Kun tuota pakkovenäjääehdotellaan niin minä ehdotan savon opettamista pakolla venäläisillen!Jokkanttii!
Pakkosavoa venäläisille!
hahah
9243
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Piäsis meikäläinenkii kerrannii mulukun makkuun. Ee aena tarvihtis lampaan pilluva imeskellä :-((
myös,se olisi pahin rangaistus.Esim ypoku 1:
-Onks mullkukkaa soitellu?
paluu venäläistämiseen omasta halusta?
Eivät venäläiset ole alkuperäisasukkaita. Sen sijaan Suomea ei ole aina ollut vaan on ollut Ruotsi, johon kuului Suomi osana tuhannet vuodet ja siksi Suomessa on virallisina kielinä saame, suomi ja ruotsi. Älytöntä, että edes ehdotetaan venäjää!!! Ihan kuin ei mistään mitään tajuttaisia. Ei historiasta eikä muistakaan asioista!
monet tuhannet vuodet olemme ruotsia olleet???
ajattelemattomien höpinältä. No onhan se kiva, kun iloisia ideoita ehdotellaan. Voi vaan käydä niin, että ne koulukirjat samantien lentää roskiin.
venäläistämisestä yhtä katkeria muistoja kuin Baltian mailla ja monilla muillakin mailla, edes kehdataan esittää moista pakollista ainetta? Edes Virossa venäjä ei ole pakollinen kieli, vaikka siellä sentään on paljon venäläisiä. Kaikki venäjänkieliset kyltitkin on poistettu samoin kuin muuallakin Baltiassa.
saamen kieli pakolliseksi jotta valtaväestö oppis johthain khuhnno kieltä... höphänät..
sit edes saamee,nuija
Samaa mieltä.