Onko uusikin hallitus, ÄÄRIOIKEISTOLAINEN porvarihallitus ?

Anonyymi

Siltä vaikuttaa, ainakin uutisten hallitusneuvottelujen, tulosten perusteella.

ELÄKELÄISKÖYHÄT äänestivät, nuo uuteen hallitukseen menevät, Sdp:n, Vihreät ja Vasemmiston, jopa Kepun ja Rkp:n, tuonne niillä vaalilupauksilla, että:

Eläkeläisköyhyys pitää siirtää historiaan. Mitä on tapahtunut, eduskuntavaalien jälkeen, että niitä tärkeimpiä lupauksia, kaikkein köyhimmille, näytetään nyt peruttavan ?

https://keskustelu.suomi24.fi/t/15676539/lupaukset-elakelaiskoyhyyden-siirtamisesta-historiaan-pidettava-#comment-97801139

Missä on ryhtinne Antti Rinne, Maria Ohisalo, Li Andersson, Sipilästä puhumattakaan, Kepuhan lupasi satasia jatkossa, useita ja koko ajan - Älkää pettäkö heitä, jotka ovat tämän maan rakentaneet, vanhuksia, ja puolustuskyvyttömiä pitkäaikaissairaita ja vammaisia.

Olemattomaksi typistynyt "vappusatanen" - EI RIITÄ KORJAAMAAN, ELÄKELÄISTEN SYVÄÄ KÖYHYYSONGELMAA SUOMESSA.

12

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Radiossa joku toimittaja totesi, ettei Suomessa, tarvita enää oppositiota, kun kaikki puolueet, ovat hyväosaisten äärioikeistolaisten, eli porvareiden puolueita.

      Edistävätkö kansanedustajat, mieluummin omia osakkeitaan, ns. sote-palveluissa, tulojensiirtoja veropakolaisyrityksille, sekä mielistelemilleen kela-hoitaja-sossu-virkamies-ARMEIJOILLE ?

      Osakekuorikolliset "yrittäjät", tienaavat jopa 500 000€ vuodessa, täysin ilmaista rahaa, laittamalla yrityksien tulot ns. osakekuoriin.

      Ei voi olla todellista enää, jos tuo uusi hallitus, jatkaa ex-äärioikeistohallituksen kanssa, samaa köyhimpien syväkyykyttämis-linjaa.

      • Anonyymi

        Jos Rinne olisi hyväosaisten äärioikeistolaisten, eli porvareiden puolueesta, hän olisi valinnut helpoimman vaihtoehdon eli Orpon kokoomuksen hallituskumppajiksi. Vaan ei ollut Rinne kevytkokoomuslainen oikeistodemari joita on nähty ja jokunen puolueesta u-lostunutkin mm. kokoomukseen ja haukkumaan esim. EU-meppiä Hakkaraista tämän kielitaidosta ja kultturellisuuspuutteista. Nämä porvariheitot voi siis heittää faktoilla roskakoriin.


    • Anonyymi

      Yle näyttää aloittaneen, eläkeläisköyhien kyselyjen ja vaatimusten torppaamisen, rankalla valeuutisointi-kampanjalla, jossa väitetään heikennyksiä "korotuksiksi" ja porvaritutkijat höpisevät "hyvinvoinnista".

      Yleisradiolta pitäisi ensimmäiseksi, leikata kaikki tuet pois.

      Rikkaiden verostuksen kiristäminen, veropakoilu ja maanpetoksellisten hävittäjäkauppa-suunnitelmien perumiset, missä ne viipyvät ?

    • Anonyymi

      Hehehahaahaaahhahhahaahahah. Kyykkyyn ylös, kyykkyyn ylös, kyykkyyn ylös, kyykkyyn ylös, kyykkyyn ylös...

      • Anonyymi

        Hampaat naulaan, ei tule kesää


    • Anonyymi

      Toimittajissa, kovia äärioikeistolaisia, etenkin ns. valtamedioissa.

      Porvaritoimittajat lomailevatkin, äärioikeistomaissa, kuten Puola, Unkari, Italia - tolloimmat heistä, antavat vielä jälkikasvulleenkin nimiä, äärioikeistofasisti-esikuvien mukaan.

    • Anonyymi

      Vitt...
      Rinne petti ..
      Sekin on petturi
      Bensaan lisääkuluja työmatkaa n

      Vitt.. äänedtön persuja seuraavaksi tai en ketään

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Rinteen sekasikiöhallitus romuttaa suomalaisen hyvinvointiyhteiskunnan rippeetkin, uskokaa pois.

        Petoshallitus on muodostettu käytännössä vaalit hävinneistä, mikä on jo petoksen kovinta ydintä.

        Rinteen demarit eivät pientä voittoansa saaneet suomalaisten äänillä, vaan matu ehdokkaat keräsivät Pyrhoksen voittoon riittäneen marginaalin.

        Loput hallitukseen luikerrelleista puoleista ovat sitten pienempiä kuin yksi, joka syrjäytettiin arvopohja rasismilla.
        Petos elää ja yksikään asiantuntija kriitikko ei näe mitään ristiriitaa tässä, valemedioista puhumattakaan, mätä Ylen toimittajat puhuvat rappiohallinnosta hyvin kiihkeän hyväksyvään sävyyn.

        Tulossa on ehkä edellisiäkin hallituksia pahempi ajanjakso, haittamaahanmuutto ja ylläpito on varmasti tämän petoskoalition agendalla ykkösasioita.


    • Anonyymi

      Rasismitollot moninkertaistivat, ulkomaisen halpatyövoiman tuontia.

      Sitä virhettä, tuo hallitus ei tee.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/15676539/lupaukset-elakelaiskoyhyyden-siirtamisesta-historiaan-pidettava-

      Vasemmiston olemassaolo, on lupauksien pitämisessä eläkeläisköyhille.

      "Yhdenkään eläkeläisen, EI pidä joutua, tulemaan alle tonnin eläkkeillä/kk toimeen"

      Sanoi Li Andersson. Maanantaina on Vasemmiston kohtalonpäivä.

      Myös Sdp, Vihreät ja Kepu, lupasivat "useita satasia ja tuntuvia korotuksia köyhyyseläkkeisiin.

      Marin sanoi, että eläkeköyhyys, on kansallinen häpeä ja sille on ensimmäiseksi, tehtävä kaikki voitava. Eli siis luottavaisin mielin, odotamme MINIMELÄKKEIKSI SITÄ TONNIA/KK.

    • Anonyymi

      Maanantaina nuo puolueet, päättävät kohtalostaan.

      Köyhyysongelma oli tärkein motiivi äänestämiseen.

      Köyhien äänillä, pääsivät uuteen hallitukseen ja niillä tulevat sieltä poiskin, jos lupauksia eläkeläisköyhien, nostamiseksi köyhyysrajan yläpuolelle, ei ala maanantaihin mennessä kuulumaan ja näkymään.

    • Anonyymi

      http://puheenvuoro.uusisuomi.fi/puheenaihe/Eläkeläisköyhyys

      Se on maanantaina, se luvattu vähintään 1000€/kk MINIMI SAIRAUS- JA KANSANELÄKKEIKSI, tai emme äänestä, enää koskaan.

      Vasemmisto, Sdp, Vihreät - ette ole PetosPersKok:ia kummempia, jos ette pidä lupauksianne, kaikkein köyhimmille eläkeläisille, jotka teitä äänestivät.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      50
      3354
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      551
      2077
    3. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      84
      1956
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1950
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1588
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1528
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1386
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1349
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1297
    10. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      48
      1220
    Aihe