Rinteen hallituksen

"Selvitetään syitä erityisesti nuorten toimeentulotukiriippuvuuteen ja keinoja sen vähentämiseksi."

Ei tarvitse selvittää, voin kertoa että syynä on työttömyys.

Nuori Ei saa töitä, vaikka olisi ammattikoulutettu. Nuori Ei saa kohtuuhintaista asuntoa. Nuori Ei myöskään perusta perhettä, eli syntyvyys laskee.

Nuoria vaivaa näköalattomuus, koska eivät saa työstään palkkaa, jolla ostaa autoa, ostaa asuntoa, ostaa edes ruokaa. Työ on pätkätyötä, jolla ei elätä edes itseään ilman toimeentulo- ja asumistukea.

Siinä on Arvot Pohjalla, jos nuorisotyöttömyyden korjaaminen on haavistomaisesti EU-politiikkaa, muttei kansallisen tason prioriteetti.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ISO, HOITAMATON KÖYHYYSONGELMA SUOMESSA, ei lopu pakoilla ja holhoamisen jatkamisella, vaan suorilla tulojensiirroilla, köyhyyteen pahoipidellyille ja pakotetuille kansalaisille, ihmisille itselleen.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/15676539/lupaukset-elakelaiskoyhyyden-siirtamisesta-historiaan-pidettava-#comment-97801139

      EI enää euroakaan, millekään veropakolais"palvelujentarjoajille", kela-hoitaja-sossu-viranomaisARMEIJOILLE,

      vaan suoria tulojensiirtoja, köyhyyteen pahoinpidellyille ihmisille nyt.

      • Prioriteettina on oltava se, että ihminen voi elättää itsensä kannattavalla työllä. Veroaste voisi olla nolla 2000 euron kk-bruttopalkkaan saakka.


      • persusussu kirjoitti:

        Prioriteettina on oltava se, että ihminen voi elättää itsensä kannattavalla työllä. Veroaste voisi olla nolla 2000 euron kk-bruttopalkkaan saakka.

        Ja maajussit voisivat myydä pimeästi ja alvittomasti perusraaka-aineet suoraostajasuomalaisille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4158
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3127
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2330
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1348
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      911
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe