joista tietoa tässä.
https://yle.fi/uutiset/3-10809928
Onneksi Vimpeli ei enää kriisikunta
39
66
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvä Vimpeli!
- Anonyymi
Eiköhän TPM:n ja hänen siipiveikkonsa lopeta jo Vimpelin pitämistä kusitolppanaan. NÄILLÄ NYT MENNÄÄN!
- Anonyymi
Lopettakaa jo tuosta Trumppista satuileminen, ei hän koskaan ollut tänne tulossakaan. Hävetkää.
- Anonyymi
Ompas vimpeli rikastunut yhtäkkiä kauheasti ei ainakaaan verotulojen mukaan yhtään rikasta koko pitäjässä eli miljonääriä, missä luuraavat voi voi
- Anonyymi
Mutta ei tuu valitettavasti pärjäämään itsenäisenä.
- Anonyymi
Miksi pidät Vimpeliä ja vimpeliläisiä kusitolppanasi? Miten perustelet kieroutuneen asenteesi?
- Anonyymi
Eihän näillä ole koskaan mitään perusteluja väitteilleen. Omaa pahaaoloaan purkavat vimpeliläisiin.
- Anonyymi
Pienet maaseutukunnat autioituu ja katoaa väistämättä. Kyllä siihen ollaan menossa.
- Anonyymi
Eihän se nyt mikään maailmanloppu ole vaikka itsenäisyys päättyy jonain päivänä. Vimpelistä vain tulee Vimpelin kylä eli nimi säilyy. Palvelut on jo nyt suurelta osin muualla. Kyllä on vain ja ainoastaan viisasta aloittaa sen väistämättömän sulatteleminen jo ajoissa! Koittakaahan nyt vähän jo rentoutua tämän asian kanssa te kiihkomieliset.
- Anonyymi
Lueskelin lehteä ja onneksi on maisteri joka tietää ettei meilläkään niin hyvin mene miinuksella menty jatkuvasti iltalehti tiedot
- Anonyymi
Vimpelissä tuli huti kun puoli milliä törsättiin turhaan Opintien jatkosiltaan.
- Anonyymi
Voipi olla niinkin kai kuitenkin kuntia pitää olla useita onhan kuiteski niin onhan alajärvi jotenkin se keskuskunta minusta maisterin tai kuka lie sitten onkin on vinha perä
- Anonyymi
Joo, Alajärven ympärille 'kerätään' kunnat tulevaisuudessa.
- Anonyymi
Kyllä Vimpeli on kohta kriisikunta turha siitä on paskaa jauhaa onhan se maisterin tiedotteessa jo kiveen hakattu
- Anonyymi
Onneksi ei vielä kriisikunta tulokset puhuu puolestaan että kohta on
- Anonyymi
millä perusteella luulette että alajärvi huolii teitä. eihän teijän kanssa pärjää kukaan. olkaa vaan maailman onnelisin kunta keskenänne.
- Anonyymi
Ottakaa oppia maisterin tiedoista lopettakaa valitus
- Anonyymi
TUOHIPERÄNMAISTERI: Tervehdys. Ompas täällä taas kiinnostuttu Alajärven taloudesta kaikkiaan, kuinka siellä hoidetaan talouden pitoa. Mitä tulee heidän kuntavelkojen määrään sanosin ei tarvitse olla huolissaan, täysin linjassa verotulojen määrään, yhteisöverot ja kiinteistöverot näiden skenaariot summat on sopusoinnussa menojen suhteisiin eli talouden tasapainotus voisi vieläkin skenaarioiten kasvuprosentilla vaikka lisävelan ottoon merkittävästi kasvaakkin jonkun verran. Täytyy aina muistaa Alajärven väkiluku on suuri verrattuna vaikka muihin lähikuntiin, työperäistä verotuloa yritystenkautta potenttiaalisesti monikertainen, eli kasvua on merkittävästi. Täytyy vielä kerrata mitkä yhteisvaikutukset edut KUNTALIITOS toisi kuntien välille , kumulatiiviset ylijäämät saataisiin yhteispalveluna tuottaen paljon halvemmalla kuin itsenäisesti. Monesti on harhaluulo mitä olen huomannu, omassakin kunnassa kuntaselvityksessä, kestövyyttä ei voi mitata vain tuloslaskelmilla, kyllä totuus on rahoituksen riittävyydellä on iso merkitys mittareissa. Näistä näkökulmista Alajärven katsoen rahoituksen riittävyys onkin moninverroin parempi kuin vaikka Vimpelin tilanteeseen katsoen, tästä olisi kyllä kertomista monin verroin, Alajärven päättäjillä on viisautta hoitaa kuntataloutta hyvin, jotta tase on tasapainossa, tulojen suhteen. . NÄILLÄ MENNÄÄN
- Anonyymi
Alajärvellä viisaus on hukkunut aikaa sitten. Otetaan valtiolta oikealla kädellä ja käytetään holtittomasti vasemmalla kädellä. Muutan muualle. En ala maksamaan näitä velkoja veroeuroillani. Kun valtion hana menee kiinni, kuntalaiset maksavat nämä isottelut veroäyrin ankaralla nousulla.
- Anonyymi
Ei Alajärvellä hätää ole, työllisten määrä kasvaa kunnassa ja sitä mukaa verotulot, voidaan jopa laskea veroprosenttia jos väkimäärä lähtee kasvuun..
- Anonyymi
Hyvä Vimpeli.
- Anonyymi
Kyllä maisteri on oikeassa kuntatalouksissa hallitsee kahden kunnan asiat selvästi
- Anonyymi
Mikksi masteri ei lyöö yhtän lukkuva pöytän kundien aljämistä verrotulloista assukasta kohti eikkä väkkilukkujen tipumisessta eikkkä allajärven surresta työtttömydestä.
- Anonyymi
Luvut ei oikein taivhu maisterin mielen mukaisesti.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1377189Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1255001L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa684372TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153493Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242311Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3021809Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä241696Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o91619- 671495
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581458