Hiusrajan madallus, kokemuksia?

Anonyymi

Mulla (kuten suurella osalla suomalaisia) on huomattavan korkea otsa ja korkealla oleva hiusraja. Hiusrajan siirto kirurgisesti alaspäin on kuulemma mahdollista, mutta nyt olen saanut kahdelta plastiikkakirurgilta täysin päinvastaisen näkymyksen: toisen mielestä ei kannata, koska arvet jäävät näkyviin, ja toisen mielestä leikkaus on tehokas hoito tähän (esteettiseen) ongelmaan ja arvet jäävät piiloon hiusten alle. Molemmat ovat alan huippuosaavia Suomenssa ja löytyvät kv plastiikkakirurgiyhdistyksen sivuilta.

Elikkä nyt kysyisin onko jollakulla oma kokemus hiusrajan siirrosta (nimenomaan alaspäin). En siis tarkoita otsan tai kulmakarvojen kohotusta.

2

1280

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulla arpi tuli välittömästi hiusrajan eteen. Riippuu siis kampauksesta onko se näkyvissä. Itse saatan kammata hiukset kokonaan ylös otsalta eikä arpi osu edes omaan silmääni, vaikka se näkyvissä onkin, koska se on niin vaalea ja hyvin parantunut. Kuitenkin otettava huomioon, että osa arvesta on tehty siksak-viiltona, eli arpi ei ole suora ja arpipinta-alaa on siksi enemmän. Lisäksi hiusrajan muoto hiukan muuttui. Keskiosaan tuli sellainen vähän kuin kolmio, mutta normaalin rajoissa sekin. Leikannut KL.

      • Anonyymi

        Kiitos kun jaoit kokemuksesi. Oliko toimenpide hankala? Kuinka monta senttiä hiusraja siirrettiin? Oletko tyytyväinen lopputulokseen? Kuka leikkasi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      328
      7121
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      71
      4338
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3165
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2967
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1952
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      149
      1800
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      212
      1746
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      166
      1577
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1548
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1438
    Aihe