Aikojen alussa ei ollut yhtään ateistia ja se aika kesti pitkään, tuhansia vuosia. Pidettiin kyllä erilaisia jumalia mutta kenellekään ei palkähtänyt mieleenkään, ettei joku olisi joka pitelisi naruja kiinni.
Ennen Marxismia, oli jokainen tiedemieskin uskossa. Vasta tiede ja kommunismi lopulta toi hatarasti itseään tukevan "aivopierun", ateismin.
Mutta pian koittaa aika, jonka jälkeen ateismi on ikuisesti haudattu. Maailmassa ei kohta ole ainoatakaan atesistia. Ajatus lähtee siitä, että ihmiset löytävät tieteen kautta Jumalan. Ei suoraan, vaan poissulkevasti, näin ateismi ei olisi enää vaihtoehto.
Lehti: Pentagonin salaisen ufo-ohjelman ex-johtaja: "Ihmisille kerrotaan ydinpommeista, mutta ei siitä, että taivaallamme on jotakin tuntematonta"
Pian koittaa aika, kun ateismi ei ole enää vaihtoehto
16
85
Vastaukset
- Anonyymi
Ateismi on vanhempi juttu kuin kristinusko, marxismilla ei ole sen kanssa mitään tekemistä.
Onko profetiallesi jotain päivämäärää ja tarkkaa tietoa, mitä silloin tarkasti tapahtuu?Nimeä mulle ateisti tai sellainen ryhmittymä vaikkapa 3500 vuoden takaa, niin minä kerron monta kreationismiin uskovaa ihmisryhmää tuolta ajalta, alkaen esim juutalaiset.
Voit osoittaa minulle ateistisen ihmisryhmän vaikkapa 1000 luvulta, jKr. jotta se olis helpompaa, vaan et osaa tehdä sitä. Mitä voimme siis päätellä, muuta kuin että osaat valehdella sujuvasti vailla minkäänlaisia vakuuksia.
JarmoEklund kirjoitti:
Voit osoittaa minulle ateistisen ihmisryhmän vaikkapa 1000 luvulta, jKr. jotta se olis helpompaa, vaan et osaa tehdä sitä. Mitä voimme siis päätellä, muuta kuin että osaat valehdella sujuvasti vailla minkäänlaisia vakuuksia.
Esimerkiksi kristinuskonharhaiset olivat tuolloin ateisteja muiden kuin oman epäjumalansa suhteen.
Meillä 100% ateisteilla ei ole yhtään epäjumalaa, koska emme ole koskaan nähneet minkäänlaista todistetta mistään yliluonnollisesta saati sitten jumalasta.- Anonyymi
he-ma kirjoitti:
Esimerkiksi kristinuskonharhaiset olivat tuolloin ateisteja muiden kuin oman epäjumalansa suhteen.
Meillä 100% ateisteilla ei ole yhtään epäjumalaa, koska emme ole koskaan nähneet minkäänlaista todistetta mistään yliluonnollisesta saati sitten jumalasta.Haahaa, melkeen putosin penkiltä... vastaus oli ku Paavo Väyryseltä tai Matti Nykäseltä, olin tai en ollu ja jos olin, niin en kiellä enkä myönnä jne. Voi elämä teitä ku ootte jääny asemalle ja kauas ja pitkään. Monta junaa menny ja siinä te seisotte hämähäkin seittien keskellä, keskellä luurankoja, kuolemanpelossa, tuskaisissa välimallin valheissanne, pyörittelemässä fiktiivisiä ajatuksianne. Voi voi!
- Anonyymi
Jotenki tässä paljastuu henkinen paniikkitila... kohta loppuu aika ja mitä sitten, pakko keksiä nyt äkkiä jotain.
- Anonyymi
JarmoEklund kirjoitti:
Voit osoittaa minulle ateistisen ihmisryhmän vaikkapa 1000 luvulta, jKr. jotta se olis helpompaa, vaan et osaa tehdä sitä. Mitä voimme siis päätellä, muuta kuin että osaat valehdella sujuvasti vailla minkäänlaisia vakuuksia.
1000jkr oli vaarallista olla julkiateisti, olisi joutunut polttoroviolle.
Anonyymi kirjoitti:
Haahaa, melkeen putosin penkiltä... vastaus oli ku Paavo Väyryseltä tai Matti Nykäseltä, olin tai en ollu ja jos olin, niin en kiellä enkä myönnä jne. Voi elämä teitä ku ootte jääny asemalle ja kauas ja pitkään. Monta junaa menny ja siinä te seisotte hämähäkin seittien keskellä, keskellä luurankoja, kuolemanpelossa, tuskaisissa välimallin valheissanne, pyörittelemässä fiktiivisiä ajatuksianne. Voi voi!
Ateisti ei pelkää kuolemaa lainkaan, ehkä sen lähestymiseen liittyviä kipuja, mutta ei kuolemaa.
Teillä jumalharhaisilla sensijaan on todellakin syytä pelätä kuolemaa, koska veikkasitte ihmisen luomaa epäjumalaa vastoin kaikkia tutkimustuloksia.
Olette siis kusessa, jos oikea jumala on olemassa. Meille ateisteille lopputulos on aina hyvä, olipa oikea jumala olemassa tai ei, emmehän syyllistyneet epäjumalan palvelemiseen.- Anonyymi
he-ma kirjoitti:
Ateisti ei pelkää kuolemaa lainkaan, ehkä sen lähestymiseen liittyviä kipuja, mutta ei kuolemaa.
Teillä jumalharhaisilla sensijaan on todellakin syytä pelätä kuolemaa, koska veikkasitte ihmisen luomaa epäjumalaa vastoin kaikkia tutkimustuloksia.
Olette siis kusessa, jos oikea jumala on olemassa. Meille ateisteille lopputulos on aina hyvä, olipa oikea jumala olemassa tai ei, emmehän syyllistyneet epäjumalan palvelemiseen.he.ma vetää jatkuvasti huikeita näyttöjä, miten noin rautaisessa umpiossa ihminen pystyy olemaan ja elämään. Se on suoraan sanoen suoritus, johon ei moni pysty.
- Anonyymi
Tiede itse on jo löytänyt syyn sille, että ateismi on roskaa. On vaan ajan kysymys, koska sen on pakko julkistaa tämä käsitys ja myöntää, että tuhannet tunnustetut väitöstyöt ja kirjat ovat silkkaa roskaa ja puppua. Kokonaisia opinsuuntia katoaa pois omaan umpikujaansa.
- Anonyymi
Kaikki lähtee pienestä tunnustuksesta leviämään... Mutta kauheaa siinä on se, että se toinen vaihtoehto, joka on totuus, se asettaa meidät kaikki vastuuseen ja se ei miellytä ihmisiä.
- Anonyymi
Persuismin ja hihhulismin liitto on kuumana kihisevä soppa....
- Anonyymi
Tiede joutuu aikanaan myöntämään että kreationismi on totuus, se on hieman samanlainen kokonaisuus kuin maiden parlamentit, ylä- ja alahuoneet ja hallitukset ja sen sellaiset, ministeriöt ja muut tuomarivirastot. Ottaa aikaa, ennen kuin pienet purot tuottavat saman viestilinjan suuremmiksi virroiksi ja lopulta koko systeemi joutuu sen tosiasian myöntämään.
Tänä päivänä monet yliopistot ja tutkijat ovat kovan paineen alla, koska evoluutio on kärsimässä kreationismille 100-0 tappiota. Yhä enemmän tiedemiehiä ja muita tutkijoita tulee uskoon, vain siksi että he ovat havainneet tämän saman asian.- Anonyymi
Viimeiset ko. asian tunnustajat ovat niitä innokkaita Tiede lehden tilaajia ja uskovien palstoilla trollaajia. Siis näitä täällä! He ovat viimeiset härkäpäiset ateistit lajissaan, jota eivät anna periksi, vaikka koko muu maailma jo tietää.
- Anonyymi
ateismi on uskonto uskontojen joukossa. huuhaata kaikki. ihminen on vaan isopäinen apina. sinäkin olet vaikka kovasti yrität muuta väittää.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1281478- 371401
- 671215
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa541139- 69984
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi254944Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei193924- 73911
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää15823Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106818