Vapaa-ajattelijat tunnetusti ovat kiihkoateisteja. Usein heidän esiintymisensä on ollut niin tahditonta ja suorastaan aivotonta (esim. pornotempaus), että se on synnyttänyt ihmisissä aversiota ateismia kohtaan. Näin vapaa-ajattelijat ovat erikoisella, mutta tehokkaalla tavalla vakuuttaneet ihmisiä uskonnon paremmuudesta.
Viime aikoina vapaa-ajattelijoiden lähetystyö on toteutunut uudella taktiikalla. Vapaa-ajattelijat ovat luopuneet räyhäateismistaan ja etsineet paikkaa uskonnon sisällä. Yhteistyö kirkkojen kanssa alkaa olla arkipäivää ja OKM:n rahoitushakemuksissakin etsiydytään uskontodialogin kentälle. Tavoitteena on selvästi uskonnollistaa vanhat ateistijäsenetkin yhdistyksissä.
Saa nähdä, miten vapaa-ajattelun uskonnollistaminen onnistuu. Voi olla, että perinteiset ateistit alkavat tuntea aversiota vapaa-ajattelijoita kohtaan. Kiihtyykö erotahti vapaa-ajattelijayhdistyksistä entisestään?
Vapaa-ajattelijat levittävät uskoa
4
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kaiken takana on raha. Linja vaihtuu villisti, mutta kaiken aikaa pyrkimyksenä on maksimoida tulot. Pornotempaus saikin hetkeksi ihmisiä liittymään vapareihin, mutta se ei ollut kestävä taktiikka ja romahdus on ollut erittäin raju. Nyt siis yritetään uskonnollistumista ja sen varjolla tapahtuvaa valtion rahojen kahmimista. Saa nähdä, miten tässä projektissa käy. Itse epäilen, että jälleen epäonnistutaan ja romahdus jatkuu. Tällä linjalla saadaan pillastettua peruskannattajakin.
- Anonyymi
Nyt on noussut taas perinteinen suvivirsikeskustelu, mutta jostain syystä liitto on haluton ottamaan siihen kantaa. Aivan niin kuin liitto haluaisi myötäillä virrenveisuuta koulussa, muttei rohkene sanoa ihan suoraan.
- Anonyymi
Nyt kierrellen ja kaarrellen selitetty, että ajetaan virren poistamista. Suomalaisten sille antama laaja suosio on kuitenkin kuulemma esteenä, ettei haluta nostaa tavoitetta esiin. Eli tällä tavoin myötäillään uskonnollisia tahoja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nyt kierrellen ja kaarrellen selitetty, että ajetaan virren poistamista. Suomalaisten sille antama laaja suosio on kuitenkin kuulemma esteenä, ettei haluta nostaa tavoitetta esiin. Eli tällä tavoin myötäillään uskonnollisia tahoja.
Toiminta on aivan röyhkeää uskontojen myötäilyä. Ylikoski kumppaneineen on vienyt tilanteen tähän. Tulokset näkyvät vuosia jatkuneessa jäsenpaossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "974399Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293273No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452360- 351368
- 10999
- 32996
- 25990
- 153985
- 6914
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12862