa yritystoimintaa myymällä. Velkaakaan kaihtamatta. Veronkiristykset kun eivät nettotuloja kasvata.

    • Anonyymi

      Perskeko-hallitus. Ai niin, meillähän oli sellainen eikä hyvin mennyt.

    • Anonyymi

      eikös " viisikko" ole jo vakiintunut lehdistössä?

      • Hallitusneuvottelujen nimityksen aikana voidaan käyttää eri nimeä kuin hallituksen aloitettua työnsä.

        Sipilä esitti hallitusneuvotteluiden jälkeen nimeä Trio Ässät, joka on myös oululainen humppabändi, mutta se ei mennyt läpi. Myös SSS ja myöhemmin SOS jäivät lähinnä vain tällaisille keskustelupalstoille. Triosta tai kolmikosta tuskin kukaan puhui. Yleisin nimitys taisi olla eduskunnassa ja mediassakin porvarihallitus. Veikkaan että punamultahallitus vie tällä kertaa voiton, koska nykyinen toimittajakunta ei muista kansanrintaman aikoja.


    • Anonyymi

      AA hallitus, Anti-hallitus

    • Anonyymi

      AA- kerho

    • Anonyymi

      – Lehmänkauppahallitus.
      – RKP:n ilmaveivihallitus (pakkoruotsihallitus)
      – Harakkahallitus
      – Loanheittohallitus

      Kenelle Lindtman halusi luovuttaa/joutui luovuttamaan ministeripaikkansa — miksi ja millä hinnalla?

      • Anonyymi

        Harakka rääkyi ja sai ministerinpestin.


    • Anonyymi

      Lindtmanilla meni pupu pöksyyn, ei uskaltanut ottaa työministerin salkkua. Sehän onkin oikea paskaduuni, mutta Paskanheittäjä Harakka siihen tarttui.

    • Anonyymi

      Kepun Hätävarahallitus

    • Anonyymi

      Kepu & muut

      • Anonyymi

        Sipilä II


    • Anonyymi

      Kyllä se on Sipilä joka tätä maata nyt johtaa.
      Vie Anttia kuin pässiä narussa.

    • Anonyymi

      Putinvapaa hallitus.

    • Anonyymi

      Uutistiedotteista saimme taas tänäänkin lukea, että annettuja lupauksia perutaan ja "hallitusneuvotteluissa" jo sovittuja kohtia muutellaan vähävaraisille enemmän haitallisiksi. Työttömiä rankaistaan uusin keinoin, eikä aktiivimallin poistosta ole tietoakaan.

      Sipilän hallitus kulki kansan keskuudessa Valehtelijahallituksen nimellä, joten olkoon tämän hallituksen nimi Valehtelijahallitus 2. Saatte nähdä, että pian leikkurit aloittavat sipilöinnin ja keppi osuu köyhien sekä työttömien selkään entistäkin tuntuvammin.

      • Anonyymi

        Sipilän pelikirjan mukaan. Rinteelle tärkeintä oli saada pääministerin titteli. Pääsee historiaan, mutta veikkaanpa, että hänen pääministerikauttaan tarkastellaan myöhemmin pilkallisesti hymähdellen...


    • Anonyymi

      TAVI SORSA . KÄVELEEKIN KUIN TAVI SORSA! PETTI HETI LUPAUKSET .

    • Anonyymi

      Rintava rintama, (naisenemmistö luultavasti)

      • Anonyymi

        Rinne luulee osaavansa käsitellä naisia, mutta hänpä ei tunne kepuliemäntiä, ei sitten lainkaan!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Rinne luulee osaavansa käsitellä naisia, mutta hänpä ei tunne kepuliemäntiä, ei sitten lainkaan!

        Näyttäisi langenneen keskustan miestenkin kaivamaan kuoppaan. Rinteelle tulee vielä kinkkiset oltavat, kun keskusta aloittaa hallituksessa.


    • Anonyymi

      Moderointi on RKP henkistä. Poistetaan kaikki heihin viittaava, vaikka ovat vahvalla mandaatilla hallituksessa?!

    Ketjusta on poistettu 20 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      315
      11220
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      31
      3436
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      79
      3037
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      95
      2741
    5. 89
      2611
    6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      154
      2331
    7. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      271
      2223
    8. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1471
    9. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1445
    10. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      140
      1366
    Aihe