Tallinnassa noin puolet venäläisiä!

Tallinna on Viron pääkaupunki ja maan pääasiallinen portti merelle. Kaupungin väkiluku on 440 112 ja se on Viron suurin asutuskeskus. Vuoden 2011 väestönlaskennan mukaan kaupungin asukkaista oli virolaisia 52,5 prosenttia, venäläisiä 38,5 prosenttia, ukrainalaisia 3,7 prosenttia ja valkovenäläisiä 2,0 prosenttia. Wikipedia
25207
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Helsingissä+ulkomaalaisia+noin+15%,ruotsinkielisiä+noin+6%,suomalaisia+noin80%

Äänestä
  • Virossa on puolet rikollisia, sano perhe tuttuni Topi 2000- luvun alussa. PKS oli näitä huijareita perustamassa yrityksiä nuorille tyhmille suomalaisille ja niistä tuli aika iso lasku. Selvittelin asiaa poliisien kanssa.

    Äänestä

  • Virolaiset vihaa ryssiä henkeen ja vereen. Sano yks tuttu vironainen

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Virolaiset vihaa ryssiä henkeen ja vereen. Sano yks tuttu vironainen

    Minä vihaan virolaisia ja venäläisiä henkeen ja vereen kun ne tulee suomeen kuselle ja bilettämään samaan paikkaan.

    Äänestä

itseasiassa jos ukrainalaiset ja valkovenäläiset lasketaan yhteen on heitä vajaa puolet Tallinnan asukkaista.

Äänestä
  • Helsingin alue on kuitenkin melkein kolminkertainen Tallinnan alueeseen .
    Helsingin seutu (ruots. Helsingforsregionen) on Suomessa sijaitseva 1 437 799[3] asukkaan kasvukeskus ja metropolialue. Viranomaiskielen Helsingin seutu koostuu pääkaupunkiseudun kunnista, jotka ovat Helsinki, Espoo, Vantaa ja Kauniainen sekä kehyskunnista Hyvinkää, Järvenpää, Kerava, Kirkkonummi, Nurmijärvi, Sipoo, Tuusula, Vihti, Mäntsälä ja Pornainen[4][5]. Helsingin seutu sijaitsee Suomen eteläosassa Suomenlahden rannalla.

    Äänestä

  • Ukrainalaisten ja valkovenäläisten määrä Tallinnan asukkaista on vain muutama prosentti.

    Äänestä

Niin, nuo asuivat Virossa sen itsenäistyttyä. Eivät lähde pois.
Mikäs siinä. Työnteko kannattaa ja sosialisointi minimiin.
Siinä on lääke. Verot alas ja sosiaaliturva alas.
Suomessa voisi tehdä saman.
Sitten esim. köyhäin avustusta antanut voisi vähentää omassa verotuksessa antamansa avustuksen. Jäisi nk. turha byrokratia pois.

Äänestä
  • Tulisiko Suomesta sitten yhtä köyhä kuin Viro on?

    BKT/asukas on melkoinen ero Suomen ja Viron välillä.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Tulisiko Suomesta sitten yhtä köyhä kuin Viro on?

    BKT/asukas on melkoinen ero Suomen ja Viron välillä.

    Ero on pienempi jos käytetään mittana ostovoimakorjattua tuloa. Silloin virolaisen tulot ovat noin 70% suomalaisen tuloista.

    Äänestä

Tallinnan+asukkaista+n.+40+%+on+venäjänkielisiä.+Niistä+suurin+osa+on+venäjänkielisiä+virolaisia,+siis+Viron+kansalaisia.+Ovatko+suomen+ruotsinkieliset+asukkaat+ruotsalaisia?

Äänestä
  • Suomen ruotsalaiset lasketaan alkuperäuisväestöön ja ovat asustaneet suomalaista rannikkoa yhtä kauan kuin suomalaiset karjalan kannasta tai hämettä.
    Yleensä suomen alkuperäisväestö koostuu saamelaisista suomalaisistaja ruotsalaisista.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suomen ruotsalaiset lasketaan alkuperäuisväestöön ja ovat asustaneet suomalaista rannikkoa yhtä kauan kuin suomalaiset karjalan kannasta tai hämettä.
    Yleensä suomen alkuperäisväestö koostuu saamelaisista suomalaisistaja ruotsalaisista.

    Hämeessä ja Karjalan kannaksella on ollut asutusta jo paljon ennen kuin uudisasukkaita tuli etelärannikolle nykyisen Ruotsin alueelta. Uudisasukkaita tuli meren yli myös Virosta. Sittemmin väestöryhmät ovat sekoittuneet,

    Äänestä

  • Virossa on kiristetty nyt reilusti kielilakeja. Mm koulut siirtyy vironkieleen. Onhan se häpeä kun iso osa kansasta on venäjäummikkoja.

    Äänestä

Mikä siinä on, kun venäläiset viihtyvät EU- ja Nato-maissa eivätkä millään muuta trollien paratiisiin?

Äänestä
  • Hehän ovat jo siellä.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Hehän ovat jo siellä.

    Eikö isänmaallisten pitäisi olla isiensä maassa? Mitä he "homolännessä" tekevät?

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Eikö isänmaallisten pitäisi olla isiensä maassa? Mitä he "homolännessä" tekevät?

    Tulivat naimaan sinua.

    Äänestä

Venäläisillä ei ole äänioikeutta Virossa.

Äänestä

Tuossahan venäjä voisi helposti vallata viron pelkällä rahalla. Venäjä pitäisi vaan huolen että virossakin venäläiset on niitä jotka menestyy ja joilla rahaa piisaa. Menestyneet ihmiset yleensä saa helvetisti valtaakin ja määrää mitä tehdään.

Köyhällä virolla ei varallisuus riittäisi siihen kilpailuun että se koittaisi viimeisestäkin työttömästä luuseri virolaisesta tehdä varakkaan ja menestyneen ihmisen.

Tuossa tilanteessa 90% virolaisista olisi köyhiä paskoja ja 100% venäläisistä varakkaita menestyviä ihmisiä joilla sekä taloudellista että polittista valtaa.

Äänestä

Sekoitat taas kerran oudosti kielen ja kansallisuuden.

Äänestä

Ei venäläisiä vaan venäjänkielisiä.

Äänestä

Ei ole puolet venäläisiä. On noin kaksi viidesosaa, se ei ole puolet.

Äänestä

On niitä ryzzänmielisiä Suomessakin. Vuosaaressakin on suuri venäjänkielinen väestö.
Venäjä-mieliset Naapuriseura ja Kallio-Vallilan Venäjä-seura viettivät pikkujouluja viime lauantaina Venäjän suurlähetystössä Tehtaankadulla. Aiheesta tiedottavat Naapuriseura ja Venäjän suurlähetystö.

Pikkujouluihin osallistui noin 200 ihmistä. Venäjän Suomen-suurlähettiläs Pavel Kuznetsov piti osallistujille puheen, jossa hän Naapuriseuran mukaan kertoi Venäjän näkevän Suomen uhkana.
– Meidän on vaikea nähdä Suomea erillään uhista, jotka Venäjä kohtaa luoteessa, Kuznetsov sanoi Kremlin propagandan mukaisesti.

Äänestä

Eilen joku vironvenäläinen räjäytti pommin ostoskeskuksessa Tallinnassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tallinna on Viron pääkaupunki ja maan pääasiallinen portti merelle. Kaupungin väkiluku on 440 112 ja se on Viron suurin asutuskeskus. Vuoden 2011 väestönlaskennan mukaan kaupungin asukkaista oli virolaisia 52,5 prosenttia, venäläisiä 38,5 prosenttia, ukrainalaisia 3,7 prosenttia ja valkovenäläisiä 2,0 prosenttia. Wikipedia

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu