joista tietoa tässä.
https://yle.fi/uutiset/3-10809928
Onneksi Vimpeli ei enää kriisikunta
39
71
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvä Vimpeli!
- Anonyymi
Eiköhän TPM:n ja hänen siipiveikkonsa lopeta jo Vimpelin pitämistä kusitolppanaan. NÄILLÄ NYT MENNÄÄN!
- Anonyymi
Lopettakaa jo tuosta Trumppista satuileminen, ei hän koskaan ollut tänne tulossakaan. Hävetkää.
- Anonyymi
Ompas vimpeli rikastunut yhtäkkiä kauheasti ei ainakaaan verotulojen mukaan yhtään rikasta koko pitäjässä eli miljonääriä, missä luuraavat voi voi
- Anonyymi
Mutta ei tuu valitettavasti pärjäämään itsenäisenä.
- Anonyymi
Miksi pidät Vimpeliä ja vimpeliläisiä kusitolppanasi? Miten perustelet kieroutuneen asenteesi?
- Anonyymi
Eihän näillä ole koskaan mitään perusteluja väitteilleen. Omaa pahaaoloaan purkavat vimpeliläisiin.
- Anonyymi
Pienet maaseutukunnat autioituu ja katoaa väistämättä. Kyllä siihen ollaan menossa.
- Anonyymi
Eihän se nyt mikään maailmanloppu ole vaikka itsenäisyys päättyy jonain päivänä. Vimpelistä vain tulee Vimpelin kylä eli nimi säilyy. Palvelut on jo nyt suurelta osin muualla. Kyllä on vain ja ainoastaan viisasta aloittaa sen väistämättömän sulatteleminen jo ajoissa! Koittakaahan nyt vähän jo rentoutua tämän asian kanssa te kiihkomieliset.
- Anonyymi
Lueskelin lehteä ja onneksi on maisteri joka tietää ettei meilläkään niin hyvin mene miinuksella menty jatkuvasti iltalehti tiedot
- Anonyymi
Vimpelissä tuli huti kun puoli milliä törsättiin turhaan Opintien jatkosiltaan.
- Anonyymi
Voipi olla niinkin kai kuitenkin kuntia pitää olla useita onhan kuiteski niin onhan alajärvi jotenkin se keskuskunta minusta maisterin tai kuka lie sitten onkin on vinha perä
- Anonyymi
Joo, Alajärven ympärille 'kerätään' kunnat tulevaisuudessa.
- Anonyymi
Kyllä Vimpeli on kohta kriisikunta turha siitä on paskaa jauhaa onhan se maisterin tiedotteessa jo kiveen hakattu
- Anonyymi
Onneksi ei vielä kriisikunta tulokset puhuu puolestaan että kohta on
- Anonyymi
millä perusteella luulette että alajärvi huolii teitä. eihän teijän kanssa pärjää kukaan. olkaa vaan maailman onnelisin kunta keskenänne.
- Anonyymi
Ottakaa oppia maisterin tiedoista lopettakaa valitus
- Anonyymi
TUOHIPERÄNMAISTERI: Tervehdys. Ompas täällä taas kiinnostuttu Alajärven taloudesta kaikkiaan, kuinka siellä hoidetaan talouden pitoa. Mitä tulee heidän kuntavelkojen määrään sanosin ei tarvitse olla huolissaan, täysin linjassa verotulojen määrään, yhteisöverot ja kiinteistöverot näiden skenaariot summat on sopusoinnussa menojen suhteisiin eli talouden tasapainotus voisi vieläkin skenaarioiten kasvuprosentilla vaikka lisävelan ottoon merkittävästi kasvaakkin jonkun verran. Täytyy aina muistaa Alajärven väkiluku on suuri verrattuna vaikka muihin lähikuntiin, työperäistä verotuloa yritystenkautta potenttiaalisesti monikertainen, eli kasvua on merkittävästi. Täytyy vielä kerrata mitkä yhteisvaikutukset edut KUNTALIITOS toisi kuntien välille , kumulatiiviset ylijäämät saataisiin yhteispalveluna tuottaen paljon halvemmalla kuin itsenäisesti. Monesti on harhaluulo mitä olen huomannu, omassakin kunnassa kuntaselvityksessä, kestövyyttä ei voi mitata vain tuloslaskelmilla, kyllä totuus on rahoituksen riittävyydellä on iso merkitys mittareissa. Näistä näkökulmista Alajärven katsoen rahoituksen riittävyys onkin moninverroin parempi kuin vaikka Vimpelin tilanteeseen katsoen, tästä olisi kyllä kertomista monin verroin, Alajärven päättäjillä on viisautta hoitaa kuntataloutta hyvin, jotta tase on tasapainossa, tulojen suhteen. . NÄILLÄ MENNÄÄN
- Anonyymi
Alajärvellä viisaus on hukkunut aikaa sitten. Otetaan valtiolta oikealla kädellä ja käytetään holtittomasti vasemmalla kädellä. Muutan muualle. En ala maksamaan näitä velkoja veroeuroillani. Kun valtion hana menee kiinni, kuntalaiset maksavat nämä isottelut veroäyrin ankaralla nousulla.
- Anonyymi
Ei Alajärvellä hätää ole, työllisten määrä kasvaa kunnassa ja sitä mukaa verotulot, voidaan jopa laskea veroprosenttia jos väkimäärä lähtee kasvuun..
- Anonyymi
Hyvä Vimpeli.
- Anonyymi
Kyllä maisteri on oikeassa kuntatalouksissa hallitsee kahden kunnan asiat selvästi
- Anonyymi
Mikksi masteri ei lyöö yhtän lukkuva pöytän kundien aljämistä verrotulloista assukasta kohti eikkä väkkilukkujen tipumisessta eikkkä allajärven surresta työtttömydestä.
- Anonyymi
Luvut ei oikein taivhu maisterin mielen mukaisesti.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1492489Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273691Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637